O NÁS

ADRA (Adventist Development and Relief Association) je profesionálna humanitárna a rozvojová organizácia. Vznikla v roku 1956 a pôsobí v 141 krajinách sveta. (www.adra.org)

ADRA Slovensko je súčasťou medzinárodnej siete organizácií ADRA, s ktorou aktívne spolupracuje, ale nemá zahraničnú finančnú ani personálnu účasť a nepodlieha priamemu riadeniu zo zahraničia. ADRA Slovensko vznikla v roku 1993 a je aktívnym členom slovenskej Platformy MVRO.

Zameranie organizácie ADRA Slovensko:

 

 1. VZDELÁVANIE
 2. BUDOVANIE KAPACÍT OBČIANSKEJ SPOLOČNOSTI
 3. HUMANITÁRNA POMOC
 4. PRÁVNA POMOC

DANIEL KABA
riaditeľ ADRA Slovensko

“Pomáhať ľuďom v núdzi je prejavom ľudskosti. A zároveň, či chceme alebo nie, neľudské podmienky, v ktorých žije okolo 250 miliónov rodín na svete (vďaka extrémnej chudobe, vojnám, prírodným katastrofám) sú aj naším problémom a týkajú sa nás.

Preto ADRA Slovensko poskytuje humanitárnu a rozvojovú pomoc a cez efektívne právne, psycho-sociálne, vzdelávacie a dobrovoľnícke projekty vo svete aj u nás rieši príčiny, nielen dôsledky chudoby. 

 

Naším cieľom je viesť ľudí k sebestačnosti. Postaviť rodinu v núdzi či obeť násilia na vlastné nohy nestojí veľa a prináša to dlhodobo udržateľnú zmenu, ktorá má zmysel. Rovnako nás baví odovzdávať naše dlhoročné skúsenosti dobrovoľníkom a ďalším stovkám šikovných ľudí z tretieho sektora, vďaka čomu môžu poskytovať kvalitnú a účinnú pomoc tam, kde je to najviac potrebné.

 

Preto pomáhame a meníme životy ľudí v núdzi k lepšiemu. Preto vzdelávame a učíme ďalších, ako pomáhať. Pretože vidíme, že to má zmysel.

 • viac ako 65 miliónov ľudí na svete žije momentálne na úteku, mimo svojich domovov

 • približne 1,3 miliardy ľudí na svete žije v extrémnej chudobe

NÁŠ TÍM

dano

Právnik so špecializáciou na ľudské a medzinárodné práva. Skúsený manažér a od roku 2014 riaditeľ ADRA Slovensko. Vášnivý cestovateľ, milovník turistiky a kníh.

Daniel Kaba

Riaditeľ
klaudia

V tíme máme aj docenta - drží kasu, aby sa financie spravodlivo dostali tam, kde sú potrebné. Do centa. Rada spoznáva svet, oddychuje aktívne alebo s knihou.

Klaudia Vlčková

Finančná manažérka
peto_h

Skúsený odborník na vzdelávanie a rozvoj mládeže. Rád školí, s nadšením pracuje s ľuďmi a pre nich. Vo voľnom čase berie batoh na plecia a trávi čas v prírode.

Peter Huray

Projektový manažér pre zahraničie
alenka

Manažuje projekty, ktoré menia životy. Posiela dobrovoľníkov tam, kde je to najviac potrebné. Cestovaním spoznáva rôznorodosť národov, v ktorej hľadá spoločné hodnoty.

Alena Horváthová

Projektová manažérka pre zahraničie
boda

Hlavu má plnú nápadov a je na peniaze. Zbiera ich pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Vďaka nej viete viac o tom, čo robíme a prečo. Keď nepracuje, číta a cestuje.

Boďa Oravcová

Impact PR & Fundraising
w_baruš

Vidí veci inak ako ostatní. Vďaka kreativite dáva veciam príbehy a pridanú hodnotu. Rada varí, objavuje nové chute a užíva si ranný svieži vánok.

Barbora Kaba

Grafická dizajnérka
w_peto1

Rád pomáha druhým a nerád hovorí o sebe. To je zatiaľ všetko, čo vám o ňom prezradíme.

Peter Miľko

Koordinátor dobrovoľníckeho centra (Košice)
ivanka

Počúva, spája a motivuje. Má otvorené srdce pre druhých, ktorí sa ocitnú v kríze. Vo voľnom čase rada číta a venuje sa ručným prácam.

Ivana Márföldiová

Koordinátorka pre Slovensko
silvia

Dlhodobo sa venuje azylovému právu aj manažovaniu projektov so zameraním na pomoc utečencom. Rada cestuje, fotí, chodí po horách a hľadá krásu (nielen) okolo nás.

Silvia Hamerlíková

Regionálna koordinátorka pre projekt STEP 3
emilia

Poradenstvu v oblasti integrácie osôb s medzinárodnou ochranou na území SR sa venuje od roku 2015. Má rada inakosť, rôznorodosť a otvorenosť mysle. Športuje, cestuje a číta knihy.

Emília Trepáčová

Sociálna pracovníčka a poradkyňa
miska_lygova

Právnička, ktorá pomáha ľuďom v núdzi na Slovensku a vo voľnom čase sa venuje folklórnemu tancu.

Michaela Lygová

Právna poradkyňa
danka-borzova2

Pôsobila ako vyšetrovateľka, poradkyňa Národnej linky pre ženy a právnička BŽD. Poskytuje priamu právnu pomoc obetiam násilia a buduje ADRA KIT.

Daniela Borzová

Právnička pre obete násilia
ecaterina

Pracuje s ľuďmi, ktorí sú zaradení do procesu integrácie na Slovensku, kde žije 5 rokov. Miluje mačky, rada spoznáva nových ľudí, spieva, hrá na klavíri a učí jazyky.

Ecaterina Catasonova

Sociálna pracovníčka
dominika

Pomáha klientom v integrácii. Rada spoznáva nové veci prostredníctvom cestovania, nedá dopustiť na dobrú knihu a má rada jeseň 🙂

Dominika Nagyová

Sociálna pracovníčka
barbora_siskova

Vyštudovala psychológiu, hrá na klavíri a čo sa dá, to kritizuje. Na Filipínach realizuje výskum k posilneniu psycho-sociálnej pomoci pri humanitárnych projektoch.

Barbora Šišková

Dobrovoľníčka (Filipíny)
veronika

ADRA nielen mení životy, ale aj plní sny. Aspoň Veronike, ktorá sa túži uplatniť v oblasti rozvojovej pomoci. Večná optimistka s úsmevom na tvári, so všetkým si poradí. Alebo to aspoň skúsi 🙂

Veronika Zimová

Dobrovoľníčka (Albánsko)
kajo

25 rokov pracuje pre mimovládne org. u nás aj v zahraničí. Venuje sa programom pre humanitárnu pomoc, budovanie občianskej participácie a komunitný rozvoj.

Milan Kajo Zbořil

Expert na východné partnerstvo a rozvoj občianskej spoločnosti
w_adracik1

Rád pomáha, cestuje a podáva správy z terénu. Nikdy neodvráva a je všade tam, kde sa niečo deje. Sleduj ho na Facebooku! 🙂

Adráčik

Háčkovaný reportér
VÍZIA

Spoluvytvárať svet, v ktorom budú žiť ľudia u nás aj v najmenej rozvinutých krajinách dôstojnejší a slobodnejší život a lepšie pripravení na možné humanitárne situácie.

POSLANIE

Prostredníctvom programov, projektov, advokácie, partnerstiev, vzdelávania a šírenia povedomia, zlepšovať v oblasti rozvojovej spolupráce životnú úroveň ľudí v najmenej rozvinutých krajinách, pomáhať ľuďom v humanitárnych situáciach zapríčinených človekom a/alebo prírodou v zahraničí aj na Slovensku a rozvíjať pravidelné a systematické dobrovoľníctvo.

HODNOTY

ADRA je organizácia založená na kresťanských hodnotách, ktorá spolupracuje a pomáha ľuďom bez ohľadu na rasu, farbu pleti, národnosť, vierovyznanie alebo politickú príslušnosť, pričom kladie dôraz na princípy humanity, nezávislosti, nestrannosti, neutrality, transparentnosti, udržateľnosti, zodpovednosti, participatívneho prístupu a spätnej väzby.

Členovia správnej rady:

SZ CASD, Bohumil Kern (predseda)

Mikuláš Pavlík

Daniel Mudraninec

Peter Miľko

Ján Cierbus

Miroslav Číž

Daniel Kaba

Hlavným riadiacim orgánom občianskeho združenia je Správna rada. Skladá sa z 8 členov, ktorí sú z celého Slovenska.

Štatutárom občianskeho združenia ADRA je riaditeľ, ktorý je volený Správnou radou raz za štyri roky.

s5

Radi pomáhame a beháme 🙂

Ako ADRA Slovensko pomáhala v roku 2017?

 

 

Naša pomoc na Slovensku:

 

 • rozbehli sme Program bezplatnej právnej pomoci pre ľudí v núdzi – za prvých 7 mesiacov sme poradili a pomohli 139 ľuďom
 • začali sme budovať ADRA KIT (Krízový intervenčný tím) pre pomoc obetiam domáceho a sexuálneho násilia a organizovať po Slovensku diskusie Hovorme o násilí nahlas
 • v rámci Integračného projektu STEP 3 sme celý rok poskytovali kvalifikované poradenstvo a komplexné služby – sociálne, právne a psychologické približne 120 ľuďom (osobám s poskytnutou medzinárodnou ochranou v SR)
 • v DC ADRA Košice sme organizovali varenie teplej stravy pre cca 60 ľudí bez domova, pomoc marginalizovaným skupinám, recykláciu šatstva, podporu rodinám v krízových situáciách, mobilné odbery krvi, benefičný koncert, maratóny, výstavy fotografií…

 

 

Naša pomoc v zahraničí:

 

 • vyškolili sme a vyslali do sveta ďalšie 2 dobrovoľníčky (Barborku na Filipíny a Veroniku do Albánska)
 • spolu s organizáciami z Francúzska a Estónska sme trénovali 9 neziskových organizácii v oblasti prijímania a efektívnejšieho manažovania dobrovoľníkov
 • zorganizovali sme prednášky proti xenofóbii a netolerancii pre študentov a tiež 3 konferencie a 2 tréningy (Bratislava, Krakov, Kyjev) pre sociálnych pracovníkov na rôzne potrebné témy
 • pomohli sme 2 sirotincom v Keni – 44 a 26 sirotám v chudobnej časti Busia, Marachi, najmä s materiálnou pomocou
 • zakúpili sme nový stroj na čistenie sezamu a získali bio a fair trade certifikáciu, vďaka čomu vyše 500 farmárskych rodín môže predať svoju úrodu s ešte väčším ziskom a poslať svoje deti do školy
 • spojili sme sa s ďalšími 3 organizáciami a vyzbierali sme takmer 26 tisíc Eur na pomoc pre ľudí v extrémne suchých oblastiach Kene, pomohli sme s prístupom k vode a opravou studní v 34 dedinách
 • náš dobrovoľník Samuel Čellár, ktorý strávil v Keni 12 mesiacov, získal ocenenie Dobrovoľník roka SlovakAid
 • prijali sme pozvanie prezidenta SR Andreja Kisku na pracovnú cestu do Kene (február 2017)

 

 

Ďakujeme, že pomáhate s nami. Má to zmysel.