Dobrovoľníctvo v čase pandémie
covid-19: Príbehy z terénu

 

Online okrúhly stôl s EU Aid dobrovoľníkmi

 

ČO: Dobrovoľníctvo v čase pandémie covid-19: Príbehy z terénu
(Online okrúhly stôl s EU Aid dobrovoľníkmi)

 

KEDY: 15.12.2020, 18:00-19:30

 

KDE: ZOOM platforma. Link na udalosť bude odoslaný len registrovaným účastníkom (viď nižšie).

 

AKO: v angličtine a francúzštine

 

POPIS UDALOSTI:
Zaujíma vás, ako globálna pandémia ovplyvnila misie zahraničných dobrovoľníkov v teréne? Či boli kvôli covidu evakuovaní alebo ostali v hostiteľskej krajine? Pripojte sa 15. decembra k našej 90-minútovej diskusii a vypočujte si príbehy dobrovoľníkov vyslaných do Turecka, Kene, Maroka, Albánska a Gruzínska.

 

AKO SA ZAREGISTROVAŤ?
Registrácia je otvorená do 13.12.2020 cez tento link: https://forms.gle/4nqfJooUA5UGHykD6
Odporúčame, aby ste si zarezervovali miesto čo najskôr, keďže kapacita je obmedzená. Len registrovaným záujemcom bude odoslaný link s pozvánkou.

 

PANELISTI

Laura Naw, dobrovoľníčka v ADRA Albania
Laura strávila viac ako rok v Albánsku, kde podporovala tím organizácie ADRA v projektovom manažmente. Jej vyslanie bolo neobyčajné nielen kvôli pandémii, ale aj ničivému zemetraseniu v Albánsku. Nedávno sa zo svojho dobrovoľníckeho pobytu vrátila späť do Talianska.

 

Martin Pavelka, dobrovoľník v Small Projects Istanbul
Martin pôsobí ako seniorný EU Aid dobrovoľník už druhý rok. Počas pandémie ostal v Turecku, kde vedie tím 30 miestnych dobrovoľníkov, ktorí vypomáhajú so vzdelávacími aktivitami pre sýrskych utečencov. V diskusii bude rozprávať o tom, ako nové pandemické okolnosti zmenili dynamiku práce v jeho hostiteľskej organizácii.

 

Ronan Lucas, dobrovoľník v Association Issaaf Jerada – Solidarité Et Développement v Maroku
Ronan počas svojho vyslania čelil dlhotrvajúcej prvej vlne pandémie v Maroku. Jeho úlohou v hostiteľskej organizácii je identifikovať príležitosti na nové projekty s dôrazom na sociálny dopad aktivít. Ronan zároveň študuje sociálnu ekonómiu a realizuje vlastný výskum o marockej občianskej spoločnosti.

 

Andreia Silva, dobrovoľníčka vo Western Focus Community Organization v Keni
Andreia je seniornou dobrovoľníčkou v oblasti Shianda v Západnej Keni. V rámci svojho vyslania sa sústredí na budovanie kapacít a zvyšovanie povedomia o právach detí so špeciálnymi potrebami v komunitách. Len ťažko by sme hľadali dobrovoľníčku, ktorú covid-19 zasiahol viac ako Andreiu.

 

Karolina Buszko, dobrovoľníčka v Association Merkuri v Gruzínsku
Karolina ako odborníčka v oblasti mentálneho zdravia pripravovala a implementovala programy týkajúce sa psychosociálnej podpory, monitorovania a hodnotenia projektov. V rámci jej hostiteľskej organizácie pomáhala najmä v domove pre obete domáceho násilia a v centre pre rodiny. Vypuknutie covidu-19 len zdôraznilo dopyt po Karolininej expertíze, avšak musela sa evakuovať späť do Poľska. Našťastie sa jej podarilo nájsť spôsob, ako podporovať zraniteľné komunity v Gruzínsku aj naďalej.

 

MODERÁTORKA: Boba Markovič Baluchová
Boba M. Baluchová pôsobí ako komunikačná manažérka v Ambrele – Platforme rozvojových organizácií na Slovensku. V minulosti pracovala pre UNDP for Europe and CIS, Charita Slovensko, ADRA Slovensko a viacero európskych univerzít. Boba tiež trénuje medzinárodných dobrovoľníkov v oblastiach komunitného rozvoja, rozvojovej žurnalistiky, ako aj mediálnej gramotnosti.

 

Ak máte otázky ohľadom udalosti alebo registrácie, kontaktujte nás na volunteering@adra.sk.

 

O NÁS
Túto udalosť organizujú tri humanitárne a rozvojové organizácie: ADRA Slovensko, ADICE – Association pour le Développement des Initiatives Citoyennes et Européennes, MTÜ Mondo.

 

Udalosť je súčasťou projektov HVA – Humanitarian Volunteers in Action a SUDHAV 3 – Sustainable Development through Humanitarian Aid Volunteers 3. Viac informácií nájdete na: https://www.adra.sk/en/hva_humanitarian_volunteers_in_action/

 

Projekt je financovaný zo zdrojov Európskej Komisie pod hlavičkou programu EU Aid Volunteers, riadeného agentúrou EACEA (The Education, Audiovisual and Culture Executive) a DG ECHO (Generálne riaditeľstvo pre civilnú ochranu a operácie humanitárnej pomoci EÚ). Viac informácií nájdete na: https://eacea.ec.europa.eu/eu-aid-volunteer_en

 

Nastal čas byť zodpovední

 

O koronavíruse sa za posledné mesiace už toho toľko narozprávalo a popísalo! A čo na to sám koronavírus? Ani len netuší, akej nevšednej pozornosti sa mu dostalo. On si žije svoj vlastný život a vôbec sa neriadi podľa toho, čo si my myslíme. Šíri sa ďalej podľa nemenných prírodných zákonitostí, ktorým sa snažia porozumieť epidémiológovia a infektológovia. Nanešťastie mnoho ľudí ich nechce počúvať ani rešpektovať. Radšej čítajú a šíria najbizarnejšie teórie a hoaxy. Od totálneho popierania existencie koronavírusu, cez konšpirácie o čipovaní a nastolení nového svetového poriadku až po apokalyptické posledné rany…

 

Po tom, čo nás zasiahla druhá vlna pandémie nastal čas, aby sme sa všetci začali správať naozaj zodpovedne. So znepokojením sledujeme ako sú nemocnice stále viac preplnené. Radi by sme vyjadrili všetkým zdravotníkom: „Priatelia, veľmi si vážime vašu obetavú službu. A chceme konať zodpovedne, aby sme vám nepridávali pacientov.“

 

Teraz nie je dôležité aký názor zastávam, ale čo konkrétne urobím ja osobne, aby som chránil zdravie svojich najbližších i svoje vlastné.

 

V našom tíme ADRA sme sami sebe vyhlásili OSOBNÝ LOCK DOWN:

  • Oveľa častejšie si umývame a dezinfikujeme ruky
  • Nosíme rúško, aby sme chránili seba aj druhých
  • Minimalizujeme cestovanie a kontakty s cudzími ľuďmi
  • V maximálnej miere sa snažíme pracovať z domu
  • Informácie zbierame len z overených a dôveryhodných zdrojov
  • Využijeme príležitosť otestovať sa, aby sme vedeli na čom sme a nikoho neohrozili

 

Priatelia – trošku pokory! Pandémia nás učí, že nie sme takí svetovládcovia ako sa tvárime. Preto namiesto polemizovania radšej s dávkou pokory rešpektujme odporúčania ľudí, ktorí prijali zodpovednosť, aby nám pomohli spoločne prekonať toto ťažké obdobie.

 

Seriózne zdroje pre aktuálne informácie o koronavíruse:

 

 

Druhá vlna COVID-19, ADRA stále v akcii…

 

ADRA pomáha zaistiť logistiku pri rozširovaní kapacity odberových miest v Bratislavských nemocniciach. Naši spolupracovníci, ktorých už voláme „Tesári bez hraníc“ spolu s dobrovoľníkmi využili aj nedele – čas keď sú odberové centrá zatvorené – na vybudovanie ďalších prístreškov a čakárne, aby mohlo byť v pondelok ráno spustené do prevádzky ďalšie pracovisko v nemocnici na Kramároch. V Ružinovskej nemocnici sa zase riešilo premiestnenie odberového centra pred vstup do nemocnice, čo znamenalo rozobrať a znovu postaviť prístrešok na novom mieste.

 

 

Ukončenie a použitie verejnej zbierky pre Libanon

 

ADRA realizuje spoločnú humanitárnu pomoc v Libanonskom Bejrúte. Lokálne tímy posilnili špecialisti na krízovú pomoc so zahraničia. ADRA International využíva v Libanone prostriedky z grantov a zbierok, ktoré realizujú kancelárie ADRA po celom svete.

 

Na účte verejnej zbierky ADRA Slovensko pre Libanon sa k dátumu 17.9. 2020 vyzbieralo 8.180,50 €. Vďaka týmto prostriedkom sme mohli uskutočniť nákup a zásielku trvanlivých potravín, ktoré už boli distribuované dobrovoľníkmi v Bejrúte. Nakúpili sme aj zdravotnícke prístroje (germicídne žiariče) ktoré v najbližšej zásielke dopravíme pre miestne nemocnice, ktoré musia popri množstve zranených riešiť aj dôsledky pandémie COVID-19. Ostávajúce prostriedky venujeme na podporu projektu opráv poškodených domov.

 

 

Pomáhame v spoločnom boji proti koronavírusu

 

Naše skúsenosti a kapacity venujeme spoločnému úsiliu o zvládnutie aktuálnej situácie s COVID-19 na Slovensku.

Buďte v tom s nami.

 

* Sledujte aktuálne dianie na našej Facebookovej stránke (link).

* Prispejte do verejnej zbierky (link) alebo inak podporte spoločný boj. 

* Buďte zodpovední a chráňte seba, svojich blízkych a svoje okolie. 

 

 

3 hlavné oblasti pomoci:

 

LOGISTIKA / Poskytujeme logistickú pomoc pri budovaní testovacích centier pre COVID-19

ADRA zabezpečuje kontajnerové bunky pre ordinácie a odberné miesta, zastrešenie, mobilné toalety, bilboardy a informačné tabule, napojenie na siete…

Vďaka testovacím centrám pred vstupom do nemocnice:

  1. Pacienti s podozrením na COVID-19 nevstupujú do nemocnice, neprenášajú nákazu, alebo sa sami nenakazia.
  2. Zdravotníci prichádzajú v minimálnej miere do kontaktu s podozrivými pacientami – sú chránení v kontajnerovej bunke.
  3. Nekontaminujú sa priestory nemocnice.
  4. Do nemocnice vstupujú len skutočne vážne chorí pacienti. Ostatní sa vracajú domov.

 

DISTRIBÚCIA / Distribujeme ochranné prostriedky, hygienické potreby, vitamíny a ďalšie potreby do ústavov sociálnej starostlivosti a domovov dôchodcov.

Zamestnanci potrebujú v čase pandemie zvláštne ochranné prostriedky, aby sa nenakazili a aby nepreniesli nákazu na postihnutých a starých, ktorí sú najzraniteľnejšími obeťami COVID-19

 

POMOC / Poskytujeme individuálnu pomoc opusteným seniorom v domácnostiach.

 

 

DÔLEŽITÉ:

AKO V SÚČASNOSTI POSKYTOVAŤ POMOC SENIOROM V DOMÁCNOSTIACH?

 

Prečítajte si „DESATORO POMOCI (link)“ pre rodinných príslušníkov i dobrovoľníkov, ako vhodne pomôcť seniorom. 

 

 

 

ADRA Slovensko vyhlasuje verejnú zbierku na pomoc pri boji s koronavírusom na Slovensku.

*  osobitný účet verejnej zbierky: SK83 8330 0000 0028 0179 0152

*   online dar na: https://adra.darujme.sk/1393/

 

Veľmi si vážime akúkoľvek Vašu pomoc a podporu a ďakujeme! 

 

 

 

 

 

ADRA – NAŠA MISIA

 

Poskytujeme rozvojovú spoluprácu a humanitárnu pomoc ľuďom v núdzi.

Pomáhame obetiam násilia začať žiť dôstojný život.

Budujeme kapacity občianskej spoločnosti.

Rozvíjame dobrovoľníctvo.

Už 25 rokov.

Pomáhaj s nami, sme ADRA Slovensko!

Nie je nám to jedno

Člen siete pobočiek vo viac ako 130 krajinách

11 Ľudí v tíme

50+ dobrovoľníkov

70+ úspešných projektov

150 000 Ľudí dostalo pomoc

1 centrum v Bratislave

Ďakujeme všetkým, ktorým to nie je jedno!