Nemocnica Itibo už má stabilnú elektrinu!!!

Po troch týždňoch intenzívnej práce ADRA Slovensko 12.2.2020 slávnostne odovzdala záložné zdroje elektrickej energie v nemocnici Itibo v Keni. Postavili sme nezávislý solárny zdroj elektriny, ktorý napája ordinácie, operačné sály, pôrodnicu a jednotku intenzívnej starostlivosti. Prebytočnú energiu ukladá do batérií. O slnečný svit tu nie je núdza. 12 panelov pri testovaní dodáva on-line 1,2 – 2,5 kW elektrickej energie. Dlhodobejšie výpadky vykrýva nový dieselový generátor o sile 16 kW, ktorý sa v prípade výpadku elektriny v sieti automaticky naštartuje do 10 sekúnd a zálohuje väčšiu časť nemocnice.
Systém sme postavili a spojazdnili v spolupráci s miestnymi inžiniermi a technikmi z firmy Power Points, ktorá poskytla aj záruku a bezplatný servis na všetky zariadenia. Miestni dobrovoľníci vybudovali nový domček pre generátor.
Naši kolegovia z ADRA Česko, ktorí tu pôsobia ako lekári, mali už v čase testovania systému niekoľko vážnych lekárskych zákrokov, počas ktorých došlo k výpadku elektrickej siete, ale vďaka novým záložným zdrojom, ordinácie a operačné sály fungovali bez prerušenia. Je to úžasný pocit vidieť, že aj keď sa celé okolie ponorí do tmy, nemocnica na kopci svieti a slúži 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
Celý projekt sme zrealizovali vďaka podpore donorov a jednotlivých darcov zo Slovenska i Českej republiky. Miestni predstavitelia správnej rady nemocnice a Cirkvi adventistov s.d., ktorá nemocnicu vlastní a prevádzkuje vyjadrili veľkú vďačnosť a obdiv, že taká malá krajina ako Slovensko, dokázala realizovať pre nich takýto významný projekt. A táto vďačnosť patrí vám priatelia, ktorí ste svojimi darmi projekt podporili. Ďakujeme aj našim technikom, ktorí obetovali svoj čas i prostriedky, aby ako dobrovoľníci s nami pricestovali do Kene a zrealizovali projekt.
Sme radi, že napriek zložitým technickým podmienkam sa dobrá vec podarila a môžeme sa s dobrým pocitom vrátiť domov na Slovensko.