ADRA distribuuje vitamíny na podporu imunity pre seniorov

Seniori sú najviac ohrození koronavírusom COVID-19. Preto sme sa rozhodli svoju pomoc sústrediť aj na túto vekovú skupinu. V krízovom štábe sme s obavami sledovali ako rýchlo sa vírus dokáže rozšíriť v domovoch pre seniorov. Sme radi, že vďaka disciplinovanému dodržiavaniu karanténnych opatrení boli uchránení pred masívnym šírením vírusu. Avšak týždne izolácie, obmedzenie pohybu a sociálnych väzieb s rodinami nijako nepomohli imunite seniorov.

Výživové doplnky s vitamínmi, minerálmi a stopovými prvkami CENTRUM, ktoré venovala pre Slovensko farmaceutická spoločnosť GSK, im pomôžu posilniť imunitu. ADRA Slovensko prevzala zodpovednosť distribuovať 15 300 balení, pre seniorov na Slovensku. Nedokážeme pomôcť všetkým, (na Slovensku žije viac ako 1 mil. seniorov), ale snažíme sa byť užitoční aspoň tam, kde cítime, že potreba je najväčšia. Preto sme neobišli ani malé zariadenia na odľahlých dedinách a v malých mestách, kde sa o našich starkých obetavo starajú, často vo veľmi zložitých podmienkach a nemajú dostatok inštitucionálnej podpory. V prvej fáze sme podporu distribuovali do 85 zariadení pre seniorov.

Dobrovoľníci ADRA v Bratislave venovali počas zatvorenia škôl svoj čas triedeniu a baleniu zásielok, pre jednotlivé ústavy. Študentka Janka uviedla: „Je to príjemná zmena v čase keď nefungujú školy. Stretli sme sa pri práci skvelá partia. Triedili a balili sme vitamíny do darčekových taštičiek, inú kombináciu vitamínov a minerálov pre mužov a inú pre ženy. Konečne sme urobili niečo, čo má naozaj zmysel.“

Aj keď kostoly sú počas pandémie zatvorené, cirkev Adventistov v Bratislave nám poskytla priestory modlitebne ako dočasný sklad a distribučné centrum humanitárnej pomoci. Sme radi, že sme mohli k zásielke pridať aj dezinfekčné prostriedky a rúška, ktoré ušili dobrovoľníci z Bratislavského dobrovoľníckeho centra. Distribúcia sa rozbehla podľa jednotlivých krajov a žltá ADRA dodávka (ktorú nám pre COVID aktivity poskytla SPP distribúcia), teraz brázdi cesty po celom území Slovenska.

Vzhľadom na karanténne opatrenia nemôžeme vitamíny odovzdať priamo do rúk seniorom. To za nás robia osobne obetaví zamestnanci a opatrovateľky. A odmena? Jeden veľký úsmev, ktorý naozaj stojí za to! Potešilo aj množstvo osobných poďakovaní, ďakovných listov a mailov od jednotlivcov, riaditeľov domovov pre seniorov, dokonca aj od predstaviteľov samosprávnych krajov.

P. Milan Majerský – predseda Prešovského samosprávneho kraja nám napísal:
„…Súčasné obdobie je neľahké pre nás všetkých. Nik z nás naň nebol pripravený a netušil aké rozmery nadobudne. Prinieslo však so sebou jednu veľmi pozitívnu vec. Dosvedčilo, že ochota pomáhať a ochraňovať tých najzraniteľnejších v nás stále sú. Pripomenulo nám, že zdravie a život sú tým najcennejším, čo máme. A naučilo nás nazerať na svet z inej perspektívy a byť jeden voči druhému lepším a ústretovejším.

Vážim si, že ste sa k výzve nezištne pomôcť pripojili tiež Vy a ukázali tak veľkú mieru solidarity a spolupatričnosti. A tiež to, že dobrých ľudí je v našej spoločnosti stále dostatok a ľudským prístupom a hlavne otvoreným srdcom voči druhým môžeme prekonať aj to najnáročnejšie obdobie. Ešte raz ďakujem…“

Priatelia, znovu sme sa presvedčili, že „spolu to vládneme“.

Ďakujeme všetkým donorom, sponzorom aj jednotlivým darcom, vďaka ktorým môžeme realizovať pomoc na podporu imunity seniorov. Pripojiť sa môžete aj vy prostredníctvom služby darujme.sk

[youtube_video] https://www.youtube.com/v/dj70PB0cDzE [/youtube_video]

en_USEN