Ako chutí bezdomovcom?

Za svoj inovatívny projekt si ADRA Belgicko odniesla špeciálne ocenenie.

Projekt pojazdného stánku s pouličným občerstvením „Social Food Truck,“ bol vytvorený ako odozva na potravinovú krízu v Belgicku. Týmto ambicióznym projektom chce ADRA sprístupniť kvalitnú a plnohodnotnú stravu tým najzraniteľnejším skupinám v rôznych miestach francúzsky hovoriaceho Belgicka.
V pojazdnom stánku s občerstvením pripravujú pracovníci a dobrovoľníci ADRA Belgicko kvalitné vegetariánske pokrmy pre ľudí bez domova a študentov zo sociálne slabších rodín.
Na vlastné oči (a najmä chuťové bunky) sa o tom presvedčil aj náš riaditeľ Stano Bielik, ktorý bol počas stretnutia riaditeľov ADRA v Bruseli pozvaný na takýto netradičný obed. Veď prečo by si riaditelia nemohli aspoň na pár chvíľ vymeniť miesto s ľuďmi bez domova a zakúsiť, ako obedujú bruselskí bezdomovci.
 
Ako sám vraví: „Očakával som veru všeličo.. Jedlo však bolo výnimočne dobré. Museli sme paradoxne konštatovať, že bezdomovci v Bruseli obedujú ako riaditelia. Núdznym ľuďom bez domova a študentom zo sociálne slabších pomerov poskytujú plnohodnotnú a hlavne zdravú a výživnú stravu. V našom menu bol šalát so zeleninou, vegetariánsky hamburger, a ovocný nápoj. Všetko bolo zabalené v recyklovateľných obaloch, pretože súčasťou projektu je aj koncept „zero waste,“ čiže nulového odpadu, ktorý podporuje opätovné využitie všetkých zdrojov bez tvorby odpadu.“
Za svoj ekologický a sociálne inovatívny projekt získala ADRA ocenenie najinovatívnejšej neziskovej organizácii roku 2022.
To však nie je všetko! Skutočnou raritou je reklamný leták, vytlačený na špeciálnom papieri, v ktorom sú zalisované semienka.
 
„Namiesto odhodenia do koša ho namočíte na 72 hodín a semienka vyklíčia. Následne ho potom niekde na záhone zasypete hlinou. Papier semienka prihnojí a vyrastú vám kvety. Srdce záhradníka vo mne až zapišťalo,“ s úsmevom dodáva náš riaditeľ.
 
Slogan projektu „EAT GOOD, DO GOOD, FEAL GOOD“ („Jedz dobre, rob dobre, cíť sa dobre“) v tomto prípade naozaj vystihuje realitu.
 
Blahoželáme našim belgickým kolegom k inovatívnemu a inšpiratívnemu projektu!

 

en_USEN