Za prekladom Albánskych povestí stojí naša dobrovoľníčka

Naša rozvojová dobrovoľníčka Veronika Zimova, bola denne súčasťou pozitívnej zmeny vo vylúčených komunitách Albánska. To všetko vďaka ročnému dobrovoľníckemu pobytu organizácie ADRA Slovensko, podporenému zo schémy SlovakAid, a aktivitám v partnerskej ADRA Albánsko. Práve tam sa rozhodla, že do slovenčiny preloží (slovenskej čitateľskej obci málo známe) Albánske povesti, aby tak spropagovala krajinu svojho dobrovoľníckeho pobytu.

Krátka zbierka albánskych povestí vznikla s cieľom priblížiť čitateľom a čitateľkám albánsky ľud, jeho zvyky a kultúru. Veronika túto zbierku venovala ‚in memoriam‘ autorovi povestí, Robertovi Elsiemu, za jeho celoživotný prínos v oblasti popularizácie albánskeho jazyka, odhaľovania krás a približovania čara albánskej literatúry a kultúry širokým masám i za hranicami Európy.

 

Albánsko ako krajinu je ťažké opísať pár slovami. Našej dobrovoľníčke učarovala z hľadiska bohatej kultúry a prírodných krás. Veronika prezrádza, že väčšina povestí sa týka povestnej albánskej pohostinnosti: „Obyvateľstvo Albánska ho povyšuje na úplne novú úroveň. Aj keby treli biedu, pohodlie a bezpečnosť hosťa v dome, resp. cudzinca v ich štáte, je otázkou ich cti a dôstojnosti. Tak to bolo odjakživa, ako sa budete mať možnosť presvedčiť počas čítania príbehov veľkých národných hrdinov a bojovníkov.“

Prečítajte si krátku ukážku jednej z povestí:

Keď Baloz zazrel pochudnutého Gjergja na koni, pustil sa do prenikavého smiechu a zakričal: „Vrátil si sa z hrobu, Gjergj? Prečo si ma sem zbytočne volal? Vieš, že ja som morský Baloz? Porazil a poslal som na onen svet nejedného hrdinu. Teba zrazím z koňa svojím malíčkom!”

Gjergj odvetil: „Vravíš pravdu, Baloz! Vskutku som posledných deväť rokov stál na prahu smrti. Ale ty si ma prinavrátil k životu. Robil si si nároky na moju sestru skôr, než si obstál v boji so mnou. Robil si si nároky na ovce skôr, než si sa spýtal pastierov. Teraz som ťa ja prišiel poučiť o odvekých zvykoch nášho ľudu. My, Albánci, sa nikdy ničoho nevzdáme bez boja. A nikdy nevydáme sestru Balozovi bez toho, aby sme sa mu prv postavili v súboji. Priprav sa, zlobor, nastala tvoja posledná hodina!”

Tak prehovoril Gjergj Elez Alia.

Celú zbierku ‚Albánske povesti‘ si vo formáte pdf možno stiahnuť tu. Príjemné čítanie prajeme a veríme, že čoskoro i vaše kroky budú smerovať do magického Albánska v podobe turistiky či dokonca dobrovoľníckeho pobytu.

 

Text a foto: ADRA tím

en_USEN