Ako vyzerá dobrovoľníctvo v Albánsku

Naša dobrovoľníčka Veronika Zimova, ktorá pôsobí v Albánsku vďaka podpore SlovakAid, nám počas ADRA večera a vianočnej kapustnice (dňa 6. decembra v KC UNIK v Bratislave) osobne porozprávala o svojich aktivitách, úspechoch i výzvach.

Všetky projekty partnerskej organizácie ADRA Albánsko sú implementované v regióne Kruja na sever od hlavného mesta Tirana. Veronika pracovala i na projekte „Integrácia po migrácii“ hostiteľskej organizácie ADRA Albania. Ide o snahu poskytovať doučovacie hodiny pre deti i dospelých v rómskej komunite v regióne Kruja, ale aj na periférii mesta Durres, čo je druhé najväčšie mesto Albánska. Úspešná re-integrácia je naozaj možná. Hovoria o tom výsledky tohto albánskeho projektu.

A hoci ľudia nie sú čísla, i tak pár dát možno spomenúť: 68 detí bolo zaregistrovanych do škôl; 55 detí zo sociálne vylúčených komunít pravidelne navštevuje doučovanie (pre lepšie začlenenie do škôl); 104 rodičov podstupuje indviduálne kariérne poradenstvo s vidinou zamestnať sa. Naša Veronika je denne súčasťou tejto pozitívnej zmeny. Jej rozprávanie o rozvojovom i humanitárnom dobrovoľníctve si budete môcť najbližšie vypočuť už čoskoro v Košiciach (23. januára od 17h v priestoroch CASD zboru Košice 2 na Hlavnej ul. č. 68).

Albánsko ako krajinu je ťažké opísať pár slovami. Našej dobrovoľníčke učarovala z hľadiska bohatej kultúry a prírodných krás. Vo veľkých mestách a na pobreží je turizmus rozvinutý veľmi dobre, vrátane potrebnej infraštruktúry. Situácia vo vnútrozemí je však úplne iná, „divočina“ albánskych údolí a hôr môže mnohých zlákať k objavovaniu. Čo sa týka pohostinnosti, obyvateľstvo Albánska ho povyšuje na úplne novú úroveň. Aj keď by treli biedu, pohodlie a bezpečnosť hosťa v dome, resp. cudzinca v ich štáte je otázkou ich cti a dôstojnosti.

V decembri 2018 do Albánska (v rámci projektu HVA) vycestovala i naša projektová manažérka, Noemi Sárossy, aby navštívila našich albánskych partnerov ADRA Albania a National Centre for Community Services (NCCS). Práve tieto dve organizácie budú od júla 2019 hosťovať nami vyslaných EU Aid Volunteers. Cieľom návštevy bolo zistiť: na akých projektoch budú naši budúci humanitárni dobrovoľníci a dobrovoľníčky pracovať; aké budú ich pracovné podmienky; či budú ich aktivity bezpečné atď.. Výsledok bol veľmi pozitívny – organizácie sú na vybraných mladých ľudí plne pripravené – stačí sa už iba prihlásiť: https://www.adra.sk/dobrovolnicke_vyzvy/

Text: Boba M. Baluchová, Foto: ADRA tím

_____________________________________________________________________________
Dobrovoľníčka Veronika Zimová v Albánsku pôsobí cez SlovakAid program vysielania dobrovoľníkov do nízkopríjmových krajín. Ďalších dobrovoľníkov budeme do Albánska vysielať v projekte Humanitarian Volunteers in Action (Humanitárni dobrovoľníci v akcii), ktorý je financovaný Európskou komisiou v rámci iniciatívy EU Aid Volunteers.

en_USEN