Ako vyzerá dobrovoľníctvo v Gruzínsku

Osídlie Tserovani sa nachádza iba niekoľko kilometrov od hlavného mesta Gruzínska, Tbilisi. Pozostáva z 8008 vnútorne presídlených ľudí (IDPs), ktorí tu takto v 2002 domčekoch žijú už desať rokov od rusko-gruzínskeho konfliktu.

V jednom z takýchto domčekov sídli mimovládna organizácia For better Future, ktorá sa snaží presne o to, čo má uvedené v názve – o lepšiu budúcnosť obyvateľov tohto osídlia, a to so zameraním na ženy, mládež a dlhodobo nezamestnaných ľudí.

V ďalšom takomto domčeku dočasne pobýva i náš rozvojový dobrovoľník, Martin Pavelka​, ktorý je sem vyslaný vďaka podpore SlovakAid​ a priamo pracuje s IDPs. Vyučuje angličtinu, učí miestnych triediť odpad, pomáha im s prípravou na pracovné pohovory, pričom využíva svoje zručnosti i skúsenosti z oblasti HR, PR, vzdelávania, komunikácie.

Sídli tu i chránená dielňa a sociálny podnik Ikorta​, ktorá vyrába emailové šperky – čoraz viac vyhľadávané suveníry aj vďaka úsiliu nášho dobrovoľníka. Podpore sociálneho podnikania sa v Gruzínsku síce darí, ale vo svojej výrobnej i marketingovej stratégii treba napredovať.

Sledujte našu stránku o globálnom dobrovoľníctve a o rok sem možno vycestujete pomáhať i vy.

Text: Boba M. Baluchová, Foto: tím ADRA Slovensko

en_USEN