Generátory pre nemocnice v Záporoží

Nemocniciam v Záporoží sme odovzdali generátory, ktoré zachraňujú životy.

 
Spolu s našimi partnermi z ADRA Ukrajina sme nemocniciam v Záporožskej oblasti úspešne dodali štyri veľké generátory. Tie budú zariadeniam zabezpečovať spoľahlivý zdroj elektrickej energie v ťažkých časoch.
 
V obci neďaleko hlavného mesta Záporožie pomáha ADRA zrekonštruovanej klinike, ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť pre viac ako 5 000 obyvateľov z deviatich obcí. Personál kliniky tvorí lekár, zdravotná sestra, ktorá zároveň riadi aj lekáreň, a sanitárka.
 
 
Zdravotná sestra bola z darovaného generátory nadšená a svoju vďaku vyjadrila slovami: „Váš dar je pre nás neoceniteľnou pomocou. Ďakujeme! Často ostávame bez elektriny.. V lekárni máme chladničky, v ktorých uschovávame vakcíny a lieky pre deti. Chladničky však potrebujú stabilnú teplotu, ktorú bez elektriny nevieme zabezepčiť. Ordinovať bez elektriny, počítačov a prístrojov sa naozaj v dnešnej dobe naozaj nedá..“
 
Presunuli sme sa do centra Zaporožia, kde náš 100 kW generátor zabezpečí elektrickú energiu pre chirurgické oddelenie s operačnými sálami. Tento generátor predstavuje významný krok v záchrannej starostlivosti o životy pacientov.
 
Na okraji mesta sa nachádza najväčšia nemocnica, ktorá má kapacitu viac ako 800 postelí a pracuje v nej 1 300 lekárov a zdravotníckeho personálu. V tejto jedinečnej nemocnici sme nainštalovali generátor s najväčším výkonom. Nemocnica sa nachádza v bezprostrednej blízkosti frontovej línie a zohráva kľúčovú úlohu v poskytovaní prvej pomoci civilistom a zraneným vojakom.
 
Medzi časom bolo v meste opäť počuť protivzdušný poplach – v týchto dňoch je oblasť veľmi intenzívne ostreľovaná. Ale ľudia už na to akoby nereagovali, každý si robí svoju prácu a mesto žije svojim životom.
 
Našou poslednou zastávkou v Záporožskej oblasti bola malá obec na východ od rovnomenného mesta Zaporožie. Aby sme sa sem však dostali, museli sme prejsť niekoľkými kontrolnými stanovišťami s veľmi prísnou kontrolou. Frontová línia sa nachádza len 15 km od obce a vstup sem si vyžaduje špeciálne povolenie. Náš veľký kamión a autobus sú neprehliadnuteľné, takže sme hneď dostali stopku. Až po zásahu starostu obce u veliteľa sme prekročili posledné kontrolné stanovište, aby sme mohli priniesť generátor a odovzdať ho miestnej malej klinike a centru humanitárnej pomoci.
 
Vďačný starosta nám vraví: „Výpadky elektriny sú tu veľmi časté. Minulá zima bola naozaj krutá. Ani si neviete predstaviť, akú pomoc ste nám poskytli“.
 
Naša koordinátorka Adriana sa hneď spriatelila s miestnymi koordinátorkami humanitárnej pomoci. Na častú otázku o bezpečnosti jej odpovedali so smiechom: „My sme si už zvykli. Nikam nepôjdeme. Rozhodli sme sa tu ostať a pomáhať. A či v noci spíme? Spávame dobre. Len ráno nám známy volajú (ak je zrovna signál), že ako sme prežili nočné bombardovanie a ostreľovanie. My sme ich tak ako zvyčajne prespali“.
 
Narýchlo sa balíme a opúšťame zónu po opustených asfaltkách rozrytých tankami. Donekonečna obchádzame zátarasy. Pôsobí to tu depresívne, ako v zlých sci-fi filmoch. Len sem-tam stretávame poškodené autá ponatierané matnou zelenou (zatreté majú aj značky).
 
Záporožie sa snažíme opustiť ešte pred zotmením. Bezpečnostný tím nám odporučil nocľah na okraji Dnepra. Po dvoch nociach prespávania v autobuse nám padla večera a noc v hotelovej posteli veľmi dobre.
 
Nákup a distribúcia generátorov sú výsledkom projektu MoFA, ktorý uskutočňujeme v spolupráci s partnerom ADRA Japonsko.

en_USEN