Humanitárna pomoc pre Libanon

Walid El Hajj má korene na Slovensku. Počas stretnutia v Bejrúte mi porozprával svoj príbeh:  

Pri tragickej autonehode mu zahynul najbližší kamarát, lebo záchranka prišla až po viac ako hodine. Priateľovi už život nevráti, ale môže sa postarať, aby už nikto takto zbytočne nezomrel. Vtedy urobil životné rozhodnutie – založiť súkromnú záchrannú službu. Neostalo pri slovách. Založil neziskovú organizáciu “Development for life and peace”, v ktorej pracuje tím dobrovoľníkov, záchranárov a lekárov, majú sanitky, ordináciu… Zachraňujú životy a nepýtajú sa, či si to človek môže zaplatiť. V krajine ktorá je vo veľkej kríze je to naozaj neoceniteľná služba.

Pri jeho poslednej návšteve na Slovensku sme sa opäť stretli a diskutovali ako pomôcť.

Spoločnými silami pomôžeme najúčinnejšie.

Keď sme sa dozvedeli, že naše MZV EZ pripravuje ďalšiu zásielku humanitárnej pomoci pre Libanon ADRA Slovensko sa pridala. V spolupráci s partnermi zo Švajčiarska sme dali dokopy viac ako 800 kg zdravotníckeho materiálu a pomôcok. Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, n.o., Správa štátnych hmotných rezerv SR a ďalší donori doplnili ďalšie tony medicínskeho vybavenia, stany prvej pomoci, prikrývky, skladacie postele, oblečenie aj ochranné prostriedky.

Spoločne sme naplnili lodný kontajner a zásielka dosiahla hodnotu 230 000 €. Všetky formality – čo nie je jednoduché – ako aj dopravu zariadilo MZV EZ a MV SR. Náš zastupiteľský úrad v Bejrúte sa zase postaral o colné odbavenie a prevzatie zásielky v prístave v Bejrúte. Dobrá vec sa spoločnými silami podarila. Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Libanone p. Marek Varga oficiálne odovzdal pomoc libanonskej mimovládnej organizácii „Development for life and peace“, aby slúžila svojmu účelu. 

Ďakujeme vám priatelia, za podporu našej spoločnej služby.

Našu pomoc v Libanone môžete podporiť aj darcovskou SMS, alebo prostredníctvom HelpShopu. 

en_USEN