Tábor Pohorelská Maša

ADRA pomáha v Pohorelskej Maši

Help team bus zaparkoval na dvore DSS a dva týždne tu pomáha skupina našich dobrovoľníkov.

Našim cieľom je pomôcť zamestnancom DSS pri starostlivosti o klientky, ktorými je 120 dievčat a žien s rôznym stupňom telesného i mentálneho postihnutia. Počas tohto ťažkého roka zamestnanci zápasili s pandémiou covidu-19, ktorý zasiahol aj toto zariadenie. Väčšina z nich doteraz nemala príležitosť vziať si pár dní voľna, alebo dokonca dovolenku. Preto ich chceme aspoň na chvíľu odbremeniť a pomôcť so starostlivosťou o klientov.

V našom tíme máme aj skúsených sociálnych pracovníkov, pedagóga, zdravotnú sestru a ďalších dobrovoľníkov, ktorí pomáhali aj v najhorších mesiacoch pandémie v DSS a už vedia ako na to…

Väčšina zamestnancov i klientov, ktorým to odporučil lekár už boli zaočkovaní a šírenie kovidu sa tu zastavilo. Napriek tomu všetci rešpektujeme prísne protiepidemické opatrenia, pretože si uvedomujeme, že imunita týchto ľudí je veľmi krehká.  

DSS má niekoľko zariadení v ktorých sú umiestnení klienti s rôznym stupňom postihnutia.

V zariadení podporovaného bývania žije skupina žien, ktoré vytvorili komunitu schopnú postarať sa o seba pod dohľadom sociálnych pracovníkov. Naši dobrovoľníci pre nich organizujú workshopy a rôzne voľnočasové aktivity zamerané na rozvoj pamäte, správneho vyjadrovania sa a praktických zručností. Rýchlo sme sa spriatelili a prežili spolu nezabudnuteľné chvíle.

Spoločne sme absolvovali aj celodenný výlet do prírody a naši maliari zatiaľ vymaľovali všetky izby, kuchyňu, chodbu a kúpeľne. Za plnej prevádzky to síce nie je celkom jednoduché, ale podvečer už bolo zase všetko na svojom mieste…

V druhej pobočke v Pohorelskej Maši žije skupina dievčat a žien s nižším stupňom postihnutia. Aj pre ne organizujeme rôzne voľnočasové aktivity, hry a workshopy zamerané na rozvoj ich schopností. Výborným pomocníkom je gitara, pretože spev a hudba je naozajstným liekom.

Pobočka na Červenej Skale je miestom, kde je umiestnená skupina ťažko postihnutých, väčšinou ležiacich pacientov. Práca s nimi si vyžaduje individuálny odborný prístup a je to naozaj náročné. S niektorými je možné robiť určité pohybové aktivity, u iných sme hľadali spôsob, ako aspoň na chvíľu zaujať ich pozornosť a nájsť veci, na ktoré dokážu reagovať.

DSS v Pohorelskej Maši sídli v priestoroch bývalého kaštieľa – sídla rodu Coburgovcov. Staré budovy si vyžadujú neustále opravy a rekonštrukcie. Obrúsiť a natrieť strechy telocvične a skladov nám naozaj dalo zabrať. Ale aj táto forma dobrovoľníckej pomoci je veľmi potrebná.

Pomohli sme aj doplniť zásoby dezinfekčných prostriedkov, jednorázových plienok a ďalšieho zdravotníckeho materiálu, ktorý sme získali vďaka našim sponzorom i partnerom (ADRA Rakúsko).

Podmienky pre humanitárny tábor.

DSS pre náš tím vytvoril podmienky na nezávislé fungovanie. K dispozícii sme v samostatnej budove dostali priestory telocvične s lehátkami na spanie, je tu toaleta, sprcha i sklad – malá kuchynka. Ako zázemie nám poslúžil Help team bus. Niektorí dobrovoľníci si priniesli vlastný stan.

Podvečer je príležitosť spoločne posedieť, vzájomne zdieľať svoje zážitky z práce a pripraviť ďalšie aktivity. Posedenie pri gitare a spoločné aktivity nám pomohli vytvoriť skutočný tím.

Keď sa po týždni striedali dobrovoľníci, klientky ich nechceli pustiť a skandovali: „Neberte nám Petríka, neberte nám Aničku…“

Pracovať pre ľudí s telesným a mentálnym hendikepom je naozaj ťažké, človek si siahne na dno, občas sme mali aj slzy na kraji… táto práca je naozaj zmysluplná. Preto veľmi obdivujeme a oceňujeme personál DSS – týchto mimoriadne obetavých ľudí, ktorí to nerobia 14 dní počas leta ako my, ale obetavo tu slúžia celé roky.

Humanitárny tábor sa nám podarilo zorganizovať aj vďaka finančnej podpore množstva drobných donorov, ktorým ďakujeme za obetavosť.

Projekt môžete podporiť finančne na účet verejnej zbierky:
SK83 8330 0000 0028 0179 0152 VS:2021004

en_USEN