Minister Wlachovský navštívil náš projekt v Libanone

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský navštívil vo štvrtok 15. júna 2023, počas pracovnej cesty do Libanonu, utečenecké tábory v údolí Biká v sýrsko-libanonskom pohraničí, v ktorých realizujeme náš projekt zameraný na zvýšenie prístupu zraniteľných komunít k vode.

 „V utečeneckých táboroch aj libanonských obciach v údolí Biká som na vlastné oči videl výsledky spolupráce našej diplomacie s mimovládnymi organizáciami vrátane neziskovej organizácie ADRA. Či už ide o nádrže na vodu a solárne panely, ktoré poháňajú čerpadlá, pouličné osvetlenie alebo latríny, všetky tieto projekty dokazujú, že finančná pomoc od slovenských daňových poplatníkov mieri na riešenie problémov spojených s migráciou práve tam, kde vznikajú,“ uviedol minister Wlachovský.
 
Šéf slovenskej diplomacie zároveň dodal, že rozvojová spolupráca a humanitárna pomoc nie sú iba prejavom solidarity v medzinárodnom spoločenstve, ale tiež efektívnym nástrojom ako reagovať na krízové situácie, ktoré majú negatívne dopady na náš štát, spoločnosť a občanov.
 
„Som hrdý na našu výraznú stopu, ktorá je jasným signálom, že Slovensko je pripravené pomáhať v ťažkých časoch svojim partnerom v regióne Blízkeho východu a snažiť sa tak minimalizovať riziká spojené s nelegálnou migráciou,“ vyhlásil M. Wlachovský a pripomenul, že počas jeho návštevy rezort diplomacie doručil a odovzdal aj materiálnu humanitárnu pomoc SR v podobe 360 krabíc lekárničiek.
 
Libanon ako hostiteľská krajina zhruba dvoch miliónov sýrskych a palestínskych utečencov patrí medzi hlavné partnerské krajiny SlovakAid. Vďaka početným aktivitám slovenských neziskových humanitárnych a rozvojových organizácií, ktoré sa v regióne veľmi dobre etablovali, sa Slovensku darí zmysluplne prispievať k zlepšeniu životných podmienok ľudí v utečeneckých táboroch, aj tiež zraniteľných obyvateľov miestnych libanonských komunít.
 
Teší nás, že s podporou SlovakAid a predstaviteľov slovenskej diplomacie môžeme aj naďalej zmysluplne prispievať k zlepšeniu životných podmienok zraniteľných komunít v Libanone.
 
Projekt SAMRS/2022/HUM/1/6 – Posilnenie kritickej WASH infraštruktúry – vodovodný systém a malé rezervoáre pre sýrskych utečencov a Libanončanov v oblasti Bekaa a Baalbek-Harmel, je financovaný zo zdrojov Oficiálnej rozvojovej pomoci SR a realizovaný v spolupráci s partnerskou organizáciou ADRA Libanon.
 
Viac informácií o našej práci v Libanone tu.
 
Tlačová správa v plnom znení dostupná tu.

en_USEN