Mobilné očkovanie

HELP BUS ADRA bude slúžiť ako mobilná očkovacia jednotka.

Už niekoľko mesiacov na Slovensku hľadáme efektívne spôsoby ochrany a vakcinácie proti ochoreniu covid-19. V porovnaní s krajinami EU veľmi zaostávame v počte zaočkovaných seniorov vo veku nad 70 rokov. V súčasnosti musia záujemci o očkovanie vycestovať do okresných miest, riskujúc nákazu počas cesty a času stráveného v očkovacích centrách.
Banskobystrický samosprávny kraj prijal inovatívnu myšlienku – vytvoriť mobilné očkovacie tímy a ísť za seniormi priamo do obcí. 
Ako zázemie a mobilná očkovacia jednotka bude slúžiť aj ADRA HELP BUS.
Spojili sme sily a možnosti, lebo sme presvedčení, že „Spolu to zvládneme“.
SAD Zvolen nám darovala autobus, ADRA urobila prestavbu na špeciálne vozidlo a poskytne ho spolu so šoférom, Banskobystrický samosprávny kraj koordinuje so samosprávami očkovanie, Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti zaisťujú očkovacie tímy, Ministerstvo zdravotníctva potrebné usmernenia a schválenie tohto modelu očkovania.
 
Plán sme spoločne predstavili na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici.
Očkovací autobus ADRA bude slúžiť ako jedna z mobilných jednotiek pre zdravotnícke tímy vyslané priamo do obcí a domácností. Prístup k očkovaniu tak bude jednoduchší a bezpečnejší najmä pre seniorov, osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu či vylúčené komunity. ADRA je pripravená zapojiť sa do pomoci v teréne, akonáhle Ministerstvo zdravotníctva odobrí výjazdové očkovacie tímy v kompetencii samosprávnych krajov.
 
Krátku reportáž o udalosti priniesla aj RTVS v hlavných správach.
en_USEN