Návšteva ukrajinského sirotinca

Návšteva ukrajinského sirotinca sa dotkla našich sŕdc.

Navštívili sme zariadenie “Smerička” vo Vorochte, kde našlo dočasný domov asi 150 detí. Návšteva zanechala v dobrovoľníkoch a dobrovoľníčkach silné dojmy, o čom svedčia aj slová nášho koordinátor pomoci pre Ukrajinu, Ľuda Činčalu:
 
„Počas celej návštevy sme zažívali množstvo emócií. Deti boli vďačné za každý úsmev, veľmi im chýbal ľudský kontakt.. Nezabudnem na silné, no častokrát smutné príbehy, ktoré sme počuli od opatrovateliek. Tie sa snažia každému dieťaťu dať aspoň trochu lásky. Lásky, ktorú mnohým ich rodičia už nikdy nedajú. Vidieť to bolo veru náročné. 
 
Nie všetky deti sú však siroty. Niektoré majú rodičov, ktorí sa o nich z rôznych príčin nedokázali postarať. A potom sú tu aj také deti, ktoré sem rodičia dobrovoľne dovedú, pretože nezvládajú svoju životnú situáciu. Pre mnohých je toto jediný spôsob ako ochrániť svoje dieťa. Po tom, čo sem privedú svoje dieťa, ho môžu kedykoľvek navštíviť. Po zotavení si rodičia mnohé deti zoberú naspäť domov, s nádejou, že sa do zariadenia už nikdy nebudú musieť vrátiť. Obdivujem personál zariadenia. Opatrovateľky robili čo mohli, a ich prístup bol aj napriek obmedzeným zdrojom a vojne profesionálny a veľmi prívetivý,“ uzatvára Ľudo.
 
Do zariadenia sme však neprišli naprázdno. Deťom sme priniesli teplé svetríky, ktoré nám ešte v októbri venovali Aťa a Rút Knapekové. Svetríky deti zahrejú a ponúknu im ochranu pred chladným počasím. 
 
Vďaka patrí aj japonskej pobočke ADRA, ktorá nám venovala malé darčeky pre deti. Tie vyčarovali deťom úsmevy na tvárach. Pozorovali sme, ako si s nadšením v očiach každý chránil ten svoj.
 
Špeciálna vďaka patrí aj nemeckému dobrovoľníkovi Markusovi, ktorý pre nás vyzbieral € 3 000, za ktoré sme zaobstarali potraviny pre zariadenie. 
 
Sme vďační za všetkých tých, ktorí vidia potreby iných, a neostávajú k nim ľahostajní.
Bez vás by sa to nedalo robiť. Ďakujeme!
 
Video reportáž o tom, ako sa v roku 1996 tím pracovníkov a dobrovoľníkov ADRA vydal na dvojtýždňovú dobročinnú službu do Ústavu pre telesne a mentálne postihnuté deti vo Vilšanoch na Ukrajine si môžete pozrieť tu.

en_USEN