Obnova vodovodnej infraštruktúry v Sýrii

V Sýrii obnovíme vodovodnú infraštruktúru pre komunity postihnuté zemetraseniami.

Februárové zemetrasenia s magnitúdou 7,8 a 7,5 stupňov zasiahli okrem juhovýchodného Turecka aj provincie Aleppo, Lattakia, Hamá a Idleb na severe Sýrie. Státisíce obyvateľov prišli o strechu nad hlavou a boli nútení hľadať dočasné útočisko v miestnych mešitách, školách, kostoloch a ubytovniach.
 
Okrem zemetrasení pretrváva v Sýrii už dvanásty rok občianska vojna, ktorá viedla k zložitej kríze postihujúcej všetky oblasti života. Jedným z najzávažnejších problémov je prístup obyvateľov k vode. Poškodenie alebo nefunkčnosť mnohých vodovodných systémov dlhodobo obmedzovali schopnosť obyvateľov zabezpečiť si pitnú a úžitkovú vodu.
 
Zemetrasenia túto situáciu ešte zhoršili. Najkritickejšia situácia je v oblasti Latakie, kde bola vodovodná infraštruktúra kompletne zničená. Dôsledkom poškodenia kanalizačných systémov došlo taktiež k znečisteniu vodných zdrojov. Desaťtisíce ľudí tak ostali bez prístupu k bezpečnému zdroju vody.
 
Náš nový projekt pomoci sa bude sústrediť na obnovu vodných vrtov, vodovodných sietí, nadzemných zásobníkov vody a čerpacích staníc v oblastiach Latakie, ktoré boli postihnuté zemetraseniami. Týmto zabezpečíme prístup k vode a funkčnej vodovodnej infraštruktúre pre 30 000 zraniteľných obyvateľov.
 
. . .
Projekt SAMRS/2023/HUM/1/5 – Voda pre život: Obnova vodovodnej infraštruktúry pre komunity zasiahnuté zemetrasením v Sýrii (angl. RINSE) je financovaný zo zdrojov Oficiálnej rozvojovej pomoci SR a realizovaný v spolupráci s partnerskou organizáciou ADRA Sýria.
 

en_USEN