Oprava školských zariadení na Ukrajine

Náš krízový intervenčný tím momentálne pomáha v Černihivskej oblasti na severe Ukrajiny, kde pripravuje plán rekonštrukcie odborných a materských škôl poškodených vojnou.

 
Stretli sme sa s predstaviteľmi miestnej samosprávy v Černihive, ktorí identifikovali zariadenia, kde je pomoc najviac potrebná. S našim expertným tímom sme priamo na mieste vykonali technické posudky a určili rozsah potrebných prác. Ďalším krokom bude predbežná kalkulácia a príprava podkladov pre výber dodávateľov.
 
V materských školách sú hlavným problémom poškodené okná. Počas útokov boli mnohé okná rozbité a zamestnanci sa ich prvotne snažili zabezpečiť doskami. Neskôr keď to bolo možné, dočasne nahradili dosky sklom a deti sa tak mohli vrátiť do tried. Avšak drevené rámy a aj sklá sú vo veľmi zlom stave a často nedokážu držať ani dočasné zasklenie. Mnohé okná sa už nedajú ani otvoriť.
 
V odbornej škole poškodili výbuchy najmä strechu, ktorá kompletne zateká. Školská kuchyňa s jedálňou tak ostali mimo prevádzky. Pri výstupe na strechu školy sme nazbierali za hrsť črepín, ktoré spôsobili túto skazu.
 
Okrem toho sme navštívili niekoľko krytov v pivničných priestoroch škôl, kam sa deti musia presúvať pri každom poplachu, niekedy aj niekoľkokrát denne. V týchto zariadeniach je nutné zabezpečiť protipožiarne dvere, núdzové toalety, ventiláciu, pitnú vodu, sedenie. Učitelia sa snažia tieto pivnice čo najviac upraviť, aby sa deti cítili bezpečne a pohodlne. V niektorých prípadoch to v skutočnosti vyzerá ako škola v podzemí.
 
„Nezabudnuteľný zážitok? Keď som videl v materskej škole výchovné pomôcky, hry a detské knihy, ktoré hravo vysvetľujú deťom, ako sa správať v prípade, že narazia na mínové pole alebo nevybuchnutú muníciu. Nikdy by som si neprial, aby sa moja malá vnučka musela takýmito vecami zaoberať v materskej škole,“ píše Stano Bielik, riaditeľ ADRA Slovensko.
 
Dnes opúšťame mesto, ale učitelia a deti zostávajú. Uvedomili sme si, aká obetavá je táto skupina pedagógov. V neľahkých podmienkach zostali, aby sa starali o deti a poskytovali im detstvo aj v časoch vojny.
 
Projekt rekonštrukcie vojnou poškodených škôl a materských škôlok je podporený Taiwanom prostredníctvom Nadácie Pontis.
 
Podporte našu prácu na Ukrajine a pomôžet tak ľuďom v núdzi.
 
Ďakujeme

en_USEN