Pomoc po zemetrasení v Sýrii

S rekonštrukciou a zmierňovaním následkov tragédie pomáhame aj ADRA.

Príbeh Yusufa zo sýrskej Latakie je príkladom silnej ľudskej odolnosti v čase krízy. V predvečer zemetrasenia sa mu narodila dcéra. Jeho radosť však dlho netrvala. O niekoľko hodín neskôr zasiahlo sever Sýrie silné zmetrasenie, ktoré zmenilo životy tisícov ľudí.
 
„Moja manželka porodila 5. februára 2023 vo večerných hodinách. Narodilo sa nám zdravé dievčatko. Tú noc som zaspával som so slzami v očiach a s pocitom ohromného šťastia. O 4:15 sa však začala triasť zem a s ňou aj náš byt. Ponáhľal som sa za manželkou, ktorá sa zotavovala po pôrode. Vzal som svoju dcérku do náručia a rýchlo sme vybehli po schodoch z tretieho poschodia. V nočnom chlade sme čakali na ulici a pozerali sa na náš dom, ktorý sa mi začal rúcať pred očami. Slzy mi zaliali tvár po druhýkrát.. Útechou však bolo, že ja, moja dcérka a manželka sme sa dostali von v poriadku. Naši susedia však toľko šťastia nemali,“ zdieľa svoj príbeh jeden z miestnych obyvateľov.
 
V poskytovaní pomoci po tejto katastrofe zohrala kľúčovú úlohu aj ADRA. „Zemtrasenie nás pripravilo o strechu nad hlavou. Taktiež som prišiel o prácu nakoľko žijeme v odľahlej oblasti s nefunkčnou dopravou a môj zamestnávateľ odmietol moje opakované meškanie. Nemohol som tak zabezpečiť svoju rodinu. Ďakujem preto organizácii ADRA, ktorá nám pomohla so základnými potrebami v týchto ťažkých časoch,“ vraví Yusuf.
 
S rekonštrukciou a zmierňovaním následkov tragédie pomáhame aj my. Práve v Latakii začíname s realizáciou projektu obnovy vodovodných sietí, ktorý zabezpečí bezpečný prístup k vode pre viac ako 30 000 miestnych obyvateľov.
 
. . .
Projekt SAMRS/2023/HUM/1/5 – Voda pre život: Obnova vodovodnej infraštruktúry pre komunity zasiahnuté zemetrasením v Sýrii (angl. RINSE) je financovaný zo zdrojov Oficiálnej rozvojovej pomoci SR – SlovakAid a realizovaný v spolupráci s partnerskou organizáciou ADRA Sýria.
 

en_USEN