Pomoc pre Ukrajinu

Na hraniciach s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom ADRA Slovensko rozložila svoj hlavný stan pomoci.   

Dobrovoľníci ADRA v spolupráci s dobrovoľníkmi Človek v ohrození zaisťujú v našej odpočinkovej zóne prístrešie, teplo, občerstvenie, program pre deti, prepravu do miest atď. Je výhodou, že mnohí naši dobrovoľníci hovoria po ukrajinsky.

Organizácie vytvorili stanové mestečko a po počiatočných zmätkoch (keď každý chce pomáhať ako najlepšie vie) dnes už má pomoc na hraničnom priechode Vyšné Nemecké svoj systém a organizácie i zložky dobre spolupracujú, aby prichádzajúcim utečencom zaistili základné potreby a služby. 

Riaditeľ ADRA SK spolu s kolegami z ADRA CZ sa práve vrátil z Ukrajiny, kde v Mukačeve  koordinovali našu pomoc s partnerskou ADRA UA. Kolóny na hraniciach z Ukrajinskej strany sú dlhé niekoľko kilometrov. Aj preto sme prekročili prechod radšej peši.

Situácia na Ukrajine je komplikovaná. Podľa lokálnych  informácií sa viac ako 3 mil. ľudí presunulo do oblasti na západe Ukrajiny. Väčšinou sa túžia po utíšení bojov vrátiť domov, alebo prekročia hranice do EU.

Žiaľ museli sme konštatovať, že tento príbeh ešte bude na dlho… Na Ukrajine sa stenčujú zásoby potravín, preto nebude možné potraviny na humanitárnu pomoc nakúpiť na mieste, ale musíme ich prepravovať cez hranice.

Podporiť našu službu môžete aj cez verejnú zbierku na pomoc obyvateľom Ukrajiny:
SK83 8330 0000 0028 0179 0152 V.S. 2022001

Prispieť môžete aj zaslaním darcovskej SMS na tel. č. 877 v tvare DMS ADRA (DMS medzera ADRA)

Cena darcovskej SMS správy je 2 €, viac informácií na www.donorsforum.sk

 

 

en_USEN