Pomoc pre mesto Chust

V meste Chust našli svoje dočasné útočište tisíce utečencov z Donbasu, Mariupoľa, a Chersonskej oblasti. Práve týmto rodinám sme odovzdali 240 rodinných potravinových balíkov, ktoré sme vďaka podpore SlovakAid nakúpili, zabalili a priviezli zo Slovenska.

Po pomoc si prichádzali väčšinou ženy, seniori, a matky s deťmi. Takýto dav unavených a oprávnene nervóznych ľudí bolo náročné koordinovať. Pondelňajšie raketové odstrely celého územia Ukrajiny len zvýšili napätia medzi ľuďmi. Tí však boli aj napriek vyhrotenej situácií mimoriadne disciplinovaní, ohľaduplní a vďační.
Distribúcia humanitárnej pomoci v meste Chust v Zakarpatskej oblasti.
Jedna staršia pani, ktorá sa pohybovala za pomoci bariel, odniesla svoj balík domov a potom sa znova vrátila, aby nám poďakovala. Po úteku z Mariupoľa ostala fyzicky i psychicky na dne. K veľkému šťastiu jej naši kolegovia z ADRA Ukrajina poskytli psychologickú pomoc a podporu. Nešetrila slovami vďaky a každému z nás darovala na pamiatku ručne vyrobenú maňušku. Ďakujeme za tento milý dar!
 
Predstaviteľka sociálneho odboru miestneho združenia, ktorá zorganizovala celú distribúciu, vyjadrila poďakovanie za dlhodobú pomoc, ktorá sa im od ADRA dostáva. Do Chustu sme aj v minulosti poslali kamión s balíkmi, pričom na mnohých z nich boli napísané slová podpory, osobné pozdravy, a želania skorého ukončenia vojny. Tak sme sa vlastne dozvedeli, komu sa dostali naše balíky pomoci, pripravené účastníkmi festivalu Pohoda.
 
Aj napriek tomu, že sme rozdali všetky balíky, sme však nedokázali pomôcť každému. Pevne však veríme, že sem prídeme aj nabudúce.
Nakládka balíkov pomoci v ADRA sklade na Ukrajine.
Unavení, ale pozitívne naladení sme sa vrátili naspäť do Mukačeva. Namiesto oddychu sme však začali znova nakladať balíky do autobusu. Dnes nás totiž čaká ďalší výjazd a distribúcia..
 
. . .
Projekt „Posilnenie prístupu k základným potravinám a hygienickým potrebám pre najzraniteľnejšiu časť populácie na Ukrajine,“ v trvaní 8/2022 – 4/2023, je realizovaný z prostriedkov Oficiálnej rozvojovej pomoci SR SlovakAid.

 

en_USEN