Prečo utečenci utekajú?

„Poď sa pozrieť čo nám poslali naši známi z Konga! To musíš vidieť, aby si pochopil prečo sa nemôžeme vrátiť domov“. Volali na mňa naši robotníci na ADRA farme v Ugande.   

Chlapi sa zhŕkli pri poli kukurice a vášnivo diskutovali okolo mobilu. „Toto sa u nás stalo tento týždeň, pozeraj!“ Na videu ukazovali brutálne zábery nejakej polovojenskej skupiny rebelov, ktorí držali na zemi zviazaných ľudí a mačetami ich popravovali. Zmätok, kopu kriku a krvi… „Prepáčte, ale toto ja naozaj nemôžem a ani nechcem pozerať,“ snažil som sa uhýbať realite, lebo toto by som naozaj nedal. Kambele, jeden z našich zamestnancov na farme, ktorý tiež utiekol z Konga, bol zvlášť rozrušený. „Presne takto zabili môjho brata. Mne sa však podarilo utiecť sem aj s rodinou. Už chápeš, čo sa u nás deje? Ako by sme sa tam mohli vrátiť?“ pridávali sa aj ostatní. Nasledovala ťažká debata o nespravodlivosti a bolestivom údele utečencov. Len v tejto oblasti Kyaka II. ich žije viac ako 123 000, väčšinou z Konga… 

Kambele šťastne prekročil hranice do Ugandy aj so svojou rodinou a dostal tu malý pozemok, kde si postavil provizórne obydlie. V utečeneckom tábore mu však zakrátko za záhadných okolností zmizla manželka a on ostal sám s dvoma malými chlapcami – Misaka má 4 a Israeli 7 rokov. Kým on chodí do práce, chlapci ostávali doma sami. Tak sme ich pozvali na farmu a odvtedy sa každý deň hrali pri nás a spolu s ostatnými robotníkmi boli hosťami aj pri našom stole.

A jeho sen? „Pomôžte mi, aby som mohol mojich chlapcov poslať do cirkevnej internátnej školy, aby mali zabezpečené, živobytie i vzdelanie, lebo tu v utečeneckom tábore nemajú šancu…“ Jestvujú tu síce školy o ktoré sa starajú rôzne neziskovky, ale podmienky na vzdelanie sú veľmi slabé. Rodičia túžia poslať svoje deti do internátnych škôl, kde dostanú ubytovanie, stravu, oblečenie, výchovu i vzdelanie. Toto je šanca ako dať deťom utečencov budúcnosť. Čo človek, to príbeh a tu ich je mnoho veľmi smutných. V sobotu ráno sa však Kambele aj s chlapcami sviatočne vyobliekali a pozvali nás na bohoslužbu do ich provizórneho kostolíka, ktorý si tu utečenci z Konga a Rwandy svojpomocne postavili. 

Cestou na našu farmu každý deň prechádzame popri registračnom centre, kam denne prichádzajú, alebo privážajú autobusmi stovky ďalších utečencov. Včera prišlo 10 autobusov…

Situácia je to naozaj neutešená a ani náznakom sa nezlepšuje, skôr naopak. Práve preto sme tu prišli aj my zo Slovenska. Dávame ľuďom semienka, sadeničky, pracovné náradie a na farme ich učíme ako si dopestovať na ich malých políčkach čo najviac zeleniny, strukovín a obilnín, aby dokázali uživiť vlastné rodiny. 

Projekt FOUR realizujeme s finančnou podporou Slovak AID v spolupráci s partnerom ADRA Uganda. Aj vy sa môžete pripojiť k našej humanitárnej misii a podporiť konkrétnu pomoc pre ľudí žijúcich v tejto oblasti.

Aj vy môžete podporiť našu pomoc týmto ľuďom napríklad  dobročinným nákupom v našom Helpshope .

ADRA Slovensko pre tento projekt zriadila samostatný účet SK65 8330 0000 0020 0179 0154.

 

 

en_USEN