Sopka Mayon na Filipínach sa prebúdza

Po siedmich sopečných zemetraseniach zostáva sopka Mayon na Filipínach aj naďalej v stave výstrahy 3. stupňa.

Seizmológovia varujú, že v najbližších dňoch alebo týždňoch by mohla nastať silná erupcia. Táto hrozba núti miestnych obyvateľov urýchlene opúšťať postihnuté oblasti.
 
 
Erupcia sopky by mala závažné dôsledky pre ľudí žijúcich v okolitých oblastiach. Oblasti hrozí nielen popolový dážď, ale aj prerušenie prísunu základných potrieb a nútené presídľovanie obyvateľstva. Lokálne úrady varujú o najmenej 10 200 zasiahnutých rodinách v 26 dedinách.
 
ADRA reaguje aj na túto krízovú situáciu. V evakuačných centrách v Malilipote a Santo Domingu v Albay poskytuje pomoc stovkám rodín, ktorým zabezpečuje potraviny, vodu, prístrešie a hygienické potreby. Prabhook Bandaratilleke, riaditeľ ADRA Filipíny, uviedol: „Sme odhodlaní pomáhať tým, ktorí budú postihnutí touto katastrofou. Potreby týchto komunít sú u nás na prvom mieste“.
 
ADRA poskytuje pomoc aj po ničivej tropickej búrke Egay, ktorá koncom júla zasiahla západné časti Filipín. Ničivý vietor a monzúnové dažde pripravili o život najmenej 5 ľudí a spôsobili škody viac ako 10 000 rodín. Komunitám v postihnutých oblastiach zabezpečuje čistú vodu, hygienické potreby, zdravotnú pomoc a dočasné prístrešie.
 
Prostredníctvom programov zameraných na zlepšenie života, zdravia a vzdelania žien pôsobí ADRA na Filipínach už vyše 40 rokov.
 

en_USEN