Späť do škôl

Učitelia i študenti sa rozhodli zaočkovať, aby sa školy opäť stali bezpečným miestom. Do programu MŠVVaŠ „Vakcináciou späť do škôl“ sa zapojili aj mobilné očkovacie tímy zdravotníkov z BIONTu, ktorým ADRA poskytla HELP TEAM BUS.

Ako vyzerá pracovný deň výjazdového očkovacieho tímu? O 6:00 štartujeme bus, ktorý po prestavbe slúži ako malá pojazdná ambulancia a nakladáme potrebný materiál, zdravotnícke vybavenie, počítače, tlačiarne… Cestou priberáme očkovacie tímy – lekári, zdravotné sestry, záchranár. Zastavujeme sa po vakcíny, ktoré prekladáme do chladničky. Po dvoch hodinách cesty parkujeme na školskom dvore, kde nás už čakajú desiatky učiteľov a študentov, ktorí dnes boli pozvaní na očkovanie.

Rýchlo riešime pripojenie k elektrickej sieti, zapojenie počítačov, priestor so stoličkami pre oddychovú zónu, spojazdnenie vody, markízu schody, rampu pre bezbariérový prístup… Vakcinačný tím sa zatiaľ pripája k on-line registračnému systému, pripravuje vakcíny, priestor pre prvú pomoc.

Pracovníci školy, mestského úradu aj mestská polícia pomáhajú zorganizovať ľudí aby všetko išlo ako sa patrí. Niekedy lekárom spôsobujú problémy s pripojením do on-line systému zdržanie a vrásky na čele. Ale ľudia sú mimoriadne ohľaduplní a trpezliví.

Registrácia a vstupné lekárske vyšetrenie, zaočkovanie a potom 15 minút v kľude, pre prípad, že by sa u niekoho dostavila nejaká nepríjemná reakcia. Dnes prišlo zle len jednému študentovi, ktorý ostal bledý ako stena. „Pil si dnes vodu?“ – rutinná otázka záchranárky. „Dnes som ešte nič nepil…“ Dva poháre vody to v tomto prípade nevoľnosť rýchlo vyriešili. Tak sme aj ostatným museli pripomenúť pitný režim.

Po šiestich hodinách sústredenej práce (s obedom za pochodu) balíme a presúvame sa do ďalšieho mesta. Rozkladáme na bočnej cestičke pred kostolom, kde na očkovanie čaká skupinka objednaných. Bude to tak na hodinku, pre počítače, tlačiarne a chladničku vystačia aj naše záložné batérie. Vonku je krásne a odpočinkovú zónu môžeme urobiť na zelenej tráve.

Najsilnejší zážitok? Staršia pani – seniorka, ktorá sa prihlásila na poslednú chvíľu. „Som taká šťastná, že už som aj ja zaočkovaná. Ani sa mi nesnívalo, že to bude tak rýchlo… Samozrejme že sa nebojím. Veď už som bola toľko krát zaočkovaná: obrna, záškrt, týfus, kiahne, žltačka, chrípka… a teraz aj kovid. Ste úžasní ľudia, že ste prišli za nami…“  

Unavení, ale s pocitom akejsi zvláštnej radosti sa vezieme späť do Bratislavy. Dnes ďalších viac ako 300 ľudí urobilo dôležitý krok pre získanie imunity a zastavenie šírenia koronavírusu. Cestou žartujeme, že namiesto tabuľky „mobilná očkovacia jednotka“ by sme si mohli za sklo nášho busu dať aj tradičnú tabuľku „zájazd“.

Pre viac informácií o možnostiach a podmienkach spolupráce s našim tímom ako aj koordináciu výjazdov nás kontaktujte na:

Mgr. Stanislav Bielik, stanislav.bielik@adra.sk, 0905 304 896

en_USEN