Pomáhame núdznym rodinám nájsť u nás nový domov. Aj tým z Jemenu

Nedávno Medzinárodný záchranný výbor uverejnil zoznam desiatich nízkopríjmových krajín, ktoré v roku 2019 budú čeliť humanitárnej kríze. Práve tieto štáty sú už teraz zdrojom dvoch tretín utečencov a utečeniek na našej planéte. Je medzi nimi i Jemen, ktorý sa zmieta už štyri roky vo vojne. My nelamentujeme nad „utečeneckou krízou“ na sociálnych sieťach, ale snažíme sa jemenským rodinám reálne pomáhať.

 

V minulom roku prišli o svoj domov v dôsledku prírodných, ale i ľuďmi zapríčinených kríz milióny ľudí. V roku 2019 sa situácia ešte zhorší, upozornil verejnosť viceprezident Medzinárodného záchranného výboru Bob Kitchen. Niektoré krajiny sa v zozname krajín, sužujúcich humanitárnou krízou, objavujú niekoľko rokov po sebe (Demokratická republika Kongo, Južný Sudán, Afganistan, Sýria, Stredoafrická republika, Nigéria, Somálsko), Etiópia a Vernezuela sa k nim pridali nedávno. Najchudobnejšia arabská krajina (paradoxne na ropu bohatá) Jemen, sa v zozname nachádza štyri roky.

 

Boj o vplyv po páde diktátorského režimu

Jemenská ropa celé roky prinášala finančné zisky iba vládnucej triede a prezidentovi Alimu Abdullahovi Salehovi. Po troch dekádach neohrozeného vládnutia však počas Arabskej jari prišiel o svoju pozíciu a v krajine vypukla občianska vojna. Zvrhnutý Saleh sa pridal na stranu šiitskych vzbúrencov z Hnutia Húsí a tak ovládali severnóvýchodné územie štátu. Podporoval ich Irán a v roku 2014 obsadili hlavné mesto Saná a ďalšie časti Jemenu.

Ich postup prinútil v roku 2015 Saudskú Arábiu a ďalšie sunnitské spojenecké krajiny začať letecké útoky, aby sa povstalci nedostali do mesta Aden – dočasného sídla jemenskej vlády, podporovanej zasa Saudskou Arábiou. Provládne sily tvorili predovšetkým vojaci, lojálne prezidentovi Abdrabbuhovi Mansur Hadimu, ako aj prevažne sunitské kmene a separatisti na juhu. Prezident mal podporu nielen u susedov, ale aj v širšom medzinárodnom spoločenstve na čele so Spojenými štátmi. A tak Jemen zasiahol vojnový konflikt, ktorý trvá už štyri roky a vyžiadal si desaťtisíce obetí, zranených i mŕtvych.

 

Blokáda humanitárnej pomoci

Odkedy v marci 2015 v Jemenskej republike prepukol konflikt medzi medzinárodne uznanou vládou a rebelmi z hnutia Húsí, si boje vyžiadali viac ako státisíce zranených, desaťtisíce ľudí prišlo o život. Dvadsaťsedem-miliónový Jemen naviac čelí na miestach, ktoré zastihli boje, humanitárnej kríze.

Bombardovanie a neutíchajúce boje totiž v krajine zničili produkciu potravín, a tak sa stal Jemen plne závislým na dodávkach humanitárnej pomoci. Saudská Arábia však námornou blokádou znemožňuje prísun jedla a základných potrieb do zeme. K hladomoru sa naviac v posledných mesiacoch pridala epidémia cholery a ďalších infekčných chorôb v dôsledku problémov s vodou a nedostatočnou hygienou.

Ani jemenská vláda, ani tzv. húsíovia, ktorí proti nej bojujú, však podľa vyhlásenia regionálneho riaditeľa Detského fondu OSN / UNICEF Geerta Cappelaera s humanitárnymi organizáciami nespolupracujú. Humanitárnu pomoc teraz podľa OSN potrebuje vyše dvadsaťdva miliónov ľudí, z nich takmer desať miliónov je bezprostredne ohrozených smrťou vyhladovaním. Netreba pripomínať, že medzi obeťami sú státisíce detí.

 

Krízu v Jemene odsúdil aj pápež

Pápež František pred svojou historickou návštevou Spojených arabských emirátov vyzval na ukončenie krízy v Jemene, čím oslovil aj svojich nadchádzajúcich hostiteľov. „S veľkými obavami sledujem humanitárnu krízu v Jemene. Obyvateľstvo je vyčerpané dlhým konfliktom a mnohé deti trpia hladom,“ povedal pápež pred veriacimi na vatikánskom Námestí sv. Petra začiatkom februára. Pokým dôjde k mierovej dohode a ukončeniu konfliktu, budú tisíce ľudí pred vojnou a hladom utekať zo svojich domovov, pravdepodobne do Európy. Tam požiadajú úrady o ochranu a pomoc s vidinou nového začiatku a dôstojného života.

ADRA Slovensko je členom celosvetovej siete ADRA, niektoré jej pobočky sa priamo podieľajú na zmierňovaní krízy v teréne a podporujú tým prácu tímu ADRA Jemen. Naša slovenská organizácia zasa pracuje prostredníctvom integračného projektu s tými, ktorí Jemen nútene opustili. Poskytnutie azylu a doplnkovej ochrany patrí medzi dve základné formy medzinárodnej ochrany. Slovensko poskytuje doplnkovú ochranu v prípade, že sa žiadateľovi či žiadateľke neudelil azyl, avšak sú vážne dôvody domnievať sa, že by bol v prípade návratu do krajiny pôvodu daný človek vystavený reálnej hrozbe vážneho bezprávia.

V organizácii ADRA Slovensko implementujeme projekt STEP 3 s názvom „Integrácia ľudí s medzinárodnou ochranou v SR“, spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF). V rámci neho pracujú naše pracovníčky s ľuďmi, majúcimi na Slovensku udelenú medzinárodnú ochranu (azyl, doplnková ochrana). V súčasnosti ide o prácu so stodvadsiatimi klientmi a klientkami rôzneho veku a z rôznych kútov sveta, ktorí si pomaly nachádzajú nové uplatnenie v SR. O pár dní do neho nastúpi i niekoľko rodín z Jemenu.

 

Ako pomáha jemenským rodinám ADRA

Osobám s medzinárodnou ochranou sú poskytované zo strany mimovládnych organizácií (v našom prípade v rámci spolupráce OZ Marginal a ADRA Slovensko pod hlavičkou projektu STEP 3) služby, ako: sociálna, psychologická, právna pomoc a poradenstvo, aj finančná podpora. Účasť na projekte je dobrovoľná, ale všetci sa na ňom zúčastňujú, pretože na Slovensku zatiaľ neexistuje štátny integračný program.

Do projektu nám nastupuje práve šesťčlenná rodina z Jemenu s najmladším členom – deväťmesačným bábätkom, pre ktorú sme ešte pred Vianocami zháňali bývanie. Nakoniec sme ho pre nich zabezpečili v Trnave, no v byte toho veľa nie je a zatiaľ sa v ňom nedá reálne fungovať.

Preto sa obraciame na všetkých podporovateľov a podporovateľky našej organizácie s prosbou o pomoc – dôstojne ho spoločnými silami zariadiť. Do bytu potrebujeme jednoduchý nábytok s prihliadnutím na vek detí (detskú postieľku; detskú stoličku; posteľ, pokojne i poschodovú; jedálenské stoličky; elektrický sporák; vankúše, deky, periny a obliečky, ale i kočík). Ak máte k dispozícii niečo z tohto zoznamu, ozvite sa nám mailom na office@adra.sk. Vopred vám ďakujeme za vašu pomoc a podporu.

 

Text: ADRA tím, Foto: UN News, ADRA Yemen

Viac o problematike utečenectva, migrácie, integrácie (a našom prístupe k nim) sa dočítate tu.

en_USEN