Svetlo pre Al Favour

100 solárnych pouličných lámp a noci v Al Favour už nebývajú temné.

Na ulici sme stretli skupinku domácich. Hneď sa nám prihovorili (samozrejme po arabsky) a keď zistili že som zo Slovenska, jeden hneď rukou ukázal na stĺp pouličného osvetlenia a s palcom hore poznamenal: „Good idea Slovakia“! 
 
Libanonská dedina Al Favour leží priamo na hraniciach so Sýriou. Obyvatelia prichýlili stovky utečencov z vojnou sužovanej Sýrie. Libanon zápasí s nekontrolovateľnou infláciou, politickým napätím a priamy dopad má aj vojenský konflikt v Gaze.
 

Starosta obce Al Favour nám povedal: „Elektrina je v sieti len pár hodín denne a nikto nevie kedy zase bude. Tí zámožnejší hučia s generátormi, preto je aj paliva nedostatok. Ale odkedy ste tu nainštalovali solárne lampy, lepšie spávam… Predtým sa večer dedina ponorila do tmy a každý radšej sedel doma. Teraz sa už obchod a tržnica nemusí zatvárať pred zotmením, ľudia si vyjdú von a posedia na priedomí. Darmo, svetlo je svetlo…“
 
Projekt realizovala ADRA Slovensko v spolupráci s ADRA Libanon vďaka finančnej podpore SlovakAID. V dedine sme nainštalovali 100 solárnych pouličných svietidiel. Každé má vlastný solárny panel a batériu. Cez deň sa nabíjajú a po zotmení sa automaticky rozsvietia. Keďže ide o úsporné LED technológie, vydržia svietiť celú noc.
 
Projekt sme teraz opäť navštívili a sami sme sa presvedčili, že všetko funguje ako má. Lebo aspoň na to slnko sa tu dá spoľahnúť – svieti každý deň a úplne zadarmo. 
 
Aktivity projektu boli financované zo zdrojov Oficiálnej rozvojovej pomoci SR – SlovakAid v spolupráci s ADRA Libanon.

en_USEN