TESTOVACIE CENTRÁ pre COVID-19

Pandémia koronavírusu COVID-19 sa stala pre nás výzvou skúsenosti zo zahraničných humanitárnych misií využiť doma. Keď prišla prosba o spoluprácu z infektologickej kliniky nemocnice v Bratislave na Kramároch, hneď sme sa pustili do práce. Úloha: rýchlo vybudovať stredisko na testovanie pacientov na COVID-19 vonku pred budovou nemocnice.

Zabezpečili sme kontajnerové bunky, ktoré slúžia ako ordinácie na vyšetrenie pacientov aj na odbery. Presun vyšetrení a odberov mimo budovy nemocnice chráni pred šírením nákazy pacientov a zdravotníkov, ale aj nemocnicu pred kontamináciou.

Pre pacientov sme ako čakáreň najprv postavili stanové prístrešky. Ukázalo sa však, že tento príbeh je na dlhšie, k tomu sa pridala zima a prudký vietor. Preto sme stany vymenili za drevené pergoly. Všetko sme museli budovať mimo ordinačných hodín, teda v noci. A zrovna poriadne mrzlo. Ale naši tesári z firmy „DrevoNasBavi“ ukázali, že ich baví nielen drevo, ale aj pomáhanie.

Zaistiť infraštruktúru a logistiku testovacieho centra, to je v prvom rade o spolupráci: s nemocnicou, ktorá poskytuje zázemie, odborný lekársky personál, zdravotnícky materiál, ochranné pomôcky a celú prevádzku, Equita – občianske združenie, ktoré zabezpečuje a koordinuje prácu dobrovoľníkov – medikov, pomáha armáda SR a polícia SR organizovať ľudí a strážiť 24/7 celý areál a ADRA zabezpečuje technické zázemie. Mimoriadne dobrá a užitočná spolupráca.

Medici z UK a SZU namiesto skúškového obdobia zažili skúšku ohňom. Spolu s lekármi slúžili 7 dní v týždni.

Najväčšie prekvapenie? Raz z kontajnera pre testovanie na Covid-19 vyšla postava v bielom skafandri. Pozdravili sme sa dotykom lakťa ako s každým. Až keď sa mi prihovorila, pozrel som sa jej cez masku a ochranný štít bližšie do očí. A hľa – veď to je moja dcéra! „A ty čo tu robíš?“ „No predsa odbery…“

Po dokončení technického zázemia centra na Kramároch, nás požiadali z univerzitnej nemocnice v Ružinove o pomoc pri zastrešení ich testovacieho centra na COVID-19. Nechceli sme nič sľúbiť, len ak by sme na to našli sponzora. Asi o dve hodiny zavolal dobrý človek s ponukou: „Ak by ste potrebovali, naša nadácia EPH by tú prácu i materiál zafinancovala. Len pomáhajte ďalej…“ Čo na to povedať?

A tak hneď v nedeľu ráno nastúpili naši „Tesári bez hraníc“ a pustili sme sa do práce. Na urgente kde stále prichádzajú sanitky a pacienti, bolo v nedeľu trochu pokojnejšie. Sme radi, že čakáreň a zastrešenie registrácie pacientov bolo po celodennom buchotaní vybudované. Zajtra ráno tam už bude fungovať príjem pacientov…

[youtube_video] https://www.youtube.com/v/sC0kDCuphMY [/youtube_video]

en_USEN