To bola zase noc!

Zhon na hraničnom priechode Vyšné Nemecké sa po polnoci na chvíľu utíšil a humanitárny tábor sa ponoril do tmy.   

Ľudia, ktorí čakajú na dopravu sa rozložili po zemi v stanoch, oblečení tak ako prišli a poprikrývali sa všetkým čo je k dispozícii.  Uložili sa k nepokojnému spánku, aby načerpali aspoň trochu síl.

 My sme spolu s hasičmi celú noc bojovali s ohrievačmi, rozmrazovali a vymieňali plynové bomby, dolievali naftu, riešili poistky… aby sme v stanoch udržali aspoň aké-také teplo. Keď som vyšiel von, sopeľ na fúzoch pod nosom mi primrzol – teplomer v aute ukazoval: -8´C!
Sem – tam ponuré ticho narušil detský plač alebo štekanie nespokojného psíka. Kuchári a dobrovoľníci v stánkoch celú noc podávali horúci čaj i teplé jedlo a pomáhali ako sa dá. Statočnosť týchto ľudí naozaj treba len obdivovať.
Nad ránom sa zástup utečencov prekračujúcich hranice na pár hodín zastavil. Až neskôr sme sa dozvedeli, že na druhej strane bol narušený vzdušný priestor a v Užhorode sa spustil poplach. Ľudia utekali z hranice späť do mesta aby sa ukryli do krytov. Našťastie sa nič nestalo a po pár hodinách sa pohyb na hraničnom priechode sa opäť obnovil. Do večera naše hranice prekročilo ďalších viac ako 12 000 ľudí… Ženy a babičky s deťmi, starí ľudia, s taškou či kufríkom svojich vecí. Už to nie sú len tí, ktorí utekajú zo strachu pred vojnou, ale celé skupiny ľudí, ktorí prežili bombardovanie na vlastnej koži a mnohí sa už ani nemajú kam vrátiť. Teplé lúče slniečka nám vrátili náladu a sme vďační, že ani dnes neprší…

Ďakujeme všetkým vám, ktorí vyjadrujete solidaritu, podporujete nás a po celom Slovensku sa snažíte týmto ľuďom pomáhať

Podporte našu službu v prvej línii pomoci cez verejnú zbierku na pomoc obyvateľom Ukrajiny:
SK83 8330 0000 0028 0179 0152 V.S. 2022001

Prispieť môžete aj zaslaním darcovskej SMS na tel. č. 877 v tvare DMS ADRA (DMS medzera ADRA)

Cena darcovskej SMS správy je 2 €, viac informácií na www.donorsforum.sk

 

 

en_USEN