V Afrike pre koronavírus zomrie viac ľudí od hladu ako od vírusu COVID-19

COVID-19 má v rozvojových krajinách ešte ďalší dôsledok – kríza v zásobovaní potravinami a následne hlad.

Charles Ed II Aguilar – riaditeľ našej partnerskej pobočky ADRA v Ugande mi v telefonickom rozhovore povedal: „Skoré zatvorenie hraníc a prísne karanténne opatrenia dokázali zabrániť rýchlemu šíreniu COVID-19. Zastavenie obchodovania však spôsobilo katastrofálny nedostatok základných potravín. Hlad je zlý, ľudia začali kradnúť, sú agresívni a polícia má plné ruky práce. V oblasti Kyaka II., kde pôsobí ADRA je relatívne bezpečne, lebo utečenecké oblasti sú pod dohľadom armády…“

Podľa OSN počet ľudí, ktorí sú v ohrození života pre nedostatok jedla by sa mohol v dôsledku koronakrízy zvýšiť zo 130 mil. na 300 mil.

Začiatok projektu ADRA Slovensko, ktorého cieľom je pomôcť zaistiť potravinovú sebestačnosť miestnych obyvateľov a prisťahovalcov (utečencov) v Ugande a Rwande tak prichádza v hodine dvanástej. Zdá sa, že naozaj budeme mať plné ruky práce. Plánujeme totiž ľudí nie kŕmiť, ale naučiť ich, ako si základné potraviny pre obživu rodiny vypestovať na vlastnej záhrade. Skromná strecha nad hlavou – kde sa dá pestovať tekvice, jedna koza a kúsok záhrady pre zeleninu, kukuricu či fazuľu. Paradoxne tí najchudobnejší v zapadlých dedinách majú lepšiu šancu prežiť, ako tí, ktorí sa s vidinou rýchleho zbohatnutia odsťahovali do veľkých miest… Ďakujeme, že budete s nami aj pri tejto náročnej úlohe.

en_USEN