V prvej línii

Nad ránom bol zase mráz a  ľudia, ktorí celé hodiny stáli na vetre v radoch pri prekračovaní hraníc prišli do nášho stanu úplne vyziabnutí, aby sa aspoň trochu zohriali a pookriali pred ďalšou cestou.   

Ďalšia skupina dobrovoľníkov ADRA pomáha na hraniciach s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom. Za posledné dni hranicu na Slovensko prekročilo už viac ako 100 000 ľudí. Dobrovoľníci zaisťujú v našej odpočinkovej zóne prístrešie, teplo, občerstvenie, program pre deti, prepravu do miest atď. Je výhodou, že mnohí z nich hovoria po ukrajinsky.

V noci sa jeden z veľkých stanov musel stať miestom pre izoláciu rodiny so siedmimi deťmi, u ktorej sa vyskytol covid-19.

Najdojímavejší je pohľad na deti, ktoré sa snažia povzbudzovať svojich mladších súrodencov. Naši dobrovoľníci im venujú čas, hračky, snažia sa ich zabaviť a aspoň na chvíľu vyčariť úsmev na ich tváričkách. Deti sú dezorientované pre množstvo cudzích ľudí, zimu, neznáme prostredie aj evidentný stres matiek, s ktorými cestujú. Otcovia hranicu nesmú prekročiť, aby mohli brániť svoju vlasť. Keď niektoré z nich počujem plakať, chce sa mi kričať: „Ľudia! Čo vám tieto deti urobili?!“

Žltá dodávka, ktorú nám už pred viac ako rokom zapožičali naši donori z SPP distribúcia verne slúži a priváža stále nové zásoby materiálnej pomoci, hračiek, oblečenia i občerstvenie – všetko od našich donorov a obetavých ľudí z celého Slovenska. Ďakujeme!

Spolupracujeme aj s profesionálmi z Krízoveho intervenčného tímu, ktorí poskytujú prvú psychologickú pomoc. Dnes prišli aj klauni z Červeného nosa, aby rozveselili deti i dospelých a pomohli im aspoň na chvíľu zabudnúť…

Priatelia, myslite na našich dobrovoľníkov a všetkých obetavých ľudí, ktorí celé dni a noci pomáhajú v prvej línii pri našich hraniciach.

Podporte našu službu v prvej línii cez verejnú zbierku na pomoc obyvateľom Ukrajiny:
SK83 8330 0000 0028 0179 0152 V.S. 2022001

Prispieť môžete aj zaslaním darcovskej SMS na tel. č. 877 v tvare DMS ADRA (DMS medzera ADRA)

Cena darcovskej SMS správy je 2 €, viac informácií na www.donorsforum.sk

 

 

en_USEN