Zdravotnícke zariadenie Itibo

Itibo je humanitárny a rozvojový program v zdravotníckom zariadení v juhozápadnej horskej oblasti v Keni pod záštitou ADRA Česká republika. Je zameraný na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a zvyšovanie jej úrovne, ako aj na edukáciu zdravotného personálu.

Program sa začal v roku 2005. ADRA Slovensko sa k tomuto programu pripojila v roku 2019 nasledovnými aktivitami:

– zabezpečenie stáleho zdroja elektriky prostredníctvom fotovoltaiky a generátorov (lebo ťažko sa operuje pri čelovke, keď elektrika bez výstrahy kedykoľvek vypadne),

– príležitosť pre lekárov a medikov zo Slovenska absolvovať stáže v zdravotnom stredisku Itibo Keňa (lebo tropická medicína v praxi je tvrdá ale užitočná škola)

– pomoc pri vybudovaní a vybavení oddelenia urgentnej medicíny (lebo rýchla a kvalitná pomoc zachraňuje životy),

– zaistenie lekárskych prístrojov a vybavenia pre nové oddelenia nemocnice (lebo lekárske prístroje nemajú byť luxusom, ale základom dobrej diagnostiky a liečby),

 

Prečo sme sa rozhodli pre tento program?

Subsaharská Afrika je nádherná, ale veľmi chudobná časť sveta. Väčšina ľudí tu žije pod hranicou chudoby, bez pravidelnému prístupu k pitnej vode, borí sa s nedostatkom potravín. Dôsledkom sú choroby, ktoré si vyžadujú zdravotnícku pomoc, ale práve prístup k zdravotnej starostlivosti je pod kritickou úrovňou. Najmä v oblastiach afrického vidieka na jedného lekára pripadajú desiatky tisíc ľudí. Zdravotnícke zariadenia, pokiaľ vôbec sú k dispozícii, sú vo veľmi zlom technickom a hygienickom stave, sú nedostatočne materiálne a personálne vybavené.

Program Itibo nemôže pomôcť všetkým, ale pomáha mnohým. Navyše dáva príležitosť lekárom a medikom z Českej a Slovenskej republiky pomáhať priamo v teréne. V zdravotnom zariadení sa ročne ošetrujú tisíce pacientov, v pôrodnici sa narodí stovky detí, ľuďom sa poskytuje preventívna stomatologická starostlivosť.

 

Doterajšie výsledky spolupráce Vás (darcov) a ADRA

Vďaka sponzorským a individuálnym darom sa do dnešného dňa podarilo nielen zrekonštruovať schátralé ambulancie a laboratórium, ale aj vybudovať zubnú ambulanciu, pôrodnicu, jednotku intenzívnej starostlivosti, diagnostické pracoviská sonografie a EKG. V Itibo sa v súčasnosti ošetrí ročne viac ako 9 tis. pacientov.

Viac informácií o priebehu projektu nájdete priamo na webe: www.itibo.cz

 

Ako sa môžem zapojiť?

Možnosť A: staňte sa finančným podporovateľom unikátneho programu

Možnosť B: ak ste medik, či zdravotnícky pracovník (lekár, zdravotná sestra, laboratórny technik, farmaceut a pod.), vycestujte do Itibo na mesačnú dobrovoľnú stáž

Koľko to stojí?

Hodnota celého projektu zabezpečenia záložných zdrojov elektrickej energie je 45 000 eur.

10 500 eur – elektrocentrála (generátor)

Generátor dodá elektrickú energiu počas dlhodobého výpadku verejnej elektrickej siete pre celú nemocnicu a nabije záložné batérie, aby sa lekárske prístroje nezastavili.

450 eur – záložná batéria ( potrebujeme ich 8)

Batérie dodajú elektrickú energiu prioritne na osvetlenie operačnej sály, jednotky intenzívnej starostlivosti a chod dôležitých prístrojov počas 4 hodín výpadku verejnej siete.

150 eur – 1 solárny panel (potrebujeme ich 12)

Sústava solárnych panelov dodá elektrickú energiu do batérií na osvetlenie operačnej sály, jednotky intenzívnej starostlivosti a chod dôležitých prístrojov.

800 eur – regulátor energie

Regulátor je potrebný na synchronizáciu záložných zdrojov

3000 eur – vybudovanie technickej miestnosti pre generátor, batérie a regulátor

Na generátor a iné dôležité zariadenia nesmie pršať a nesmie ich nikto ukradnúť.

1 200 eur – mesačná stáž v Itibo dobrovoľne pracujúceho medika alebo lekára.

Úvodný brífing, letenka, poistenie, víza, miestna doprava, ubytovanie, strava a spotrebovaný materiál.

100 – 10 000 eur – vybavenie a infraštruktúra[/vc_column_text][vc_separator type=“normal“][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“no“ type=“full_width“ angled_section=“no“ text_align=“left“ background_image_as_pattern=“without_pattern“ css_animation=““][vc_column][button target=“_blank“ hover_type=“default“ link=“https://old.darujme.sk/sk/widget/3069/“ text=“Pomôžte s nami zdravotníckemu zariadeniu Itibo“][vc_separator type=“normal“][/vc_column][/vc_row]

en_USEN