Príbeh z východnej hranice

Prečítajte si dojímavé svedectvo o osude ľudí, utekajúcich pred vojnou, z pera nášho terénneho pracovníka v stanovom centre ADRA v Michalovciach.

„Uprostred stanového centra ADRA v Michalovciach som si všimol ženu, ktorá akoby nevnímala svoje okolie, zaneprázdnených dobrovoľníkov, a ani atmosféru rušného stanu. Plne sa sústredí na to, aby upokojila svoje dve malé deti,“ píše Ján Šolc, náš koordinátor dobrovoľníkov v Michalovciach.
 
„Ako väčšina tých, ktorí vstupujú do nášho ADRA – stanu, aj ona je kompletne vyčerpaná. Jej tvár nevyjadruje veľa emócií, vlastne skoro žiadne. Zdá sa, že sa sústredí iba na svoje dve deti. Nič iné pre ňu v tom momente neexistuje.
 
Sadol som si oproti nej, a spýtal som sa, či jej môžem nejako pomôcť. Po chvíli sa teda odvážila rozpovedať mi svoj príbeh…
 
Máša žila blízko Kyjeva. Predtým, ako nastúpila na materskú dovolenku s malým synom, pracovala v korporátnom sektore. Jej manžel bol malým podnikateľom. Teda tak to bolo pred vypuknutím vojny.
Začiatok konfliktu Mášu, ako aj ostatných, ktorí prichádzajú do nášho ADRA stanu, zaskočil. Dúfala však, že sa to rýchlo skončí, a rozhodla sa ostať doma aj so svojou rodinou. To, že musia odísť, jej však bolo jasné, až keď začali byť varovné sirény hlasnejšie a bomby začali dopadať čoraz bližšie k ich domu.
 
Kým však stihla pripraviť k odchodu seba a svoje malé deti, bolo neskoro. Opustiť domov už nebolo bezpečné. Nádej však ponúkalo otvorenie dočasného humanitárneho koridoru, ktorý mal zabezpečiť bezpečný prechod tým, ktorí sa potrebovali evakuovať. Vojaci, ktorých na ceste stretla, nechali Mášu a jej deti pokojne prejsť. Jeden z nich jej dokonca povedal, že aj on tu má rodinu, a nie je šťastný, že ho sem poslali slúžiť. Máša a jej deti pokračovali v ceste pešo.
 
Trasa tzv. „zeleného koridoru“, po ktorej kráčali, pretínala miesto, kde sa stretávajú oblasti konfliktu. Most, ktorý ich spája, bol bombardovaním čiastočne zničený. Jediný spôsob, ako sa dostať na druhú stranu, bolo vojsť do rieky, podliezť betónové trosky mosta, obísť jeho zničený stred, a znova vyliezť hore na breh. Prechod cez rieku bol v tomto období zvyčajne suchý, no poškodená hrádza zaplavila riečište vodou.
 
Keď Máša so svojimi malými deťmi začala prechádzať studenou vodou, uvidela tri vojenské helikoptéry, ktoré leteli ich smerom. Rýchlo zobrala svoje deti, a snažila sa ich skryť pod betónové panely zničeného mostu. Jej najhoršia obavy sa však naplnili. Helikoptéry po nich začali strieľať.
 
Voda bola studená, a Máša pod nohami necítila žiadnu pevnú zem, iba zubaté a chladné kusy rozbitého kovového mosta. Napriek strachu sa však snažila pevne udržať svoje deti pod vodou, a pomalými krokmi sa snažila dostať na breh rieky, kde musela vynaložiť veľa síl, aby dokázala vyliezť z vody aj s deťmi.
Zdalo sa jej, že vrtuľníky odlietajú, no iní jej z diaľky kričali: „Utekaj! Utekaj!“. Vedeli totiž, že vrtuľníky sa čoskoro vrátia.
 
Máša a jej deti kráčali teda ďalej, a po chvíli sa konečne ocitli na bezpečnom území.
Túto etapu svojej cesty, boj o život seba a svojich detí opísala ako najstrašnejšiu skúsenosť, akú kedy zažila.
 
Z najbližšej dediny sa Máši podarilo nájsť vlak, ktorý ich viezol na západ krajiny, ku slovenskej hranici. Keď sa počas ich cesty pozerala na nočnú oblohu, pokoj však necítila, práve naopak. Cítila strach. Strach, že na vlak, ktorý ich vezie do vytúženého bezpečia, dopadnú bomby.
 
Po prebdenej noci sa dostali na ukrajinsko-slovenskú hranicu, ktorú prešli znovu pešo. Rodnú Ukrajinu nechali za sebou.
 
A tak sa ocitla tu… Bol som rád, že Máša a jej deti boli na bezpečnom mieste. V našom ADRA – stane mohli aspoň na chvíľu opäť pocítiť pokoj, bezpečie, a dopriať si oddych. Ich cesta tu totiž nekončí.“
 
🔵 Ján Šolc, koordinátor dobrovoľníkov v centre pre utečencov v Michalovciach
 
🔵 Daniel Presečan, Koordinátor distribúcie humanitárnej pomoci na Ukrajine
 
*meno hlavnej hrdinky sme kvôli ochrane identity zmenili
 
POMÔCŤ MÔŽETE AJ VY
 
Každý z nás má iné možnosti, no pomôcť ľuďom utekajúcim z Ukrajiny vieme všetci. Prostredníctvom nás môžete pomôcť nasledovnými spôsobmi:
 
1️⃣ Darujte balík potravinovej pomoci a hygienických potrieb, ktorý vystačí 1 rodine na 2-3 týždne. 
Viac info nájdete tu.
 
2️⃣ Prispejte do verejnej zbierky pre Ukrajinu zaslaním ľubovoľnej čiastky na číslo účtu:
SK83 8330 0000 0028 0179 0152
VS 2022001
 
3️⃣ Prispieť môžete aj zaslaním darcovskej SMS na tel. č. 877 v tvare DMS ADRA (DMS medzera ADRA). Cena darcovskej SMS správy je 2€.
 
Veríme, že spolu pomôžeme viacerým.
 
Ďakujeme!

en_USEN