Aktuality o našich EU Aid dobrovoľníkoch

Na tejto podstránke mapujeme vyslania našich piatich EU Aid dobrovoľníkov. Postupne si tu budete môcť prečítať krátke reflexie, príbehy z terénu o našich aktuálne vyslaných dobrovoľníkoch – Laure, Aranchi, Ayi, Cyriakusovi a Danielem.

Privítali sme u nás humanitárnu dobrovoľníčku Lauru

18.7.2019

Vyslania našich dobrovoľníkov odštartovala Laura, a to istým spôsobom unikátne. Ako jediná z našich 5 dobrovoľníkov pred svojim odchodom do hostiteľskej organizácie absolvuje 2-mesačnú stáž u nás v ADRA Slovensko. Keďže máme čo ponúknuť v oblasti jej budúceho pôsobenia, veríme, že jej táto príležitosť uľahčí jej štart v ADRA Albánsko, kde bude vyslaná na pozícii „Project development assistant“. Laura bude pomáhať nášmu zahraničnému oddeleniu s prípravou a implementáciou zahraničných projektov.

Arancha sa aklimatizovala v Albánsku

1.10.2019

Dobrovoľníctvo je činnosť, ktorou pomáhate iným, ale neodchádzate na prázdno ani vy. Dobrovoľníctvom pracujete na vlastnom sebarozvoji a zisťujete, že dávať je viac ako brať. Príkladom je aj naša EU Aid Volunteers humanitárna dobrovoľníčka Arancha. Arancha pracuje ako terapeutka v centre pre zdravotne znevýhodnených dospelých a deti v Tirane. Centrum poskytuje starostlivosť ľuďom, ktorí sú v hmotnej núdzi a nemajú prostriedky na liečbu.

Pracovné vs. školské povinnosti

21.10.2019

Naši EU Aid Volunteers dobrovoľníci Laura a Cyriakus sú po 3 týždňoch vo svojej hostiteľskej organizácii ADRA Albania plne integrovaní a usilovne pracujú na nových aj zabehnutých projektoch. Rovnako integrovaní sú aj najmenší beneficienti v škole, ktorí sa pod dohľadom partnerskej ADRA Albánsko plne venujú školským povinnostiam.

S novinkami sa hlási aj Daniele, EU Aid dobrovoľník v Gruzínsku

29.11.2019

Daniele pôsobí ako manažér pre komunikáciu v Asociácii Merkuri v Zugdidi. Má za sebou prvé dva mesiace svojho vyslania a už ovláda základnú komunikáciu v gruzínčine. Momentálne pripravuje sériu aktivít pod názvom „16 dní proti násiliu páchanému voči ženám“.

*Aktualizácia, Január 2020: Danieleho misia bola, žiaľ, predčasne ukončená.  

*Aktualizácia, Marec 2020: Na jeho pozícii ho mala nahradiť Éva. Jej vyslanie muselo byť odložené kvôli vypuknutiu pandémie covid-19. 

 

Naši dobrovoľníci z miesta zemetrasenia v Albánsku

30.11.2019

Albánsko zasiahla v posledných dňoch vlna zemetrasení s magnitúdou až 6,4 stupňa. Epicentrum bolo 21 kilometrov severne od hlavného mesta Tirana. Doteraz bolo hlásených už viac ako 40 obetí a stovky zranených. Po prvých správach o zemetrasení sme kontaktovali našich partnerov, hostiteľské organizácie, ktoré nás uistili, že všetci sú v poriadku.

ADRA Albánsko pripravuje pomoc pre rómske rodiny. Stany, oblečenie, prikrývky, prenosné postele a oblečenie. Terénni pracovníci ADRA koordinujú na mieste pomoc v spolupráci so samosprávou mesta Kruja a ďalšími mimovládnymi organizáciami. Zapájajú sa aj naši dobrovoľníci Laura a Cyriakus.

Svojej roly sa naplno zhostila aj Aya v Turecku

14.2.2020

Muhra je sociálny podnik v Istanbule, kde 50 sýrskych žien prostredníctvom ručne vyrábaných produktov získava nové zručnosti, a tým šance zlepšiť svoje uplatnenie a životné vyhliadky. Aya vďaka európskemu programu humanitárnych dobrovoľníkov od júla minulého roku pomáha týmto ženám. Jej úlohou je najmä podpora tímu v oblasti komunikácie a šírenie úspechov tohto podniku.

Na fotke Aya so svojimi spolupracovníčkami zo sociálneho podniku Muhra po úspešnom celodennom tréningu.

Vypuknutie Covid-19 a jeho dopad na našich EU Aid dobrovoľníkov

19.3.2020

Bezpečnosť a zdravie našich vyslaných dobrovoľníkov je pre nás prioritou, ktorá má prednosť pred čímkoľvek materiálnym. Preto veľmi pozorne monitorujeme situáciu nielen v tomto čase pandémie Covid-19, aby sme v prípade potreby vedeli rýchlo zasiahnuť a ochrániť ich. Dobrovoľníci sú pred svojím výjazdom vyškolení aj v otázkach osobnej bezpečnosti, a ich právom je kedykoľvek požiadať o repatriáciu (návrat do vlasti), ak vyhodnotia svoju situáciu ako nebezpečnú pre ich ďalšie pôsobenie v krajine.

Všetci naši dobrovoľníci, menovite Laura, Cyriakus, Arancha a Aya sa rozhodli zotrvať vo svojom vyslaní. Laura nepociťuje ohrozenie, považuje za rizikovú skôr situáciu doma v Taliansku. Cíti sa dobre, zdržiava sa a pracuje prevažne z domu. Obdobne situáciu vyhodnotil aj Cyriakus a potvrdil odhodlanie pobudnúť v Albánsku aj dlhší čas. Arancha tiež vníma vyššie ohrozenie pri návrate do rodného Španielska, rozhodla sa zatiaľ zotrvať. Aya zvažuje vývoj situácie, zatiaľ prijala rozhodnutie ostať v Turecku.

Ako prežíva „covid dni“ naša dobrovoľníčka Arancha v Albánsku?

25.4.2020

Dúfam, že spoločnosť sa po tejto situácii zmení. Nemôžeme viac zatvárať oči pred nerovnosťami, ktoré vidíme každý deň a ktoré sa v tejto chvíli umocňujú. Nemôžeme nechať tých, ktorých často prehliadame, padnúť na úplné dno. Ľudia, ktorí z rôznych príčin vedú osamelý život, sa teraz budú cítiť ešte osamelejší. Tiež tí, ktorí musia žiť s násilníkmi alebo duševne chorými, ktorí nerozumejú tomu, čo sa deje v meniacej sa realite.“ Toto je odkaz Aranche, ktorá sa rozhodla zotrvať v Albánsku vo svojej pozícii fyzioterapeutky a podať pomocnú ruku svojim pacientom v týchto náročných časoch. Viac sa dočítate v Aranchinom blogu  tu.

Dobrovoľníctvo v karanténe

4.5.2020

Small Projects Istanbul – rebuilding lives alebo SPI je naša partnerská organizácia v Turecku. Okrem našej Ayi aktuálne hostí ďalších dvoch EU Aid dobrovoľníkov, a to Martina zo Slovenska a Luciu z Talianska.  Keď dorazila pandémia i do Turecka, naši dobrovoľníci museli urobiť rýchle rozhodnutie – zotrvať na vyslaní alebo odísť. Všetci traja sa rozhodli ostať a pomáhať v rámci týchto obmedzení najviac ako to len ide. Ako sa im aktuálne darí, si môžete prečítať v krátkom článku od SPI. Aya sa napokon musela predčasne vrátiť do Francúzska, odkiaľ nasledujúci mesiac bude naďalej pomáhať Muhre, sociálnemu podniku, kde sýrske ženy ručne vyrábajú nádhernú bižutériu.

Aj týmto, by sme chceli Ayi poďakovať za jej 10- mesačnú prácu pre Muhru a zaželať SPI a našim dobrovoľníkom veľa úspechov a trpezlivosti v tejto neľahkej situácii.

Niečo nám korona vzala, iné dala

7.5.2020

So svojim zážitkom z karantény počas pandémie koronavírusu v Albánsku sa podelila i Laura. Svoj príspevok nazvala „Každý potrebuje dobrých susedov.“ Čo sa udialo v Laurinom susedstve si môžete prečítať v jej milom príbehu tu.

Rúška pre ľudí v núdzi

21.5.2020

Arancha v bežný deň svojho vyslania poskytuje fyzioterapiu klientom komunitného centra našej partnerskej organizácie National Center for Community Services. Posledné týždne však i pre ňu znamenali, že dianie bežných dní nahradila karanténa a neskôr poskytovanie humanitárnej pomoci kvôli pandémii koronavírusu.

Arancha sa rozhodla v tejto situácii využiť tzv. mikrogrant. Prostredníctvom neho môžu nami vyslaní dobrovoľníci použiť určitú finančnú čiastku na realizovanie svojho vlastného nápadu, resp. intervencie v mieste svojho vyslania. Arancha tento mikrogrant využila na pomoc albánskym seniorom, a to v podobe distribúcie rúšok.

Solidarita v praxi

22.5.2020

Pri príležitosti dnešného globálneho dňa solidarity prinášame svedectvá našich dobrovoľníkov z Albánska. Vo svojej výpovedi popisujú okrem iného i to, ako pandémia zvýraznila potreby tých najslabších a ako sa svojím pričinením pokúsili jej dopad na nich zmierniť. Napr. Cyriakus približuje situáciu z pohľadu vzdelávania, ktoré je spoločným menovateľom aktivít jeho hostiteľskej organizácie ADRA Albánsko. Považuje preto za kľúčové nájsť inovatívny spôsob ako zabezpečiť dostupné online vzdelávanie pre deti zo zraniteľnej komunity rómskych a egyptských rodín v Tirane, ktoré i v štandardných časoch majú problém so školskou dochádzkou. „To si vyžaduje veľkú dávku kreativity a neortodoxného myslenia. O to viac ma preto teší, že sme dokázali využiť čas izolácie na vypracovanie niektorých sľubných návrhov projektov a na podanie projektovej žiadosti v aktuálne otvorenej grantovej výzve. Myslím si, že sme na dobrej ceste a som opatrne optimistický, ”dodáva Cyriakus. Ich celá výpoveď je dostupná v článku tu.

Zdieľanie skúsenosti s kandidátmi na EU Aid dobrovoľníkov

31.5.2020

Od septembra tohto roku sme plánovali vyslať 7 dobrovoľníkov do Turecka, Albánska a Gruzínska v novom projekte programu EUAV, a to „Udržateľný rozvoj prostredníctvom humanitárnych dobrovoľníkov 3“ (z anglického „Sustainable Development through Humanitarian Aid Volunteers 3“, skratka SuDHAV 3). Podarilo sa nám zrealizovať výberový proces a ďalším krokom mal byť profi dvojtýždňový humanitárny kurz a predvýjazdový tréning u nás v Bratislave. Aj tieto plány zasiahla pandémia. Na druhej strane nám umožnila zorganizovať zaujímavé online stretnutie medzi súčasne vyslanými dobrovoľníkmi v projekte HVA a kandidátmi, ktorí nadviažu na ich výsledky, aktivity.

Čo očakávať od humanitárneho kurzu? Ako vyzerá váš bežný pracovný deň? Ako celkovo hodnotíte túto skúsenosť? Čo sa vám najviac páči v krajine vyslania? To a mnoho ďalšieho veľmi ochotne a trpezlivo zodpovedali Cyriakus, Laura, Arancha a Martin (je tiež dobrovoľníkom projektu HVA, jeho vysielajúcou organizáciou je však náš francúzsky partner ADICE). Teraz sa už len dočkať, kedy budeme môcť pokračovať s prípravou ich vyslaní.

Aya ukončila svoje pôsobenie v SPI v Turecku

11.6.2020

Aya, naša dobrovoľníčka na pozícii “Junior EU Aid dobrovoľníčka, Špecialistka na marketing a aktivity generujúce príjem” v máji ukončila svoje takmer ročné vyslanie v Turecku. Inými slovami, Aya pomáhala sociálnemu podniku Muhra s vylepšením ich pozície predaja na trhu. Ako Aya hodnotí svoje pôsobenie?

Podarilo sa mi pripraviť a sčasti implementovať novú stratégiu predaja, v čom som dostala voľnú ruku. Mojou úlohou bolo posilňovať, ale aj nadviazať nové obchodné vzťahy. Zodpovedala som aj za vizuálnu identitu a externú komunikáciu Muhry. Od môjho príchodu sa Muhre zvýšil počet sledovateľov približne zo 600 na 1000 (organicky). Počas Vianoc sme dosiahli najvyššie tržby, čo bolo viac ako za takmer trojročné fungovanie Muhry dokopy. Taktiež, keďže sa nám nepodarilo nájsť náhradu za dizajnéra, navrhovali sme šperky sami. Veľmi sa teším, že som sa mohla i takto zapojiť, dokonca jedny náušnice dostali moje (Aya) a mojej maminy meno (Leyla). Nenahraditeľným zážitkom bola pre mňa spolupráca so ženami pracujúcimi v podniku. Boli úžasné a kreatívne, veľa som sa od nich naučila. Navyše som s nimi mohla precvičovať svoju arabčinu bez ostýchavosti a vždy sa cítiac vítaná v ich kolektíve,” zhrnula Aya.

Kontinuálna zdravotná pomoc 30 ľuďom v Albánsku vďaka Aranchi

14.7.2020

Dnešným dňom sa končí vyslanie našej dobrovoľníčky Aranche v partnerskej organizácii National Center for Community Services, ktorá v Tirane a jej susedstve poskytovala pravidelnú fyzioterapiu pacientom miestnych centier. Vďaka jej celoročnému pôsobeniu mohli mať ľudia trpiaci motorickým zdravotným hendikepom a niektorí z nich aj pridruženými mentálnymi ťažkosťami prístup k tomuto typu zdravotnej starostlivosti, ktorý bežne pre ľudí zo znevýhodneného prostredia nie je prístupný.

Zároveň Arancha svoje zručnosti odovzdávala pracovníkom týchto centier, keďže tie mnohokrát dokážu zamestnať len sociálneho pracovníka či psychológa. Medzi pacientmi bolo osem detí. Okrem toho Arancha realizovala 2 tréningy pre 20 nezamestnaných žien, kde spoločne trénovali ako poskytovať starostlivosť starším ľuďom s telesným hendikepom.

Pociťujeme veľkú radosť a vďačnosť za odvedenú prácu Aranche. Zároveň, my ako vysielajúca organizácia, sme mali možnosť z úzadia sledovať jej veľkú húževnatosť a vidieť ako si poradila s počiatočnými neľahkými podmienkami od chýbajúceho vybavenia, jazykovej bariéry, a občas aj absentujúcej podpory zo strany miestneho tímu. Lebo aj o tom sú tieto partnerstvá. Dobrovoľníci si často musia absolvovať “krst ohňom”, keďže hosťovanie dobrovoľníkov je veľakrát pre miestne organizácie proces učenia sa a budovania vnútorných kapacít. Arancha, ďakujeme!

Tani, kľúčový partner ADRA tímu, vzor pre 35 rodín miestnej komunity v Tirane

19.7.2020

Egypťania predstavujú jednu z etnických skupín v Albánsku už po stáročia. Koniec éry socializmu v Albánsku je úzko spätý s postupným znižovaním životnej úrovne tejto skupiny až na hranicu extrémnej chudoby. Dnes miestne komunity Egypťanov patria k jedným z najchudobnejších marginalizovaných skupín obyvateľstva. Aj tu funguje začarovaný kruh chudoby podmienený sociálnym vylúčením komunít žijúcich v miestach so slabou infraštruktúrou, ich nízke vzdelanie a nedostatok pracovných príležitostí.

Laura, naša dobrovoľníčka v ADRA Albánsko, kde sa venujú pomoci týmto komunitám v Tirane, oslovila jedného z členov komunity – Taniho. Tani zohráva kľúčovú rolu pri komunikácii tímu ADRA s jeho komunitou pozostávajúcou z 35 egyptských rodín. Ako vníma Tani postavenie ich komunity si môžete prečítať v krátkej výpovedi spísanej Laurou tu.

„Najúžasnejšie pre mňa bolo vidieť ich ako dokážu robiť veci, o ktorých ani netušili.“

31.8.2020

To sú slová Aranche, ktorá strávila rok v Albánsku ako tzv. EU Aid Volunteer, teda expertná dobrovoľníčka vyslaná v rámci programu EÚ. Do Albánska prišla poskytovať fyzioterapiu tým, ktorí k nej nemajú prístup z dôvodu sociálneho vylúčenia či z ekonomických dôvodov. Ako hodnotí svoje pôsobenie a prečo o nej od nás ešte budete počuť, sa dočítate v nasledujúcom rozhovore tu.

 

Novinky o našich dobrovoľníkoch z Albánska

26.9.2020

Cyriakus a Laura sa po letných prázdninách rozbehli naplno. Okrem toho, že svojej hosťujúcej organizácii ADRA Albánsko pomáhali s podávaním projektových žiadostí zameraných na pomoc miestnym, sociálne vylúčeným komunitám, usilovne pracovali aj na vlastnom mini-projekte. Ide o príležitosť, ktorou našim dobrovoľníkom umožňujeme rozbehnúť vlastné nápady. Tento týždeň svoj projekt realizovali, tešíme sa ako vám čoskoro zazdieľame výsledky. Zatiaľ len prezradíme, že Laure a Cyriakovi sa podarilo zapojiť aj ďalšie miestne organizácie, ktoré z ich pomoci budú čerpať aj do budúcna.

Máme ešte jednu novinku! Laura a Cyriakus ostávajú pomáhať v Albánsku dlhšie ako pôvodne mienili. Vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu a ochromené vyslania nových dobrovoľníkov, ADRA Albánsko, nad mieru spokojná s oboma, požiadala o možnosť ich zotrvania. Laura a Cyriakus tak pobudnú v ADRA ďalšie dva mesiace.

Vzdelávaním von z chudoby

6.10.2020

Tento fakt majú na zreteli aj naši dobrovoľníci Laura a Cyriakus v ADRA Albánsko. Rómovia a Egypťania žijúci na predmestí hlavného mesta Tirana patria k najchudobnejším obyvateľom mesta. Okrem chudoby a nízkej úrovne vzdelania sa tu občas vyskytnú i detské sobáše. Už je tomu rok, čo sa Laura a Cyriakus zapájajú do riešenia problémov týchto komunít skrz prácu ADRA Albánsko.

Obom bol v rámci ich vyslania pridelený mikrogrant, ktorý Laura a Cyriakus využili na osvetové kampane. Zážitkovou formou, a to bábkovými predstaveniami približovali dôležitosť vzdelávania deťom z týchto komunít. Zahrnuli doň i osvetu bezpečného správania počas pandémie Covid-19. Efekt svojej aktivity sa snažili znásobiť naozaj ukážkovo. Veď posúďte sami výsledok:

  • 10 štrikovaných bábok a 100 rúšok zabezpečili v spolupráci s miestnou neziskovkou Social Development Investment. Tá sa podieľala na založení podniku v meste Kukës na severe Albánska, ktorý dáva prácu 25 tamojším ženám a má zásluhu na oživovaní priemyslu spracovania vlny v regióne.
  • S druhou neziskovkou NISMA ARSIS, ktorá prevádzkuje tzv. mobilnú školu zameranú na posilnenie vzdelávania detí z vylúčených komunít, zorganizovali 3 bábkové predstavenia. Zúčastnilo sa ich 80 detí spolu so 47 rodičmi, ale i ďalšia mládež. Bábky ostali mobilnej škole na ich ďalšie kreatívne aktivity.
  • NISMA ARSIS taktiež vybudovali krajčírsky ateliér. Jeho slávnostné otvorenie bolo súčasťou jedného z bábkových predstavení. Laura a Cyriakus preň obstarali šijacie stroje a materiál. Ateliér poslúži 12 ženám miestnej komunity k praktizovaniu ich zručností a zvyšovaniu svojho potenciálu na trhu práce.

Ako prispieť k sociálnej inklúzii vylúčených komunít?

28.10.2020

Bábkovým divadlom. Laura a Cyriakus už viac ako rok majú možnosť porozumieť a konštruktívne sa zapojiť do aktivít ADRA Albánsko. Tá sa dlhodobo venuje rómskej a egyptskej komunite v Tirane, ktorej členovia trpia extrémnou chudobou a nízkou gramotnosťou, čo súvisí s limitovaným prístupom k vzdelaniu. Viac o tom ako sa im podarilo spojiť miestne neziskovky sa dočítate v ich booklete tu.

Takto pred rokom sa naši dobrovoľníci ocitli uprostred prírodnej katastrofy a následnej humanitárnej krízy

27.11.2020

Koncom novembra 2019 zasiahlo Albánsko zemetrasenie o sile 6,4 stupňa. Bolo to najsilnejšie zemetrasenie od roku 1979. Stalo sa to práve v začiatkoch vyslania Laury a Cyriakusa. Tí však prišli do ADRA Albánsko ako rozvojoví dobrovoľníci, presnejšie aby posilnili kapacity našich kolegov v projektovom manažmente.

Chtiac-nechtiac si museli v tejto chvíli vyskúšať aj aktivity humanitárnej pomoci a ratovali miestnych. Svoju expertízu však využili aj v tejto súvislosti, keďže ADRA následne implementovala projekt humanitárnej pomoci ľuďom zasiahnutým zemetrasením (tých bolo takmer 100 tisíc).

Projekt pokrýval pomoc viac ako stovke rodín formou zabezpečenia teplého jedla a materiálnych potrieb ako sú prenosné toalety a sprchy, solárne ohrievače vody, práčky, hygienické potreby, stany a materiály na budovanie prístreškov. Okrem toho bola poskytnutá psychosociálna podpora v podobe individuálneho poradenstva, skupinových terapií pre 3 500 detí a dospelých. Zasiahnutí zemetrasením boli práve aj príslušníci rómskej a egyptskej minority, ktorým sa ADRA roky venovala a ktorí už predtým žili v náročných podmienkach.

Laura a Cyriakus sa blížia do cieľa svojho vyslania, čoskoro si rozprávanie o ich skúsenosti budete môcť vypočuť. Detaily prezradíme už onedlho!

Laura hosťkou online diskusie „Dobrovoľníctvo počas covid-19: sila príbehov z terénu“

11.12.2020

Laura Naw strávila viac ako rok v Albánsku, kde podporovala tím organizácie ADRA Albánsko v projektovom manažmente. Jej vyslanie bolo neobyčajné nielen kvôli pandémii koronavírusu, ale aj pre ničivé zemetrasenie, ktoré Albánsko pred rokom zasiahlo. Nedávno sa zo svojho dobrovoľníckeho pobytu vrátila späť domov – do Talianska.

Nevieš sa dočkať? Tak vzhliadni toto video o Laure a nalaď sa na Albánsko:

Prvý zo série troch online webinárov sa uskutoční už tento utorok, viac informácií tu.

Laura ukončila vyslanie v Albánsku

17.2.2021

Laura bola jednou z piatich Európanov/iek, ktorých sme vyslali do nízko-príjmových krajín pod značkou EU Aid Volunteers. Laura v pozícii projektovej asistentky pomáhala ADRA Albánsko udržiavať, ale i získavať nové zdroje potrebné na zabezpečenie ich vzdelávacích programov a podporu rómskych a egyptských rodín v Tirane. V blogu Laura sumarizuje, čo v Albánsku zažila, akú stopu po sebe zanechala, ale i čo jej osobne a kariérne toto expertné dobrovoľníctvo prinieslo. Prečítať si ho môžete tu.

Radi by ste o dopade aktivít dobrovoľníkov/čok na miestne komunity počuli viac? Prihláste sa na náš posledný, tretí, webinár budúci štvrtok, na ktorom ďalší dobrovoľníci/čky porozprávajú svoje príbehy. Viac informácií tu.

Arancha hosťkou online diskusie „Dopad dobrovoľníkov na lokálne komunity“

23.2.2021

Arancha je momentálne už na jej druhom vyslaní ako EU Aid Volunteer v Albánsku. Jej úlohou je poskytovať fyzioterapiu tým, ktorí k nej nemajú prístup z dôvodu sociálneho vylúčenia či z ekonomických dôvodov. Počas prvého roku sa venovala 30 pacientom vo veku od 3 do 80 rokov, ktorí trpeli funkčnými poruchami hybnosti, čím boli obmedzení v rôznych aktivitách. Okrem toho sa zapojila do tréningov, kde školila 30 nezamestnaných žien v domácej starostlivosti o rodinných príslušníkov s hendikepom.

Pokiaľ vás zaujíma ako fyzioterapia zlepšuje kvalitu života znevýhodnených ľudí, ako bola Arancha v komunite prijatá, čo ju viedlo k návratu k dobrovoľníctvu a mnoho viac, tak neváhajte a prihláste sa na náš tretí a zároveň posledný webinár o dobrovoľníctve tu.

Naladiť sa na jej rozprávanie môžete aj vďaka tomuto krátkemu videu, ktorý zachytáva začiatky Aranchy v organizácii NCCS v Tirane:

Cyriakus ukončil vyslanie v Albánsku

25.3.2021

Cyriakus pôsobil v ADRA Albánsku v rámci iniciatívy EU Aid Volunteers ako expertný dobrovoľník na pozícii Programového asistenta. Ako sám hovorí, bolo to 16 špeciálnych mesiacov, počas ktorých stretol veľa talentovaných a inšpiratívnych ľudí a mal to šťastie, že ich dnes už môže považovať za priateľov. Zhrnutie svojej skúsenosti spísal v článku tu.

Vyslania 18 dobrovoľníkov úspešne ukončené

30.3.2021

Zaujíma vás, čo expertní dobrovoľníci môžu poskytnúť miestnej organizácii a komunite? Pozrite si video nižšie, ktoré zachytáva momenty pôsobenia našich „humanitárnych dobrovoľníkov v akcii“, čo je názov spoločného projektu (HVA), ktorý umožnil 2 a pol roka výmeny zručností a skúsenosti medzi krajinami EÚ a nízko-príjmovými krajinami. Pre tých, ktorí majú radi čísla, prinášame pár základných čísel charakterizujúcich dosiahnuté výsledky:

  • 18 vyslaných humanitárnych dobrovoľníkov do Turecka, Gruzínska, Maroka a Albánska
  • viac ako 1000 príjemcov ich aktivít
  • 5 návštev v teréne
  • 15 video-svedectiev. Dostupné tu.
  • 1 Príručka o mentorovaní dobrovoľníkov. Dostupná tu.
  • 1 Pracovný zošit pre dobrovoľníkov

Aký je podiel Slovenska na tomto projekte si môžete prečítať v tlačovej správe tu.

Za spoluprácu patrí veľké ďakujem ako našim EU Aid dobrovoľníkom, tak aj partnerom, menovite: Adice – Centre d’information Europe Direct Roubaix, MTÜ Mondo, National Center for Community Services, Small Projects Istanbul – rebuilding lives, ADRA Albania, ასოციაცია „მერკური“ (Association „Merkuri“), Association de Protection Contre le SIDA ORAN (Page Officielle), Association Isaaf Jerada solidarité et développement, Association AICHA Oumifiss.

Pozrite si krásne video o prospešnej pomoci našich dobrovoľníkov vo svete

31.3.2021

Dva a pol roka, 10 organizácií, 18 EU Aid dobrovoľníkov a viac ako 1000 beneficientov. Toto sú čísla nášho projektu „Humanitárni dobrovoľníci v akcii“ (HVA), ktorý dnešným dňom končí svoju misiu. Nemáte radi čísla? Pozrite si video o pôsobení dobrovoľníkov, ktorých v tomto projekte ako vysielajúca organizácia vyslala ADRA Slovensko. Garantujeme vám, že týmto číslam vdýchne život.

Projekt HVA bol súčasťou iniciatívy EU Aid Volunteers (EUAV). Tento program reprezentuje snahu európskeho spoločenstva pomáhať v nízko-príjmových krajinách. Iniciatíva spája dobrovoľníkov a organizácie z rôznych krajín v spoločných projektových oblastiach, ako je budovanie odolnosti, riadenie rizika katastrof a prepojenie pomoci, obnovy a rozvoja ako praktického vyjadrenia solidarity s komunitami zraniteľnými voči humanitárnym krízam.

Príležitosť pôsobiť ako expertný dobrovoľník/čka je prístupná pre všetkých občanov a občianky EÚ, aj pre ľudí s dlhodobým pobytom na území EÚ, bez vekového obmedzenia a bez ohľadu na to, v ktorej krajine je situovaná vysielajúca organizácia.

Program je financovaný zo zdrojov Európskej komisie, riadi ho agentúra EACEA (Výkonná agentúra pre vzdelávanie, audiovizuálny sektor a kultúru) a DG ECHO (Generálne riaditeľstvo pre civilnú ochranu a operácie humanitárnej pomoci EÚ) a od roku 2021 DG EAC (Generálne riaditeľstvo pre vzdelávanie, mládež, šport a kultúru).

 

 

 

 

 

 

 

 

en_USEN