Zemetrasenie v Chorvátsku

Čo sa stalo

Silné zemetrasenie zasiahlo s magnitúdou až 6,4 stupňa zasiahlo 28. – 29. decembra 2020 Sisacko-moslavinskú župu v strednom Chorvátsku. Epicentrum zemetrasenia je blízko mesta Petrinja, 46 km od Záhrebu, ale zemetrasenie bolo cítiť na celom území Chorvátska a vo väčšine susedných európskych krajín (Maďarsko, Slovinsko, Bosna, Taliansko atď.)

Potvrdené bolo 7 obetí, minimálne 26 zranených a viac ako 64 000 postihnutých. Materiálne škody sú obrovské a mnoho ľudí bolo evakuovaných, vrátane pacientov z miestnej nemocnice…

Akútne potreby

Partnerská ADRA Chorvátsko bezprostredne po katastrofe vykonala rýchly terénny prieskum potrieb a koordinuje pomoc s miestnou samosprávou, Červeným krížom a Civilnou obranou. Najnaliehavejšou potrebou je: nevyhnutná dočasná oprava striech, dočasné prístrešky pri domoch, palivo, potraviny, voda, hygienické zariadenia, elektrina, starostlivosť o deti, psychosociálna podpora.

Z dôvodu výpadku elektrickej energie sú urgentne potrebné mobilné generátory, vyhrievané stany a mobilné sanitárne kontajnery. Treba riešiť vyčistenie vody v studniach, zaistiť kŕmenie hospodárskych zvierat. 

Okrem technickej pomoci je nutná aj psychosociálna podpora miestnych obyvateľov, ktorí žijú kvôli dotrasom v obrovskom strachu čo sa ešte môže stať…

Zapojenie ADRA

Do postihnutej oblasti prúdi z celého Chorvátska a Európy pomoc od jednotlivcov i organizácií. ADRA Chorvátsko prijala zodpovednosť za koordináciu pomoci pre 9 dedín v horskej oblasti okresu Glina.  Skupiny dobrovoľníkov distribuujú pomoc a riešia akútne potreby miestnych obyvateľov. Je to horská kopaničiarska oblasť, žije tu veľa starších ľudí, ktorí sú závislí na pôde a chove zvierat. Nemôžu svoje usadlosti opustiť, preto potrebujú pomoc na mieste. 

Všetky poškodené domy boli skontrolované statikmi a označené. (červené – na zbúranie, žlté – na rekonštrukciu, zelené – vhodné na bývanie. Následné dotrasy však boli silné a pri mnohých domoch dokončili dielo skazy. 

ADRA Slovensko ponúkla technickú a personálnu pomoc, zatiaľ však nebola nutná, tímy ADRA Chorvátsko zvládajú situáciu dobre. Po zime však bude oblasť potrebovať pomoc pri búraní a stavbách domov. A tam bude priestor aj pre našu realizáciu. 

Support our project

Verejná zbierka bola ukončená 28.2.2021.
Celkový výnos zbierky bol  1700.-€.
Vyzbierané prostriedky sme poskytli postihnutým rodinám na opravu poškodených domov, prostredníctvom našej partnerskej organizácie ADRA Chorvátsko.

Fotografie

Related articles

en_USEN