UGANDA – potravinová sebestačnosť

Projekt potravinovej sebestačnosti FOUR II
(Farming Opportunities in Uganda for Refugees)

ADRA Slovensko v spolupráci s ADRA Uganda realizuje projekt na rozvoj farmárstva a záhradníctva. Naša dlhodobá humanitárna misia je lokalizovaná v oblasti Kyaka 2, kde žije viac ako 120 000 prisťahovalcov. Pomôžeme miestnym novousadlíkom aby dokázali uživiť svoju rodinu z vlastnej záhrady. Poskytujeme im semená, sadenice, záhradnícke náradie a praktické zaškolenie.

Od konca roku 2020 do februára 2022 sme v rámci projektu FOUR vybudovali na farme potrebnú infraštruktúru: tréningové centrum s kanceláriami, farmársku budovu, studňu, rozvod pitnej vody a úžitkovej vody, skleník, solárny panel a zabezpečili sme aj traktor. Popri výstavbe sme na farme viedli tréningy, v rámci ktorých sme zaučili 47 školiteľov, ktorí následne vyškolili 606 členov komunity, ktorí si tak osvojili základy farmárčenia a založili vlastné záhradky. 

Existujúca infraštruktúra nám aj naďalej umožňuje pokračovať v našich aktivitách. Farma okrem školení slúži aj na zásobovanie miestnej nemocnice. Tá sa nachádza v správe nášho partnera ADRA Uganda. Vďaka vám, našim podporovateľom, sme na farme vybudovali ubytovacie jednotky, ktoré už onedlho poslúžia našim dobrovoľníkom.

Situácia

Uganda prijala na svojom území 1 400 000 utečencov (štatistika r. 2020, tretie miesto na svete). Ako to robia? Pre ľudí, ktorí do Ugandy utiekli z Konga, Etiópie, Južného Sudánu alebo Burundi z dôvodu politických nepokojov, násilností, vojny, sucha a hladu, majú netradičné riešenie. Namiesto umiestnenia v utečeneckých táboroch im poskytli vo vybraných oblastiach pôdu. Na pozemku 30×30 metrov si tak utečenecká môže rodina postaviť vlastný príbytok a pestovať zeleninu a ovocie pre vlastnú obživu. Využiť sa musí každý meter. 

Partners:

Uganda má vytvorené podmienky, ADRA Slovensko vie ako na to.

Projekt vo svojej prvotnej forme (FOUR I) bol podporený zo zdrojov SlovakAid. Po ukončení prvotného projektu vo februári 2022 tu však ostávame aj naďalej a v rámci projektu FOUR II pokračujeme v rozvoji ADRA farmy a tréningového centra.

Support our project

Aj vy sa môžete zapojiť do pomoci v Ugande:

  • Pravidelnou alebo jednorázovou podporou našej humanitárnej misii v Ugande
  • Venovaním konkrétneho produktu pre miestnych obyvateľov v našom HelpShop-e 

Related articles

Produkty v HelpShop-e

en_USEN