Covid – pomoc nemocniciam

Technická pomoc nemocniciam pri zvládaní COVID-19

Pacientov s diagnózou COVID-19 pribúda. Preto na oddeleniach nemocníc vznikajú „červené zóny“, kde platia prísne epidemiologické opatrenia. ADRA dostala úlohu rýchlo vybudovať ľahké deliace priečky (filtre) z lexanu, ktoré oddeľujú červené zóny a chránia pacientov i personál nemocnice. Pripravili sme technické riešenie, nemocnice vytvorili podmienky, sponzori poskytli peniaze a mohli sme začať. Na niektorých oddeleniach to bolo jednoduché, lebo sme stihli zóny pripraviť skôr ako prišli covid pacienti. Inde sme museli vystihnúť čas, kedy je oddelenie „čisté“ a zrovna tam nikto v karanténe neleží.

Práca za plnej prevádzky

Najzložitejšie bolo realizovať presklenú bariéru pre centrálny pult na Jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) Infektologickej kliniky v Bratislave na Kramároch, kde ležia pacienti s diagnostikovaným Covid-19, napojení na prístrojoch s umelou ventiláciou. Museli sme pracovať za plnej prevádzky, takže sme si vyskúšali ako sa človek zapotí v skafandri a aký pozor si musí dávať na každý pohyb… Koordinácia s personálom oddelení bola super. Náročná úloha sa podarila a na „červenom oddelení“ sme vytvorili „bielu zónu“ pre lekárov a zdravotníkov. Teraz už môžu sledovať svojich pacientov aj spoza skla a do overalov sa musia obliekať len keď idú do priameho kontaktu s pacientami pri vyšetreniach a procedúrach.

Boli to náročné dni a noci pre zdravotníkov i pre náš tím ADRA. Ale sme šťastní, že vývoj na Slovensku nám potvrdil, že to nebola zbytočná snaha. Spoločne sme uchránili zdravotníkov, nemocnice a hlavne pacientov. Pomohli sme oddeliť zóny nemocniciam v Bratislave na Kramároch, v Ružinove i Petržalke a skúsenosti sme posunuli ďalej…

Naši partneri

Dobrá vec sa podarila vďaka vynikajúcej spolupráci a v koordinácii s nemocnicami ako aj významnej sponzorskej podpore Nadácie EPH a množstva drobných darcov. 

Podporte náš projekt

Aj vy sa môžete zapojiť do pomoci nemocniciam na Slovensku a podporiť naše aktivity jednorázovým, alebo pravidelným finančným darom. 

Fotografie a video

Súvisiace články

Produkty v HeLPshope

sk_SKSK