O NÁS

ADRA (Adventist Development and Relief Association) je profesionálna humanitárna a rozvojová organizácia. Vznikla v roku 1956 a pôsobí v 141 krajinách sveta. (www.adra.org)

ADRA Slovensko je súčasťou medzinárodnej siete organizácií ADRA, s ktorou aktívne spolupracuje, ale nemá zahraničnú finančnú ani personálnu účasť a nepodlieha priamemu riadeniu zo zahraničia. ADRA Slovensko vznikla v roku 1993 a je aktívnym členom slovenskej Platformy MVRO.

Zameranie organizácie ADRA Slovensko:

 

 1. PRÁVNA A PSYCHO-SOCIÁLNA POMOC
 2. DOBROVOĽNÍCTVO
 3. BUDOVANIE KAPACÍT OBČIANSKEJ SPOLOČNOSTI
 4. HUMANITÁRNA POMOC

DANIEL KABA
riaditeľ ADRA Slovensko

“Pomáhať ľuďom v núdzi je prejavom ľudskosti. A zároveň, či chceme alebo nie, neľudské podmienky, v ktorých žije okolo 250 miliónov rodín na svete (vďaka extrémnej chudobe, vojnám, prírodným katastrofám) sú aj naším problémom a týkajú sa nás.

Preto ADRA Slovensko poskytuje humanitárnu a rozvojovú pomoc a cez efektívne právne, psycho-sociálne, vzdelávacie a dobrovoľnícke projekty vo svete aj u nás rieši príčiny, nielen dôsledky chudoby. 

 

Naším cieľom je viesť ľudí k sebestačnosti. Postaviť rodinu v núdzi či obeť násilia na vlastné nohy nestojí veľa a prináša to dlhodobo udržateľnú zmenu, ktorá má zmysel. Rovnako nás baví odovzdávať naše dlhoročné skúsenosti dobrovoľníkom a ďalším stovkám šikovných ľudí z tretieho sektora, vďaka čomu môžu poskytovať kvalitnú a účinnú pomoc tam, kde je to najviac potrebné.

 

Preto pomáhame a meníme životy ľudí v núdzi k lepšiemu. Preto vzdelávame a učíme ďalších, ako pomáhať. Pretože vidíme, že to má zmysel.

 • viac ako 65 miliónov ľudí na svete žije momentálne na úteku, mimo svojich domovov

 • približne 1,3 miliardy ľudí na svete žije v extrémnej chudobe

NÁŠ TÍM

dano

Právnik so špecializáciou na ľudské a medzinárodné práva. Skúsený manažér a od roku 2014 riaditeľ ADRA Slovensko. Vášnivý cestovateľ, milovník turistiky a kníh.

Daniel Kaba

Riaditeľ / CEO
klaudia

V tíme máme aj docenta - drží kasu, aby sa financie spravodlivo dostali tam, kde sú potrebné. Do centa. Rada spoznáva svet, oddychuje aktívne alebo s knihou.

Klaudia Vlčková

Finančná manažérka
noemi

Vyštudovala medzinárodné vzťahy a hľadala prácu, ktorá má zmysel. V ADRA riadi rozvojové projekty budujúce občiansku spoločnosť. Má rada prírodu aj nové krajiny.

Noémi Sárossy

Projektová manažérka pre zahraničie
alenka

Manažuje projekty, ktoré menia životy. Posiela dobrovoľníkov tam, kde je to najviac potrebné. Cestovaním spoznáva rôznorodosť národov, v ktorej hľadá spoločné hodnoty.

Alena Horváthová

Projektová manažérka pre zahraničie
Boba M. Baluchova-photo-edit-small

Večná študentka, pôsobiaca dvadsať rokov na univerzitnej pôde. Spolupracuje s mimovládkami a médiami, ktoré robia svoju robotu poctivo a eticky. V rámci výskumu a tréninfgov sa venuje zodpovednej rozvojovej žunalistike (mediálnemu pokrývaniu globálnych tém), efektívnej rozvojovej spolupráci, globálnemu dobrovoľníctvu aj GRV.

Boba Markovič Baluchová

Expertka pre Médiá a rozvoj / Komunikačná manažérka
w_baruš

Vidí veci inak ako ostatní. Vďaka kreativite dáva veciam príbehy a pridanú hodnotu. Rada varí, objavuje nové chute a užíva si ranný svieži vánok.

Barbora Kaba

Grafická dizajnérka
martin-pavelka

Martin Pavelka

Dobrovoľník (Gruzínsko)
danka

Pôsobila ako vyšetrovateľka, poradkyňa Národnej linky pre ženy a právnička BŽD. Poskytuje priamu právnu pomoc obetiam domáceho a sexuálneho násilia.

Daniela Borzová

Právnička pre obete násilia, ADRA KIT
silvia

Dlhodobo sa venuje azylovému právu aj manažovaniu projektov so zameraním na pomoc utečencom. Rada cestuje, fotí, chodí po horách a hľadá krásu (nielen) okolo nás.

Silvia Hamerlíková

Regionálna koordinátorka pre projekt STEP 3
emilia

Poradenstvu v oblasti integrácie osôb s medzinárodnou ochranou na území SR sa venuje od roku 2015. Má rada inakosť, rôznorodosť a otvorenosť mysle. Športuje, cestuje a číta knihy.

Emília Trepáčová

Sociálna pracovníčka a poradkyňa, STEP 3
miska_lygova

Právnička, ktorá pomáha ľuďom v núdzi na Slovensku a vo voľnom čase sa venuje folklórnemu tancu.

Michaela Lygová

Právna poradkyňa
lucka

Lucia Klimáčková

Psychologička, ADRA KIT
ivana

Ivana Klimentová

Sociálna pracovníčka, ADRA KIT
dominika

Pomáha klientom v integrácii. Rada spoznáva nové veci prostredníctvom cestovania, nedá dopustiť na dobrú knihu a má rada jeseň 🙂

Dominika Nagyová

Sociálna pracovníčka, STEP 3
Veronika Leitmanova

Veronika Leitmanová

Dobrovoľníčka (Ukrajina)
veronika

Veronika Zimová

Dobrovoľníčka (Albánsko)
kajo

25 rokov pracuje pre mimovládne org. u nás aj v zahraničí. Venuje sa programom pre humanitárnu pomoc, budovanie občianskej participácie a komunitný rozvoj.

Milan Kajo Zbořil

Expert pre región Východného partnerstva a rozvoj občianskej spoločnosti
w_adracik1

Rád pomáha, cestuje a podáva správy z terénu. Nikdy neodvráva a je všade tam, kde sa niečo deje. Sleduj ho na Facebooku! 🙂

Adráčik

Háčkovaný reportér
VÍZIA

Spoluvytvárať svet, v ktorom budú žiť ľudia u nás aj v najmenej rozvinutých krajinách dôstojnejší a slobodnejší život a lepšie pripravení na možné humanitárne situácie.

POSLANIE

Prostredníctvom programov, projektov, advokácie, partnerstiev, vzdelávania a šírenia povedomia, zlepšovať v oblasti rozvojovej spolupráce životnú úroveň ľudí v najmenej rozvinutých krajinách, pomáhať ľuďom v humanitárnych situáciach zapríčinených človekom a/alebo prírodou v zahraničí aj na Slovensku a rozvíjať pravidelné a systematické dobrovoľníctvo.

HODNOTY

ADRA je organizácia založená na kresťanských hodnotách, ktorá spolupracuje a pomáha ľuďom bez ohľadu na rasu, farbu pleti, národnosť, vierovyznanie alebo politickú príslušnosť, pričom kladie dôraz na princípy humanity, nezávislosti, nestrannosti, neutrality, transparentnosti, udržateľnosti, zodpovednosti, participatívneho prístupu a spätnej väzby.

Členovia správnej rady:

SZ CASD, Bohumil Kern (predseda)

Mikuláš Pavlík

Daniel Mudraninec

Peter Miľko

Ján Cierbus

Miroslav Číž

Daniel Kaba

Hlavným riadiacim orgánom občianskeho združenia je Správna rada. Skladá sa z 8 členov, ktorí sú z celého Slovenska.

Štatutárom občianskeho združenia ADRA je riaditeľ, ktorý je volený Správnou radou raz za štyri roky.

s5

Radi pomáhame a beháme 🙂

Ako ADRA Slovensko pomáhala v roku 2017?

 

 

Naša pomoc na Slovensku:

 

 • rozbehli sme Program bezplatnej právnej pomoci pre ľudí v núdzi – za prvých 12 mesiacov sme poradili a pomohli 300 ľuďom
 • začali sme budovať ADRA KIT (Krízový intervenčný tím) pre pomoc obetiam domáceho a sexuálneho násilia a organizovať po Slovensku diskusie Hovorme o násilí nahlas
 • v rámci Integračného projektu STEP 3 sme celý rok poskytovali kvalifikované poradenstvo a komplexné služby – sociálne, právne a psychologické približne 120 ľuďom (osobám s poskytnutou medzinárodnou ochranou v SR)
 • v DC ADRA Košice sme organizovali varenie teplej stravy pre cca 60 ľudí bez domova, pomoc marginalizovaným skupinám, recykláciu šatstva, podporu rodinám v krízových situáciách, mobilné odbery krvi, benefičný koncert, maratóny, výstavy fotografií…

 

 

 

 

Naša pomoc v zahraničí:

 

 • vyškolili sme a vyslali do sveta ďalšie 2 dobrovoľníčky (Barborku na Filipíny a Veroniku do Albánska)
 • spolu s organizáciami z Francúzska a Estónska sme trénovali 9 neziskových organizácii v oblasti prijímania a efektívnejšieho manažovania dobrovoľníkov
 • zorganizovali sme prednášky proti xenofóbii a netolerancii pre študentov a tiež 3 konferencie a 2 tréningy (Bratislava, Krakov, Kyjev) pre sociálnych pracovníkov na rôzne potrebné témy
 • pomohli sme 2 sirotincom v Keni – 44 a 26 sirotám v chudobnej časti Busia, Marachi, najmä s materiálnou pomocou
 • zakúpili sme nový stroj na čistenie sezamu a získali bio a fair trade certifikáciu, vďaka čomu vyše 500 farmárskych rodín môže predať svoju úrodu s ešte väčším ziskom a poslať svoje deti do školy
 • spojili sme sa s ďalšími 3 organizáciami a vyzbierali sme takmer 26 tisíc Eur na pomoc pre ľudí v extrémne suchých oblastiach Kene, pomohli sme s prístupom k vode a opravou studní v 34 dedinách
 • náš dobrovoľník Samuel Čellár, ktorý strávil v Keni 12 mesiacov, získal ocenenie Dobrovoľník roka SlovakAid
 • prijali sme pozvanie prezidenta SR Andreja Kisku na pracovnú cestu do Kene (február 2017)

 

 

Ďakujeme, že už 25 rokov pomáhate s nami. Má to zmysel. Zistite teraz viac v našej aktuálnej Výročnej správe 2017: