Libanon – zdroj pitnej vody

Zdroj pitnej vody v Libanone

ADRA Slovensko v spolupráci s ADRA Libanon realizuje stavbu vodojemu v dedine Hay El Shaab Wal Zahraa, Baalbek. V oblasti sužovanej suchom  zabezpečíme pitnú vodu pre miestnu komunitu cca 29 000 obyvateľov. 21 000 Libanončanov a 8 000 Sýrčanov, ktorí tu našli svoj nový domov po úteku z vojnou zničenej Sýrie. Súčasťou projektu sú aj vzdelávacie aktivity o vode, sanite a hygiene, čo významne prispieva k zlepšeniu životných podmienok i zdravia miestnej komunity. 

Situácia:

Kríza v Sýrii je jednou z najhorších humanitárnych kríz, ktorá trvá už od r. 2011 a kvôli nepretržitým bojom viedla k vysídleniu okolo 13,5 milióna ľudí. Libanon, ktorý má 4 milióny obyvateľov, prijal takmer 1,5 mil. sýrskych utečencov, čo znamená, že je hostiteľom najväčšieho podielu utečencov na obyvateľa na svete. Skoro dve tretiny ľudí v Libanone nemajú prístup k pitnej vode. Spotreba vody spolu s nárastom počtu utečencov vysoko prevyšujúcu kapacity dodávateľov.

Partneri

ADRA Slovensko, Slovak AID – donor projektu, ADRA Libanon v spolupráci s miestnou samosprávou a lokálnou vodárenskou spoločnosťou. Po výbuchu v Bejrúte sa krajina dostala do ekonomického kolapsu. Preto miestna samospráva a vodárenská spoločnosť nemali prostriedky na pripojenie rezervoára k zdroju vody a vodovodnej sieti. Do partnerstva s nami vstúpil  UNICEF, ktorý realizuje pripojenie. 

Podpora projektu

ADRA Slovensko zorganizovala verejnú zbierku na financovanie dodatočných nákladov potrebných na pripojenie nádrže k zdroju vody a vodovodnej sieti. Zbierka bola ukončená 31.12.2020 s výťažkom cca 3000.-€. Spolu s finančnou podporou UNICEF sa nám podarí dielo dokončiť a odovzdať do užívania. 

Foto

Súvisiace články