Ako sme rozsvietili v africkej nemocnici ITIBO

V januári 2020 sme vycestovali do Kene s tímom elektrikárov – dobrovoľníkov, aby sme vybudovali záložné zdroje elektrickej energie pre nemocnicu ITIBO v Keni.

Elektrická sieť v Afrike je veľmi nestabilná. Denne dochádza k výpadkom dodávky elektriny. Pre JIS – jednotku intenzívnej starostlivosti a operačnú sálu je aj krátkodobý výpadok elektriny veľmi nebezpečný. Ak sa to stane počas operácie, alebo sa zastavia prístroje udržiavajúce životne dôležité funkcie pacientov máva to fatálne následky.

KDE SME SA OCITLI

Nemocnica ITIBO je vysoko v horách 2200m n.m. na severozápade Kene. Vedú k nej len prašné a blatisté horské cesty. Slúži spádovej oblasti okolitých dedín v okruhu viac ako 20km. Do r. 2005 slúžila ako malé lokálne zdravotné stredisko s jednou ambulanciou, v ktorej miestny zdravotník poskytoval len základné ošetrenie. Od r. 2005, tu systematicky pracuje Česká ADRA. Postupne boli vybudované a vybavené lekárskym zariadením ambulancie, nová lôžková časť, laboratórium, pôrodnica, jednotka intenzívnej starostlivosti, stomatologická ordinácia. Slúži nová sanitka, používajú sa moderné diagnostické prístroje. Všetko toto sa realizovalo vďaka sponzorským darom drobných darcov i podnikateľov z Českej a Slovenskej republiky.

AKO SME POMOHLI

Slnko svieti zadarmo a v Afrike zvlášť intenzívne. Inštalovali sme solárne panely – takmer vodorovne, lebo sme na rovníku. Tento záložný zdroj elektriny napája ordinácie, operačné sály, pôrodnicu a jednotku intenzívnej starostlivosti. Našich 12 panelov dodáva on-line 1,2 – 2,5 kW elektrickej energie. Prebytočná energia sa ukladá do batérií.

Dlhodobejšie výpadky vykrýva nový dieselový generátor o sile 16 kW, ktorý sa automaticky naštartuje do 10 sekúnd a zálohuje väčšiu časť nemocnice. Pre generátor domáci majstri postavili malý domček…

Montovať v týchto podmienkach je pre nás nepredstaviteľne zložité. Najbližšie železiarstvo, alebo elektro na aké sme zvyknutí je asi na inom kontinente. Len vďaka domácim majstrom sme dokázali zohnať alebo nahradiť všetky káble, skrutky, ističe, rozvádzače a tisíc ďalších drobností.

Prácu sme dokončili a odovzdali do užívania 12.2.2020. Internet nám umožňuje systém priebežne monitorovať zo Slovenska. Tak vieme na diaľku skontrolovať, či v Keni ešte svieti slnko… 

Už počas montáže a testovania niekoľko krát vypadla elektrina v celej dedine. Ale ordinácie, JIS-ka a operačné sály krásne svietili a citlivé prístroje fungovali ďalej. Lekári a medici z Čiech a Slovenska, ktorí tu slúžia nám povedali: „Konečne sa trochu spokojnejšie môžeme púšťať do operácií a zákrokov, bez obáv, že zase všetko zhasne a my budeme bojovať o život…“

Tešíme sa, že sa dobrá vec podarila.

sk_SKSK