Aktuálne z Ukrajiny

Aktuálne z Ukrajiny informuje náš riaditeľ Stano Bielik.

Opäť sme na Ukrajine prežili ďalší deň plný nezabudnuteľných udalostí. Už okolo tretej nadránom nás v Buči zobudili silné výbuchy, a nasledovali ďalšie salvy – tentoraz rakety zasiahli Kyjev. Až keď svitalo, dozvedeli sme sa o nevídanej intenzite týchto útokov. Ráno sme sa na nočné udalosti opýtali jedného z ukrajinských kolegov, no ten len sa pohodlne uškrnul a odpovedal: „Ja som spal… To je niečo, na čo si budete musieť zvyknúť“. My sme si však ešte nezvykli, a ani nechceme.
 
Cestou do centra mesta sme sa ocitli v rannej kolóne áut, akoby sa v noci nič nedialo. Na Slovenskej ambasáde v Kyjeve nás srdečne privítal pán veľvyslanec Marek Šafin. Predstavili sme mu nového riaditeľa našej partnerskej organizácie ADRA Ukrajina, pána Leonida Rutkovského. Toto stretnutie nebolo len formálnou návštevou, no aj príležitosťou na spoločné plánovanie a koordináciu humanitárnej pomoci. Informácie, ktoré sme získali od pána veľvyslanca o tom, kde, kedy a ako môžeme spoločne poskytnúť najúčinnejšiu pomoc, sú pre nás a našich kolegov z ADRA Ukrajina veľmi cenné. Okrem toho sme sa dozvedeli cenné rady týkajúce sa aktuálnych bezpečnostných rizík.
 
Vzájomné zdieľanie kontaktov na inštitúcie, ako sú nemocnice, školy a pomocné centrá, ktoré potrebujú našu podporu najviac sú pre nás veľmi dôležité. Každý deň sa na nás obracajú ľudia a organizácie so žiadosťami o pomoc a podporu. Preto je významné, že Slovenská ambasáda koordinuje pomoc a spojuje darcov a humanitárne organizácie s ľuďmi a organizáciami v oblastiach, kde je najakútnejšia potreba.
Poobede sme sa v kancelárii ukrajinskej pobočky ADRA venovali koordinácii spoločných projektov. Sme nesmierne vďační, že máme silného lokálneho partnera, s ktorým môžeme ďalej posilňovať našu prospešnú spoluprácu.
 
S podporou Oficiálnej rozvojovej pomoci SR – SlovakAid, spúšťame nový projekt, prostredníctvom ktorého zabezpečíme základné potraviny a hygienické prostriedky pre viac ako 20 000 obyvateľov v najviac ohrozených oblastiach Ukrajiny.
 
Okrem toho sme v spolupráci s japonskou pobočkou ADRA spustili projekt MOFA, ktorý finančne podporilo Ministerstvo zahraničných vecí Japonska. V rámci projektu zabezpečíme sklady a kamióny pre prepravu humanitárnej pomoci medzi Slovenskom a Ukrajinou, a pre 16 nemocníc v štyroch najťažšie zasiahnutých oblastiach (Charkovská, Donecká, Zaporožská a Chersonská) zabezpečíme generátory.
Naša cesta tu však nekončí. Zajtra plánujeme navštíviť zasiahnuté miesta a ich obyvateľom a pomocným inštitúciam odvzdáme potravinové a hygienické balíky, ako aj generátory na zabezpečenie elektriny a tepla.
 
– Stanislav Bielik, riaditeľ ADRA Slovensko
 
Zapojte sa do pomoci aj vy! Stačí navštíviť náš ADRA HelpShop a venovať dobročinný dar: https://www.adra.sk/
 
Ďakujeme! 💙💛

sk_SKSK