Medzinárodný tréning krízovej intervencie: Simulácia alebo realita? | časť 2

Účastníci medzinárodného tréningu krízovej intervencie, ktorý sme organizovali na Slovensku, si otestovali svoju pripravenosť na zásah priamo v teréne.

 

Pri každej humanitárnej katastrofe sa stretávame s ľuďmi, ktorí ostali bez prístupu k elektrine, pitnej vode a základnej hygiene, prežívajú v provizórnych prístrešiach, chýbajú im základné potraviny a hygienické prostriedky. Ostali bez práce a stabilného príjmu, mnohé deti nechodia do školy a ani samospráva nemá prehľad, koľko ľudí tu ostalo a kto kde býva.

Simulovať túto situáciu vôbec nebolo potrebné, pretože toto je častý obraz podmienok, v ktorých ešte stále žijú mnohí ľudia v marginalizovaných rómskych osadách. Krízový tím rýchleho nasadenia ADRA uskutočnil prieskum potrieb, vyhodnotil situáciu a poskytol pomoc v osade Rakúsy.

Spolu 40 účastníkov z 16 krajín (Brazília, USA, Austrália, Libanon, Sýria, Nemecko, Francúzsko, Maďarsko, Španielsko, Estónsko, Švédsko, Ukrajina, Anglicko, Bulharsko, Česká republika a Slovensko) vytvorilo reálny medzinárodný krízový tím rýchleho nasadenia.

Po dohode s miestnou samosprávou a koordinátormi terénnej práce bol vytvorený zoznam rodín, ktoré majú viac ako štyri maloleté alebo postihnuté deti, alebo sú v ťažkej sociálnej situácii. V rámci rýchleho prieskumu potrieb (Rapid Needs Assesment) tímy spolu s miestnymi koordinátormi terénnej práce navštívili najprv 80 rodín a následne vyhodnotili ich situáciu a najnutnejšie potreby.

Čo sme zistili? V sledovanej skupine 80 rodín žije spolu 588 ľudí, z toho 62 chlapcov a 47 dievčat v predškolskom veku, 178 školákov (90 chlapcov / 88 dievčat).

Len 24 rodín má doma zavedenú vodu, 52 rodín si vodu nosí z verejného zdroja, kde ju čerpajú použitím predplatenej čipovej karty. Len 23 rodín má v dome toaletu a 57 rodín uviedlo, že nemajú ani latrínu a na WC chodia von – aj v zime. Len 9 rodín má legálne pripojenie na zdroj elektriny, väčšina čerpá elektrinu cez predlžovačku od susedov, 17 rodín elektrinu nemá vôbec.

Zo 40 chlapcov v stredoškolskom veku sa 13 vzdeláva, zvyšných 27 je nezamestnaných. Do rovnakej vekovej kategórie patrí 29 dievčat, z ktorých 6 študuje, 2 pracujú a 21 je nezamestnaných. Pre mladých ľudí v stredoškolskom veku, ktorí nenavštevujú školu ani nikde nebrigádujú to predstavuje veľký problém do budúcnosti. Obyvatelia ako najčastejšie potreby uviedli najmä: oblečenie, topánky, potrebu rekonštrukčných prác, nábytok a vybavenie (najčastejšie nové kachle alebo pec na tuhé palivo).

Krízový tím rýchleho nasadenia spracoval štúdiu, ktorej výsledky sme prezentovali na osobnom stretnutí s pani starostkou, ako aj s koordinátormi terénnej práce. Čísla ich ani tak neprekvapili. Ale aj miestni koordinátori, keď spolu s nami vstúpili do skromných príbytkov, vyjadrili prekvapenie nad tým, v akých podmienkach niektorí ľudia ešte stále žijú.

Praktická pomoc. Po vyhodnotení potrieb tímy konštatovali, že najefektívnejšia rýchla pomoc je poskytnúť finančnú pomoc vo forme predplatených kariet na nákup tovaru.
V spolupráci s pobočkou predajne LIDL v Kežmarku sme pripravili špeciálnu edíciu darčekových humanitárnych kariet v hodnote 20 € a 10 €, za ktoré si ľudia mohli nakúpiť základné potraviny a hygienické potreby (nie však alkohol a cigarety).

Karty tímy odovzdali osobne 103 rodinám v najväčšej sociálnej núdzi. Počas tretej návštevy v teréne sledovali, ako ľudia karty použili a do akej miery im to pomohlo.

Úspešní absolventi ukončili tréning krízovej intervencie s medzinárodným certifikátom. ADRA International tak má ďalší tím profesionálov, ktorí sú pripravení do 48 hodín po katastrofe alebo humanitárnej kríze nastúpiť kdekoľvek na svete, aby posilnili lokálne tímy a koordinovali humanitárnu pomoc.

A čo povedali účastníci tréningu?
„Vyskúšali sme si všetky možné extrémne situácie. Od skutočne nadštandardnej starostlivosti v hoteli Bachledka až po najbiednejšiu biedu ľudí v chatrčiach v osade. Od blata, špiny a odpadkov až po krásu hôr národného parku Vysoké Tatry. A presne o tomto je život.“
„Najsilnejšie boli osobné stretnutia s tými najbiednejšími.“
„Nevedeli sme sa dohovoriť, ale mohli sme sa usmievať,“ povedala Lama zo Sýrie, ktorá sa takmer stala krstnou novorodencovi v jednom z domčekov. Na to sa jednoducho nezabúda.

A verte mi, že s týmto tímom by som sa nebál nastúpiť pomáhať pri akejkoľvek katastrofe na svete.

 

sk_SKSK