Nemocnica Sweswe

Prežiť v utečeneckej oblasti Kayaka II. nie je ľahké. Aj keď tu nie je hlad, každý má svoje obydlie i malú záhradu, deti školu, len hlavne neochorieť!

Naša farma je v spoločnom areáli s nemocnicou, ktorú prevádzkuje ADRA Uganda s tímom zdravotníkov z Adventist Help – emergency medical support.

Prevádzkovať takéto zariadenie vôbec nie je jednoduché. Všetky služby a lieky sa tu poskytujú zdarma, lebo utečenci na to jednoducho nemajú. Personál 8 zdravotníkov denne pomáha okolo 200 pacientom. Prichádzajú hlavne ženy s malými deťmi a najčastejšia choroba je malária a potom rôzne zažívacie problémy, ktoré sú spravidla dôsledkom zlej stravy a hygieny. Výnimkou nie je ani podvýživa detí hlavne kvôli jednostrannej a neplnohodnotnej strave (kukuričná kaša každý deň…)

Nemocnica nemá dostatok personálu a hlavne liekov. Preto sa tu nemôžu realizovať operácie, pôrody a vážnejšie zákroky. Má však laboratórium, lekáreň, ambulancie a tím nadšených mladých zdravotníkov.

Ako takáto nemocnica funguje si pozrite v našom videu TU:

Počas našej cesty sme po prvý krát dali príležitosť študentke medicíny zo Slovenska Veronike stážovať v tejto nemocnici a vyskúšať si „tropickú medicínu“. A bola to naozaj výzva. Snažili sme sa dať do prevádzky ultrazvukový prístroj, ktorý tu dostali ako dar. Síce sme ho rozchodili, ale preprava, vlhkosť a uskladnenie spôsobili svoje. Softvér vyhlásil chybu a kolegovia z technickej podpory v EU odporúčili vymeniť niektoré skorodované komponenty. Lenže čo by sme tam tak asi dali? Kukuricu alebo banánový list? Takže žiaľ musia si poradiť bez prístrojov ako doteraz.

Obdivujeme ich, ako dokážu pomáhať v týchto podmienkach. Ťažšie prípady však musia posielať do nemocnice v meste, čo je ďaleko a väčšina ľudí si nedokáže zaplatiť ani transport a už vôbec nie nejaký vážnejší zákrok. Nuž aj takúto podobu má život v utečeneckej oblasti, kde je umiestnených 129 000 ľudí z Konga, Burundi, Rwandy a Južného Sudánu.

Naša farma zásobuje zeleninou a ovocím nemocničnú kuchyňu a dlhší čas sme poskytovali aj ubytovanie pre zdravotnícky personál. Nemocnica aktuálne funguje vďaka podpore od ADRA International a rieši dlhodobú spoluprácu s ďalšími partnermi, aby jej prevádzka mohla pokračovať.

 
Ďakujeme za akúkoľvek podporu nášho programu v Ugande.

sk_SKSK