Pomoc pre obyvateľov Chersonu

Ťažké boje a záplavy uvrhli tisíce obyvateľov Chersonu do chudoby. Pomáhame aj my.

Priamo z terénu píše riaditeľ ADRA, Stano Bielik:
 
Po štandardnej kontrole na checkpointe sme sa dostali na štvorprúdovú cestu, vedúcu do Chersonu. Rozstrieľané čerpacie stanice a dočasné obydlia obalené plachtami svedčia o tom, že tu ešte prednedávnom prebiehali prudké boje. Cestári práve pokladajú nový asfalt na vozovku poškodenú tankami a výbuchmi.
 
Prechádzame okolo skupiny pyrotechnikov, ktorí odminovávajú okolie cesty zľava. Na pravej strane stojí odmínovacia mašina, ktorá systematicky rozoráva okraj poľa. O sto metrov ďalej od cesty už orie traktor… Aj takto vyzerajú oslobodené časti Ukrajiny.
 
Pri vstupe do Chersonu sme stretli miestny tím organizácie ADRA, ktorý nás následne naviedol priamo do skladu. Mesto je v pohotovostnom stave a občas počuť vzdialené detonácie. Kolegovia, ktorí sa vrátili z terénu, nás v úsmevom privítali, oblečení v nepriestrelných vestách a s prilbami. Bohužiaľ, aj dnes bol náročný deň, kedy všeličo lietalo vo vzduchu a nikto nevedel odkiaľ to prichádza. Aj nový sklad ADRA nesie známky po šrapneloch. Nálada však zostáva výborná, akoby sme sa všetci už roky poznali.
 
Z kamióna a autobusu vykladáme sporáky, práčky, postele, mikrovlnné pece, balíky potravín a hygienických potrieb, oblečenie a ďalšie veci pre ľudí, ktorým voda z priehrady Kachovka vzala všetko a zničila domovy.
 
Rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a na noc sa presúvame s autobusom 50 km späť do Mykolajeva. Hotel zabezpečuje primeranú ochranu, zatiaľ čo kolegovia z Chersonu informujú, že po zotmení sa situácia zhoršuje.
 
Po celodennej ceste a vykládke sme si konečne mohli oddýchnuť pri jedle. Počas večere na vonkajšej terase zazneli sirény. Čašníčka len zatriasla hlavou, niečo zamrmlala v zmysle „už zase!“ ale pokračovala v obsluhe. Nikto z hostí už nevenoval pozornosť, tak sme nepanikárili a pokojne sme pokračovali v jedle. Tunajší ľudia si už evidentne zvykli. My ešte nie.
 
V meste, ktoré malo pred vojnou viac ako 300 tisíc obyvateľov, ostalo len niečo cez 120 tisíc ľudí. Život tu aj napriek tomu musí pokračovať.
 
Ráno, keď som konečne dokázal zaspať, nás náhle zobudili sirény. Rýchlo sme vstali, dali si raňajky a vrátili sa pomáhať do Chersonu.

sk_SKSK