Slovenská cesta k potravinovej sebestačnosti Afriky

Ako riešiť utečeneckú krízu? Najlepšie je pomôcť ľuďom vytvoriť v ich vlasti také podmienky, aby nemuseli utekať… Toto je filozófia ADRA Slovensko. Žiadne SCI-FI, ale reálny program, ktorý práve rozbiehame v Ugande a Rwande.

Uganda je krajina, ktorá prijala na svojom území 1 400 000 utečencov (štatistika r. 2020, tretie miesto na svete). Ako to robia? Pre ľudí, ktorí do krajiny utiekli z Konga, Etiopie, Južného Sudánu alebo Burundi…, pre politické nepokoje, násilnosti, vojny, sucho a hlad, majú netradičné riešenie. Namiesto umiestnenia v utečeneckých táboroch im poskytli v určitých oblastiach pôdu. Na pozemku 30x30m si môže rodina postaviť príbytok a pestovať zeleninu i ovocie pre vlastnú obživu. Využiť sa musí každý meter. Tekvica rastie aj na streche… Tí, ktorí sa stali potravinovo sebestační žijú spokojne a nemajú potrebu nikam utekať. Kto sa však nedokáže uživiť, uteká do mesta za vidinou rýchleho zbohatnutia. Realita? Slumy na perifériách miest, kde sa muži živia obchodom s drogami a ženy sú odkázané na prostitúciu. A potom príde niekto s ponukou cesty do zasľúbenej krajiny – v EU… Pokračovanie príbehu vám už je známe.

ADRA Slovensko v spolupráci s ADRA Uganda a ADRA Rwanda rozbieha projekt na rozvoj farmárstva a záhradníctva. Naša dlhodobá humanitárna misia je lokalizovaná v oblasti Kyaka 2 v Ugande, kde žije viac ako 120 000 prisťahovalcov. Vybudujeme farmu na pestovanie sadeníc zeleniny a ovocných stromov. Pomôžeme miestnym novousadlíkom aby sa dokázali uživiť sami.

Že to má zmysel nás na mieste presvedčil aj jeden utečenec z Konga. Na svojej malej záhradke produkuje sadenice zeleniny i ovocných stromov a zásobuje nimi susedov v okolí. Prišlo nám úsmevné, keď nášmu riaditeľovi – Stanovi, (ktorý má vyštudované záhradníctvo), vysvetľoval ako sa pestuje kapusta. Práve takýchto ľudí potrebujeme zapojiť do projektu. Dnes je ešte len záhradkár, ale raz bude určite farmár, ktorý naučí aj iných, ako na to v miestnych podmienkach…

Uganda má vytvorené podmienky, ADRA Slovensko vie ako na to, Slovak AID schválil finančnú podporu pre náš projekt, ADRA Uganda pripravila lokalitu aj miestny tím. Tak poďme do toho, nech sa dobré dielo podarí. V lete začíname…

sk_SKSK