Ako sme sýrske rodiny na úteku zohriali na tele aj na duši

Aj vy máte doma skriňu plnú oblečenia a aj tak máte občas pocit, že nemáte čo na seba? Predstavte si ale situáciu, že si naozaj nemáte čo obliecť – blíži sa zima a vy máte len jednu tašku vecí, ktoré ste si vládali odniesť z domu pri úteku z vašej rodnej krajiny pred vojnou – bombardovaním, prenasledovaním, každodenným nebezpečím života.

V gréckych utečeneckých táboroch žije takýchto ľudí okolo 60 000. V 3 táboroch v Thessaloniki, kde pomáhame, ich je 1 200. Sú to sýrske rodiny s deťmi, ktoré boli nútené opustiť svoje domovy kvôli vojne. Nemajú kam ísť, nemajú sa kam vrátiť. Vo veľmi ťažkých podmienkach čakajú na azylové pohovory, niektorí už viac ako rok. Toto čakanie je pre nich fyzicky aj psychicky veľmi náročné. Humanitárna a rozvojová organizácia ADRA Slovensko (pozrite si našu novú web stránku www.adra.sk) preto pomáha v týchto táboroch najmä v oblasti hygieny – naša terénna koordinátorka Zuzka a dobrovoľníci, ktorí jej pomáhajú, majú na starosti distribúciu základných hygienických potrieb ako šampóny, mydlá, plienky, zubné kefky, pasty a pod. Pred zimou však rodiny v táboroch zápasili aj s nedostatkom teplého oblečenia. A tak sme sa rozhodli, že “zabijeme 2 muchy jednou ranou”. V spolupráci s organizáciou ADRA Dánsko sme do týchto táborov zakúpili 10 šijacích strojov, látky, vlnu, potreby na štrikovanie a umožnili sme sýrskym rodinám, aby si svoje oblečenie na zimu vyrobili sami, na mieru, a pri zmysluplnej aktivite tak prišli na iné myšlienky.

Čo sa stalo? Doslova zázrak. Šitie a štrikovanie sa v táboroch stalo veľkým hitom. Krásne vzory svetrov pletú ženy len tak z hlavy, po pamäti. Učia sa navzájom, učia svoje deti, opravujú si roztrhané oblečenie, deky, ktoré dostali, si prešili na pyžamá. Štrikujú všade – po celom tábore sedia ženy, dcéry a štrikujú. Je to pre nich doslova terapia.

Preto sme 1. novembra spustili na Slovensku zbierku látok a vlny pre sýrske rodiny. Zapojilo sa do nej vyše 200 ľudí a záujem o ňu prejavili aj viaceré noviny, rádiá, blogeri, firmy či obchody s vlnou a látkami. Vyzbierali sme plné veľké auto materiálu a viac ako 800 Eur, za ktoré nakúpime ďalšiu vlnu a látky priamo v Grécku. Koncom novembra odviezli vyzbieraný materiál naši dobrovoľníci Miro a Feri do ADRA skladu v blízkosti táborov, odkiaľ je postupne distribuovaný medzi sýrske rodiny. Tie sa vždy tešia na ďalšiu vlnu a látky, ktorú im ADRA Slovensko privezie.

Sme nesmierne vďační za to, že vďaka dobrým ľuďom, ktorí sa do našej zbierky zapojili, prežijú sýrske rodiny v 3 utečeneckých táboroch v Thessaloniki zimu nielen vo väčšom teple, ale aj s dobrým pocitom, že na nich niekto myslí a pomáha im v ich ťažkej situácii. Vďaka vlne a látkam, z ktorých si sami vyrobia oblečenie na zimu, im je teplejšie aj veselšie. Zistite viac o tom, ako môžete aj vy pomáhať rodinám v núdzi a pozrite si naše fotky a videá priamo z terénu na www.adra.sk/nemamconaseba alebo na našej facebookovej stránke. Spôsobov ako pomáhať je niekoľko (online pravidelný alebo jednorazový dar, vklad priamo na účet, 2 % z daní a pod.), vyberte si ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Ďakujeme, že pomáhate s nami.

ADRA Slovensko, www.adra.sk

sk_SKSK