30. výročie založenia ADRA Česko

Od založenia ADRA Česká republika uplynulo už 30 rokov. Na oslave tohto okrúhleho výročia sme nechýbali ani my.

 
„Musí mať riaditeľ ADRA vodičák na kamión?“ opýtala sa redaktorka počas slávnosti prvého riaditeľa ADRA Ruda Reitza. Usmial sa a potvrdil: „Musí“.
 
Príbeh ADRA totiž začal vozením humanitárnej pomoci do obkľúčeného Sarajeva, Abcházska, Mongolska a Rumunska. Pridali sa aj nadšenci, darcovia, a dobrovoľníci. Až neskôr sa dozvedeli, že existuje medzinárodná sieť pomoci ADRA, ku ktorej sa môžu pripojiť.
 
Počas svojich 30 rokov, ADRA Česko pomáhala pri rôznych katastrofách a zmierňovaní dôsledkov vojnových konfliktov v 60 krajinách sveta. Svoju sieť dobrovoľníkov rozšírila najmä počas povodní v Čechách a na Morave. Dnes je jednou z najvýznamnejších a najrešpektovanejších humanitárnych organizácií v Českej republike.
 
Počas sa stretli bývalí riaditelia a predsedovia správnych rád, zástupcovia partnerských organizácií a významní darcovia. Hosťom bol aj Michael Kruger – prezident ADRA International, ktorý ocenil službu ADRA v Česku a vyzdvihol spoluprácu v rámci medzinárodnej ADRA siete.
 
„A moja osobná spomienka? Namiesto povinnej vojenskej služby som odslúžil náhradnú civilnú vojenskú službu v ADRA (vtedy ešte bolo Československo) a veliteľom mi bol práve Rudo Reitz. Spolu sme absolvovali cesty na pomoc obyvateľom bývalej Juhoslávie, do Abcházska.. A to ma nakazilo. Preto som ADRA-pozitívny dodnes.“
 
– Stanislav Bielik, riaditeľ ADRA Slovensko
 
Záznam z podujatia si môžete pozrieť tu.
Viac o podujatí sa dočítate na stránke ADRA Česká republika.
 

sk_SKSK