ADRA team v Ugande

S našim malým tímom sme sa pustili do dokončovacích stavebných prác na našej slovenskej farme v Ugande.  

Naši partneri dokončujú hrubú stavbu tréningového centra a farmárske budovy. Na nás počkala elektrika, voda, kanalizácia, úpravy terénu, interiér, vybavenie…

Museli sme sa adaptovať na miestne pomery, pretože nie všetko sa dá kúpiť tak ako doma a človek si musí poradiť s tým, čo zoženie v malých stánkoch na tržnici v okolitých mestečkách. Technické veci sme museli doviezť priamo z Kampaly.

Poučení z projektu nemocnice v Keni sme si z domu priviezli všetko potrebné ručné náradie, akumulátorové vŕtačky, zváračku na pvc vodoinštaláciu, meracie prístroje… A urobili sme dobre, lebo na stavbe je problém zohnať aj obyčajné kladivo alebo sekeru, ktorá by mala aj porisko.

Miro s Ferkom  a Stanom sa pustili do vodoinštalácie. Miestni robotníci dokázali za 1 deň vykopať 240m kanála pre vodovod a kanalizáciu! Po dvoch týždňoch prác už má naša farma prípojku vody, vodoinštaláciu, odpad, vykopaný septik. Robin sa venoval elektroinštalácii. Natiahol vyše 400m káblov, svietidlá, zásuvky, rozvodné skrine, uzemnenie… Slávnostne sme odskúšali svetlá a všetky rozvody. Už len zaistiť pripojenie na elektrickú sieť. Zatiaľ nám poslúžia solárne panely.

Každý deň pri príchode na farmu prechádzame okolo registračného centra pre utečencov a sme svedkami ako v dlhých radoch stoja ďalšie a ďalšie rodiny s množstvom malých detí, pre ktorých sa táto oblasť stáva útočiskom. A práve týmto ľuďom sa snažíme pomáhať, aby sa dokázali uživiť na tom kúsku pôdy, ktorú dostanú k dispozícii. Za posledný rok sme pomohli viac ako 550 rodinám. Náš projekt sa teší veľkej obľube medzi miestnymi obyvateľmi, pretože im pomáha postaviť sa na vlastné nohy. Aj vďaka tomu mnohí už vedia, kde je Slovensko…

Projekt FOUR realizujeme s finančnou podporou Slovak AID v spolupráci s partnerom ADRA Uganda. Aj vy sa môžete pripojiť k našej humanitárnej misii a podporiť konkrétnu pomoc pre ľudí žijúcich v tejto oblasti.

ADRA Slovensko pre tento projekt zriadila samostatný účet SK65 8330 0000 0020 0179 0154.

Z Ugandy Stano Bielik, Robin Turcer, Miro Číž, František Tóth a Veronika Zimová

 

sk_SKSK