ADRA Večer

O výzvach humanitárneho sektora a príbehoch z terénu sme včera rozprávali v priestoroch centra Kalab.

Naša kolegyňa Saška priblížila aktivity Miesta humanitárnej pomoci v Kto pomôže Ukrajine Aupark a predstavila novú integračnú službu pre ukrajinských odídencov žijúcich v Bratislave. Ako vysvetlila, cieľom novej aktivity bude pomôcť odídencom a ich rodinám v hľadaní škôl pre deti, kurzov pre dospelých, a informovať ich o administratívnych a úradníckych postupoch, s ktorými sa denne stretávajú.
 
 
O nedávnej ceste na Ukrajinu a o tom, ako pomáhame ľuďom zasiahnutým vojnou pútavo porozprával náš riaditeľ Stano Bielik, ktorý okrem príbehov premietol video reportáž, ktorú sme počas cesty natočili.
 
Libanon je ďalšou krajinou, v ktorej už dlhodobo realizujeme naše projekty pomoci. Priamo z terénu sa len prednedávnom vrátila naša kolegyňa Anna-Mária, ktorá sa v Libanone na vlastné oči presvedčila o výsledkoch nášho projektu a tom, ako nová kanalizácia, vodojem, latríny a lampy na solárny pohon zvýšili kvalitu života sýrskych utečencov v oblasti Bekaa.
 
Nezabudli sme ani na nášmu srdcu blízku Ugandu, a náš projekt potravinovej sebestačnosti, ADRA farmy a tréningového centra pre miestnych farmárov, ktorú sme s ugandskými partnermi vybudovali v utečeneckej usadlosti Kyaka II. Naša projektová manažérka Veronika taktiež porozprávala, ako našu situáciu v Ugande komplikuje nová vlna eboly, a ako dočasné pozastavenie aktivít ovplyvnilo lokálnych farmárov.
 
 
Osobitnú časť večera sme venovali dobrovoľníckym príležitostiam v zahraničí. Predstavili sme všetkých desať dobrovoľníckych vyslaní, ktoré sme uskutočnili v rámci končiaceho projektu humanitárneho dobrovoľníctva SuDHAV3. Prostredníctvom tohto jedinečného projektu posilnili dobrovoľníčky z krajín EÚ rady štyroch neziskových organizácií v Gruzínsku, Turecku, Albánsku a Ugande.
 
V roku 2023 budeme prostredníctvom grantu SlovakAid vysielať tri dobrovoľníčky do Srbska a Albánska. Vo vysielaní európskych dobrovoľníkov/-čok do nízkopríjmových krajín plánujeme pokračovať aj v projektoch podporených Európskou úniou.
 
Teší nás, že sme sa opäť mohli takto stretnúť, spoznať sa s našimi sledovateľmi a podporovateľmi a priblížiť im naše aktivity. Ďakujeme!

 

sk_SKSK