Aktuálne z Ukrajiny

Priamo z Ukrajiny informuje náš riaditeľ Stano Bielik.

Ruské obstrely ukrajinských miest ochromili chod celej krajiny. Náš tím ADRA Slovensko, na čele s riaditeľom Stanom Bielikom, tu mal dnes realizovať distribúciu humanitárnej pomoci a monitoring prebiehajúceho projektu. Aj napriek intenzívnym obstrelom je náš tím v poriadku, a bez zranení. Naši ukrajinskí partneri z ADRA Ukrajina sú už na podobné situácie pripravení a riadia sa striktnými bezpečnostnými protokolmi.
 
 
Dnešná eskalácia ovplyvnili aj distribúciu humanitárnej pomoci. Skoro ráno sme v našom ADRA sklade na Ukrajine naložil autobus s piatimi tonami humanitárnej pomoci. S takto nabaleným autobusom sme sa vydali smerom na Kyjev, avšak už po hodine sme sa kvôli prudko zhoršujúcej bezpečnostnej situácii museli stiahnuť do Mukačeva, neďaleko slovenských hraníc. S distribúciou pomoci budeme pokračovať aj naďalej. Musíme však počkať, kým sa situácia stabilizuje a vychádzať von bude znova bezpečné. Ochrana ľudských životov je pre nás totiž prvoradá.  
 
Reportáž si môžete pozrieť v archíve RTVS (4:18 – 5:35) tu.
Posledná zastávka na čerpacej stanici pred vstupom na Ukrajinu.
Naši kolegovia z ADRA Ukrajina analyzujú bezpečnostnú situáciu v Zakarpatskej oblasti.
Z lokálneho skladu v Zakarpatskej oblasti budeme distribuovať humanitárnu pomoc ľudom, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy a hľadať útočisko v bezpečnejších oblastiach Ukrajiny.
Aktuálne informácie priamo z Ukrajiny vám budeme prinášať pravidelne počas celého týždňa.
. . .
Projekt „Posilnenie prístupu k základným potravinám a hygienickým potrebám pre najzraniteľnejšiu časť populácie na Ukrajine,“ v trvaní 8/2022 – 4/2023, je realizovaný z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SR SlovakAid.

 

 

sk_SKSK