Aktuálne zo Slovinska

V skorých ranných hodinách dorazil náš šesťčlenný krízový tím do povodňami zasiahnutého Slovinska.

 
Koordinátor z ADRA Slovinsko, Greg, nás zaviedol do obce Okonina blízko mestečka Ljubno. Toto miesto bolo v dôsledku extrémnych dažďov zasiahnuté prívalovou vlnou, ktorá so sebou vzala všetko, čo je stálo v ceste.
 

V priebehu dňa sme uprostred zelenej lúky vybudovali stredisko humanitárnej pomoci. Miestna pani farmárka nám ochotne poskytla svoj dvor a aj časť lúky, ktorú okamžite pokosila. Na tomto mieste sme následne postavili náš veľkokapacitný stan, ktorý sa stal núdzovým skladom pre humanitárnu pomoc, jedálňou a nocľahárňou pre dobrovoľníkov. Náš Help Team Bus zároveň slúži ako zázemie pre tím ADRA. Prichádzajú sem dodávky s potravinami a hygienickými potrebami. Od ADRA Česko a ADRA Rakúsko sme priviezli niekoľko paliet vysúšačov, vysokotlakových VAP čističiek a čerpadiel.
 
 
Nachádzame sa pri požiarnej zbrojnici, kde bol postavený núdzový heliport. Celý deň nás sprevádzajú zvuky helikoptér, prichádzajúcich z viacerých krajín EÚ. Helikoptéry zásobujú obce a osady vo vyšších polohách, kde voda zničila cesty a mosty a zanechala obyvateľov odrezaných od okolia. Na ceste naspäť prevážajú helikoptéry uhynutý dobytok, keďže práve uhynuté zvieratá predstavujú riziko šírenia nákaz.
 
Opäť zažívame intenzívny pocit dobročinnosti a ochoty pomáhať. Dobrovoľníci sa po celodennom úsilí vracajú do nášho strediska zablatení, no s úsmevom na tvári. Počas víkendu sa k nám pridajú desiatky ďalších dobrovoľníkov, a my sa tak budeme môcť venovať distribúcii pomoci.
 
Všetci sme unavení, no odhodlaní pomáhať. Ďakujeme všetkým za vašu podporu!
 
– Stano Bielik, riaditeľ ADRA Slovensko
 
Podporiť náš tím v Slovinsku môžete finančným príspevkom na účet verejnej zbierky:
 
IBAN: SK83 8330 0000 0028 0179 0152
Variabilný symbol: 2023005

sk_SKSK