Ultrazvuk pre nemocnicu ADRA v tábore pre utečencov.

Sonosite M-turbo darovala nemocnica z Rakúska, ja som ho len doviezol a inštaloval v nemocnici, ktorú postavila ADRA Uganda. Prevádzkuje ju tím lekárov z partnerskej nemocnice Ishaka hospital.
Prepraviť do Afriky Sonosite nebolo až také jednoduché. Prístroj sme museli rozobrať a stojan rozrezať, aby sa všetko pomestilo do troch veľkých kufrov. Konzola s obrazovkou cestovala v príručnej batožine namiesto počítača. Našťastie žiaden z kufrov sa nestratil a tak som mohol prístroj znovu poskladať a osobne odovzdať v nemocnici. Nainštalovali sme ho a uviedli do prevádzky v novej ambulancii.
Lekári a zdravotníci sú nadšení. Okrem Sonosite sme doviezli aj Fetálny doppler na meranie pulzu dieťatka v tele matky, tlakomery, stetoskopy, glukomery, infúzne sady, digitálne teplomery a množstvo drobných prístrojov a pomôcok, ktoré potrebujú.

Táto nemocnica spolu s nemocnicou Bugubuli sa stará o 139 000 utečencov z Konga, Južného Sudánu, Rwandy a Burundi ako aj tisíce miestnych obyvateľov v tejto oblasti. Denne ošetruje viac ako 150 pacientov. Konečne mohli otvoriť aj lôžkové oddelenie s 24 hodinovou prevádzkou. Všetky služby vrátane liekov sú poskytované zdarma. Ale niekto to musí zaplatiť…
Začali sme riešiť zaškolenie personálu na sono. A práve vtedy som dostal informáciu, že Slovak Aid schválil náš projekt na vyslanie dobrovoľníka – lekára do tejto nemocnice. Tak už nám je jasné, že to bude radiológ… Zase mám pocit, že v pozadí to všetko niekto riadi a presne načasuje.

Vzhľadom na výskyt eboly a migráciu utečencov z neďalekého Konga kde prepukla ebola tu panujú prísnejšie epidemiologické opatrenia. Pred vstupom do areálu sa kontroluje teplota a pacienti s horúčkou sú pred vyšetrením izolovaní. Všetko a všetci sa stále dezinfikujú… Ordinácie a čakárne sú od skorého rána do večera plné. Pacienti sedia v tieni okolo budovy a trpezlivo celé hodiny čakajú. Najbolestnejší pohľad je na malé deti postihnuté maláriou, čo je tu najčastejšia diagnóza.
Večer za mnou prišla zúfalá matka s 15 ročnou dcérou, ktorej vypovedali funkciu obličky. Aby prežila potrebuje hospitalizáciu a dávku liekov za viac ako 500 Eur. Muzungu (biely človek) je jej jediná šanca. Ťažké rozhodovanie komu a ako pomôcť…
Aj takúto podobu má stretnutie s realitou súčasného „moderného“ sveta 21. storočia.