Deti patria do školy

Navštívili sme školu v utečeneckom tábore Kyjaka II. aby sme sa stretli s deťmi, ktoré podporili rodiny zo Slovenska v rámci programu HelpKids.

Vďaka sponzorským rodinám, cez program HELPKids v tejto škole môžeme podporovať vzdelanie pre 28 detí a obedy pre ďalších 50 detí. Aj tu sme odovzdali 3 plné veľké kufre hračiek a školských pomôcok od detí zo Slovenska. Učitelia i deti boli nadšení. Spolu s Vierkou a Igorom sme mali aj my slzy na kraji, keď sme videli ako deti – väčšinou prvý krát v živote držali v ruke bábiku, alebo autíčko.

Vďaka darom našich donorov aj škola prešla premenou. Ako toaleta pre deti už neslúži do zeme vykopaná jama, ale riadne toalety so septikom a pre hygienu aj dlažbou a obkladom (čo je v tábore naozaj rarita). Aj kuchyňa prešla premenou – namiesto ohniska už majú riadnu pec. 

A ako to v našej škole vyzerá v reále si pozrite v krátkom videu TU:

Osobne sme sa stretli s deťmi, ktoré môžu chodiť do školy vďaka sponzorským rodinám zo Slovenska. Ďakujeme vám dobrí ľudia, ktorí ste im darovali to najcennejšie – vzdelanie, ako šancu, ktorá môže zmeniť ich život. Naozaj by som vám najradšej doprial, aby ste mohli osobne navštíviť svoje na diaľku adoptívne deti a vidieť ako si žijú. 

Na návšteve u Claudine Furaha

Spolu s Vierkou, ktorá koordinuje program HelpKids sme navštívili doma dievčatko ktoré sa volá Esther. Práve jej školné sponzoruje, takže to bolo dosť osobné stretnutie. Pred hlinenou chatrčou sedela mama Claudine. Rozpovedala nám ako utekala z Konga s prestrelenou nohou o dvoch barliach s dvoma malými deťmi. Keď sa dostala až na hranice s Ugandou, ujali sa jej nejakí dobrí ľudia, odovzdali ju polícii, ktorá ju dopravila do utečeneckého tábora.

Odvtedy uplynuli roky. So svojimi štyrmi deťmi dnes žije v hlinenej chatrči a napriek operácii je stále odkázaná na barle. Aj pri rozhovore sa bolestivo otáčala na kameni, ktorý jej slúži pred chatrčou ako stolička. Spolu s Vierkou však obe žiarili od radosti. Malá Esther, ktorá nás poznala už zo školy sa túlila k Vierke a prekrásne sa usmievala. Mama neustále ďakovala a ruky i pohľad dvíhala k nebu… Žiaľ slovám sme nerozumeli, ale gestám a úsmevom áno. Toľko radosti naraz pred jednou hlinenou chatrčou. Nuž srdce mi stislo…

Uvedomil som si, že ak sme pomohli zmeniť život čo len jedného človeka, jednej rodiny a jednému dieťaťu dať šancu, potom to všetko malo zmysel. Podarilo sa to vďaka vám, ktorí ste sa rozhodli takto adresne pomáhať cez program HELPKids.

A ak vám takéto príbehy nie sú ľahostajné, pridajte sa k nám a doprajte si ten pocit, že cez malé dary vieme spolu urobiť veľkú zmenu pre ľudí na druhej strane sveta.

Vic info na https://www.adra.sk/ako-pomahame/vo-svete/help_kids/

Ak potrebujete viac informácií, neváhajte sa na nás obrátiť na e-mailovej adrese: helpkids@adra.sk
 
Ďakujeme, že vám osudy afrických detí nie sú cudzie!

sk_SKSK